Bóle podbrzusza po stosunku – jakie mogą być przyczyny?

ból podbrzusza

Ból podbrzusza po stosunku

Można powiedzieć śmiało, że seks to zdrowie, chyba że podczas niego, albo zaraz po da się odczuć ból. Lekceważenie go jest najgorszą decyzją, jaką można podjąć, ponieważ stanowić może on ważny i wysyłany przez organizm sygnał. Tym bardziej, jeżeli jest bardzo regularny.

Torbiele jajników, a ból po stosunku

Wyraźny dyskomfort w okolicach dołu brzucha po stosunku może być wyraźnym sygnałem wysyłanym przez wypełnione płynem cysty na jajnikach, czyli torbiele. Ta dolegliwość nie jest czymś wysoce groźnym. Kluczowym aspektem staję się jedynie kontrola wielkości torbieli. Im większa torbiel, tym mocniejszy sprawia ucisk na okolicznych tkankach, co bywa bardzo uciążliwe i powoduje kłucie, ból w okolicy krzyżowej oraz ciągnięcie w podbrzuszu. Dochodzą do tego takie rzeczy jak otyłość, hirsutyzm czy nieregularne miesiączki.

Endometrioza

Endometrioza to jedna z najbardziej dokuczliwych i najpodstępniejszych chorób, które dotykają kobiet. Przez lata może wysyłać sygnały mniej lub bardziej charakterystyczne. Jednak tym najczęstszym jest właśnie ból brzucha zaraz po stosunku, który nasila się znacznie podczas miesiączki. Przy okazji zdążyć się mogą plamienia pozamiesiączkowe, biegunki, stany lękowe, problemy z zajściem w ciążę, przemęczenie. Choroba najczęściej wykrywana jest już w zaawansowanym stadium, a jej dokuczliwość spada na niewłaściwe umiejscowienie błony śluzowej macicy, czyli endometrium. Pierwszą czynnością, jaką warto podjąć, jest leczenie hormonalnie, a kiedy i to nie przynieście zadowalających rezultatów, należy rozważyć odpowiednią operację wycięcia dokuczliwych ognisk.

Przeczytaj także:  Czym jest tak naprawdę kobiecy wytrysk i jak go osiągnąć?

Mięśniaki i polipy

Mięśniaki macicy dopadają najczęściej kobiet powyżej 35 lat, a należą do najpopularniejszych nowotworów niezłośliwych narządów rodnych. Składają się z mięśni gładkich, a przybierają postać guzów, występujących pojedynczo, ale i w skupiskach. Leczenie tego zjawiska polega na usunięciu zmian, czy też embolizacji tętnic macicznych. A to one blokują napływ krwi do guzów i sprzyjają ich obumieraniu oraz zmniejszeniu. Przyczyną irytującego bólu podbrzusza po stosunku mogą być też rozrośnięte polipy macicy. Towarzyszy im zazwyczaj krwawienie występujące zaraz po stosunku.

Zespół jelita drażliwego

Okazuje się, że kłopoty zdrowotne związane z jelitami mogą sprawiać ból po stosunku. Dzieje się tak, kiedy dana kobieta cierpi na zespół jelita drażliwego. Penetracja podrażniająca jelito może wywołać niezwykle bolesne skurcze. Nie jest to groźny stan dla zdrowia, chociaż powoduje wyraźny dyskomfort.

Ból po stosunku w dni płodne

Taki ból podbrzusza w dni płodne zazwyczaj związany jest z owulacją, która wówczas ma miejsce. A odbywa się ona w połowie cyklu miesiączkowego. Uwalniane wtedy przez jajniki komórki jajowe, stoją w towarzystwie do wydzielania niewielkiej ilości krwi i płynu. A ból ten jest raczej normalny i przechodzi w ciągu kilku kolejnych godzin.

Przeczytaj także:  Sugar Daddy - czyli życie na koszt "tatusia"

Zbyt głęboka penetracja lub za ostry seks

Silny i dokuczliwy ból podbrzusza zaraz po stosunku może i często wynika z ostrego seksu, jak i za głębokiej penetracji. Są to konsekwencje przybierania nieodpowiednich pozycji podczas zbliżenia, czy urazów. Szczególnie widoczne jest to w przypadku, gdy mężczyzna ma zaskakująco zbyt duży członek, a kobieta tyłozgięcie macicy. W związku z takim przypadkiem dochodzi do niedopasowania anatomicznego. Należy wspomnieć, że urazy mechaniczne odpowiadające za uciążliwy ból zazwyczaj są związane z niewystarczalnym nawilżeniem pochwy.

Infekcje

Całkowicie inną, ale także częstą przyczyną bólu po stosunku są różnorakie infekcje, takie jak zakażenia rzęsistkiem pochwowym, chlamydią, wirusem opryszczki, kiłą, rzeżączką lub G vaginalis. A te nieleczone prowadzą do zapalenia przydatków. Konsekwencją tego może być niestety niepłodność. Dodatkowymi objawami jest pieczenie, swędzenie, wysypka, upławy, zaczerwienie i bolesność podczas oddawaniu moczu.

Przyczyna bólu może zostać znaleziona tylko i wyłącznie przez odpowiednio wykonane badanie ginekologiczne, które połączone jest z transwaginalnym USG. Przyczyn oczywiście może być mnóstwo. Zaczynając od takich całkowicie niegroźnych, aż po te, które wymagają leczenia. Warto reagować na każdy ból.

Informacja prawna