Czym zmyć farbę do włosów z mebli?

Czym zmyć farbę do włosów z mebli?

Farbowanie włosów w domu z pomocą drogeryjnych farb to w czasach koronawirusa często wybierany zabieg. Wystarczy kilka chwil, by swoją kuchnię lub pokój zamienić w salon fryzjerski. Czasem jednak domowe farbowanie kończy się zabrudzeniem mebli. Farby fryzjerskie często są trudne do wywabienia. Podpowiadamy czym zmyć farbę do włosów z mebli.

Skąd pochodzi koloryzacja włosów?

Czy wiesz, że kobiety już w starożytnym Egipcie i Rzymie farbowały sobie włosy? W kraju Faraonów wykorzystywano do tego czerwono-pomarańczową hennę do włosów, która była stworzona z liści lawsonii bezbronnej. W Rzymie natomiast oślą krew gotowano w oliwie. Siwe włosy maskowano wyciągami z pijawek i dżdżownic.

Farba do koloryzacji jaką znamy dziś narodziła się w Paryżu w 1876 roku. Był to tak naprawdę rozjaśniacz. Pierwsza w pełni bezpieczna receptura została stworzona dopiero w 1907 roku. Twórcą był Eugene Schueller – założyciel marki L’Oreal.

Jak farbować włosy w domu?

jak farbować włosy w domu?

Do wykonania zabiegu koloryzacji w domu nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Wystarczy przestrzegać kilku zasad, by móc się cieszyć wymarzoną fryzurą. Przygotowując się do domowego farbowania należy:

  • Przygotować odpowiednią przestrzeń – wybierz odpowiednie miejsce w domu, byś miała dużo miejsca do wykonania zabiegu (np. kuchnia i łazienka). Jeśli farba zawiera amoniak to otwórz okno, by pozbyć się nieprzyjemnego zapachu.
  • Przed farbowaniem zrób próbę uczuleniową – farby do włosów to produkty chemiczne, które czasem mogą wywoływać reakcje alergiczne.
  • Przygotuj akcesoria – potrzebne będą: miseczka do wymieszania farby, pędzelek, minutnik, rękawiczki, farba.
  • Zapoznaj się z instrukcją – poznaj dokładną specyfikację farby. Sprawdź jak ją nakładać i ile czasu pozostawić na włosach.
Przeczytaj także:  Jak wybrać szampon do włosów wymagających?

Czym zmyć farbę do włosów z mebli łazienkowych?

Łazienka to najpopularniejsze miejsce na domowy salon fryzjerski. To właśnie tam może dojść do trudnych zabrudzeń szafek i sanitariatów. Przed farbowaniem możesz przemyć meble łazienkowe płynem do mycia naczyń. Tak stworzona sztuczna bariera ochronna pomoże łatwiej zmyć farbę z mebli. Świeże plamy można szybko i sprawnie usunąć z pomocą zmywacza do paznokci.

Co w sytuacji, gdy po kilku dniach zauważyłem plamę na meblach? Tutaj usunięcie plam będzie trudniejsze. Można m.in spróbować odbarwiać chlorem (polej plamę środkiem z chlorem i odczekaj kilka minut. Następnie wyszoruj powierzchnię gąbką z ciepłą wodą). Tutaj należy uważać, by nie uszkodzić tzw. politury. Nie wszystkie meble łazienkowe są odporne na silne środki. Do usuwania plam można użyć też np. wybielacza, rozpuszczalnika do farb lub sody oczyszczonej (posyp zabrudzone miejsce sodą, zalej wrzącym octem).

Czym zmyć farbę do włosów z mebli skórzanych?

Skórzana kanapa to często efektowny element każdego wnętrza. Pobrudzona farbą traci jednak swój urok. Skórzane powierzchnie bardzo łatwo jest uszkodzić, a farby i inne chemiczne substancje mają często tendencje do głębokiego wnikania w strukturę materiału. Świeże plamy po farbie najlepiej usuwają mleczka do demakijażu i toniki. Z zaschniętą plamą poradzi sobie mokry wacik nasączony popiołem z papierosów. Można korzystać również ze specjalistycznych środków do czyszczenia mebli skórzanych. Obserwować jednak trzeba jak skóra zachowa się po kontakcie z silnym detergentem.

Przeczytaj także:  Ombre blond - sposób na idealną koloryzacje włosów

Czym zmyć farbę do włosów z mebli drewnianych?

Usunięcie plam po farbie w dużej mierze zależy od drewna, z którego jest wykonane. Nie istnieje jednak jeden sprawdzony sposób na usunięcie plam z mebli drewnianych i lakierowanych. Popularną opcją jest lakier do włosów. Wystarczy spryskać miejsce lakierem i po kilku minutach przemyć ciepłą wodą. Do czyszczenia nadaje się również spirytus salicylowy, zmywacz do paznokci z acetonem lub specjalny rozpuszczalnik do farb. Bez względu na to jaki środek wybierzesz, należy zawsze obserwować jak zachowa się czyszczone miejsce i czy nie doszło do uszkodzenia mebla.

Farby do włosów bardzo łatwo „łapią kontakt” z tkaninami i powierzchniami i pozostawiają trudny po sobie ślad do usunięcia. Farba do włosów ma za zadanie nanieść kolor i nie może być oczywiście zbyt łatwo zmywalna. Oznacza to, że taki preparat będzie również bardzo trudno usunąć  z innych powierzchni i materiałów. Wystarczy przestrzegać kilku zasad i korzystać z preparatów, które mamy zwykle w domu, by usunąć problematyczne plamy po koloryzacji.

Informacja prawna