Wypadanie włosów i jego przyczyny

wypadanie włosów

Wiele kobiet, jak i mężczyzn boryka się na co dzień z problemem wypadania włosów. Osoby znające ten problem wiedzą, ze walka z nim to długa droga i popularne środki reklamowane w mediach wcale nie są takie skuteczne. Szczególnie, że raz za razem dostajemy informację o nowym kosmetyku czy suplemencie diety, które to mają pomóc rozwiązać ten problem. Jednak, żeby skutecznie walczyć z tym problemem warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się jakie są przyczyny wypadania włosów.

Wypadanie włosów – przyczyny

Tak jak w przypadku wielu innych problemów również przyczyn wypadania włosów jest całkiem sporo. Dlatego, żeby skutecznie walczyć z tym problemem warto poszukać jego przyczyny. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny wypadania włosów.

Niewłaściwa pielęgnacja

Choć na co dzień staramy się dbać o nasze włosy, to warto pamiętać, że i tak są one narażone na pewne uszkodzenia mechaniczne. Częste upinanie włosów w kucyka czy koka nadwyręża skórę głowy i w sporym stopniu przyczynia się do wypadania włosów. Warto wiedzieć, że jeśli chodzi o wypadanie włosów przyczyny, to jest ich całkiem sporo.

Również inne zabiegi mogą mieć szkodliwy wpływ na nasza fryzurę. Należą do nich tapirowanie, rozczesywanie na siłę czy zbyt mocne wiązanie.

negatywny wpływ na kondycję włosów mają również farbowanie czy wykonywanie trwałej ondulacji. Ze względu na to, że naruszają one strukturę włosa mogą powodować ich wypadanie.

Innym zabiegiem źle wpływającym n nasze włosy, a tym samym powodującym ich wypadanie jest wykorzystywanie do stylizacji wysokiej temperatury. W trakcie używania prostownicy czy lokówki, a nawet zwykłej suszarki. Pamiętajmy również, że idealnie proste czy zakręcone loki wymagają zastosowania dodatkowych środków utrwalających ten efekt. Jeśli użyjemy ich zbyt dużo, to również narazimy włosy na osłabienie, a tym samym wypadanie.

Co prawda preparaty na bazie polimerów trwale utrzymują zamierzony efekt, jednak bardzo obciążają i wysuszają włosy. Szkodliwe są również kosmetyki na bazie alkoholu. Powodują one nie tylko wypadanie włosów, ale również łamliwość i łupież.
Innymi błędami w pielęgnacji jest oczywiście stosowanie nieodpowiednio dobranych kosmetyków, nakładanie ich zbyt dużo czy nie stosowanie ich wcale.

Niewłaściwa dieta

Chociaż wydaje nam się, ze nieodpowiednia dieta nie ma zbyt wielkiego wpływu na stan naszych włosów czy tez skóry, to jesteśmy w błędzie brak kluczowych składników odżywczych w naszej diecie może powodować silne wypadanie włosów.
Warto jednak zauważyć, że w momencie, kiedy rozpoczynamy restrykcyjną dietę i obcinamy dzienną dawkę kalorii albo opieramy się na dietach jednoskładnikowych, na przykład nisko czy wysokobiałkowych, to nasze włosy nagle zaczynają wypadać.
Pamiętajmy jednak, ze nie sprawdzimy tego robiąc podstawowe badania krwi. Może się okazać, ze nasza dieta nie będzie oznaczać anemii a właśnie w pierwszej kolejności wypadanie włosów.

Przeczytaj także:  Botoks na włosy - czym jest, dla kogo, cena, jak długo się utrzymuje?

Menopauza

Również poziom hormonów ma znaczący wpływ na stan naszych włosów. Wiedzą o tym szczególnie kobiety przechodzące menopauzę lub odstawiające tabletki antykoncepcyjne. Zmiany w organizmie powodują wypadanie włosów. W takim momencie jedyną metodą zahamowania tego procesu jest wyrównanie poziomu hormonów.

Zmiany hormonalne po urodzeniu dziecka

Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku kobiet po urodzeniu dziecka. Hormony działające w trakcie trwania ciąży hamują wypadanie włosów. Jednak po porodzie poziom tych substancji spada i stan fryzury wraca do normy. W związku z tym wszystkie włosy, które mogłyby wypaść przez czas ciąży zaczynają wypadać w ciągu kilku miesięcy po porodzie powodując w ten sposób przerzedzenie naszej fryzury.

Stres

Stres ma bardzo silny wpływ na nasze ciało, dlatego też zdarza się, że to właśnie w czasie, gdy jesteśmy narażeni na wysoki poziom stresu nasz włosy zaczynają wypadać. Taka sytuacja również ma związek z hormonami. Codzienny stres znacząco osłabia nasze włosy, a silny stres może powodować wypadanie włosów przez kolejne cztery miesiące.

Choroby tarczycy

Wpływ na stan naszych włosów mają również choroby tarczycy. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność tarczycy mogą sprawić, ze nasze włosy są cienkie, suche i bardzo przerzedzone.
Problemy z tarczycą mogą również prowadzić do choroby zwanej łysieniem uogólnionym lub plackowatym.

Również w trakcie leczenia warto uważać na stan włosów. Lepiej w tym czasie zrezygnować z wiązania włosów gumką czy też wymienić plastikową szczotkę na taką wykonaną z włosia.

Zatrucie toksynami

We współczesnym świecie ogólnie rzecz biorąc cały czas jesteśmy narażeni na działanie toksyn. Są one praktycznie wszędzie. Mają one wpływ na całe nasze ciało, w tym również na włosy, dlatego też mogą powodować wypadanie włosów.
Warto wiedzieć, że niektóre z tych substancji mają szczególnie zły wpływ na nasze włosy. Osoby narażone na kontakt z substancjami takimi, jak tal, arsen, rtęć, bizmut, kwas borny i złoto mogą z czasem zauważyć u siebie wypadanie włosów.
Pamiętajmy również, ze kontakt z chemikaliami oznacza dla nas bardzo złe ogólne samopoczucie a z czasem całkowite wypadanie włosów, które muszą później odrastać przez kilka tygodni. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zasad BHP.

Przeczytaj także:  Pielęgnacja włosów - budowa, potrzeby oraz prawidłowe dbanie o fryzurę

Choroby skóry głowy

Również drobnoustroje powodujące grzybicę czy też zapalenie skóry głowy mogą prowadzić w konsekwencji do procesu łysienia, w tym łysienia plackowatego. Z kolei uszkodzone cebulki w wyniku stanu zapalnego mogą prowadzić do problemu z odrastaniem włosów.

Stosowane leki

Również niektóre leki mogą powodować wypadanie włosów, są to między innymi leków cytostatycznych i immunopresyjnych, przeciwtarczycowych, przeciwzakrzepowych, stosowanych w chorobach serca oraz środków antykoncepcyjnych.
Pamiętajmy jednak, że odstawienie leków nie zawsze skutkuje zahamowaniem wypadania włosów. Często jest to zależne od ogólnego stanu pacjenta.

Pogoda

Warto również pamiętać, ze także pogoda ma znaczący wpływ na stan naszych włosów. Jest to szczególnie widoczne w trakcie wakacji, gdy nasze włosy są szczególnie narażone na działanie promieni słonecznych, słonej lub bardzo chlorowanej wody. Dlatego tez tak ważne jest w tym czasie stosowanie odpowiednich kosmetyków, które ochronią nasze włosy przed szkodliwym działaniem tych czynników. Pamiętajmy również, żeby po powrocie z basenu czy plaży dokładnie oczyścić włosy z chloru czy piasku i soli.
W trakcie innych pór roku, takich jak jesień i zima również może nastąpić wypadanie włosów. Jest to związane oczywiście ze zmiana naszej diety – jemy znacznie mniej świeżych warzyw i owoców, a także narażamy włosy na tarcie czapką czy szalikiem. A w okresie zimowym negatywny wpływ na ich kondycję ma oczywiście mróz i śnieg.

Jak widać w ciągu całego życia jesteśmy nie raz narażeni na czynniki, które mogą powodować wypadanie włosów. Dlatego tez za każdym razem powinniśmy się zastanowić jaki może być powód tego zjawiska i odpowiednio zareagować.

Informacja prawna