Sprzątanie po pożarze to proces żmudny i sprawiający wiele trudności. Dodatkowo, jeżeli podejmują się tego osoby bez odpowiedniego przygotowania i doświadczenia, może być też niebezpieczny. Samo usuwanie sadzy ze ścian i innych powierzchni jest ogromnym wyzwaniem, nie wspominając już o tym, że w pogorzelisku znajduje się wiele niebezpiecznych związków trujących, zagrażających zdrowiu. Do tego dochodzą oczywiście negatywne emocje, związane z oglądaniem miejsca, które jeszcze niedawno było naszym bezpiecznym domem, miejscem pracy, czy też budynkiem użyteczności publicznej. Trzeba mieć też na uwadze, że czyszczenie po pożarze to działanie skomplikowane i przebiega wieloetapowo.
Sprzątanie po pożarze – czy każdy jest w stanie sobie z tym poradzić?
Zdecydowanie nie i dlatego warto powierzyć czyszczenie po pożarze specjalistycznej firmie, której pracownicy mają doświadczenie, oraz odpowiednie zaplecze techniczne. Bardzo ważne, aby przy wyborze firmy kierować się tym, czy firma oprócz doświadczenia w sprzątaniu po pożarach, posiada również niezbędne certyfikaty uprawniające do tego typu prac.
Czyszczenie po pożarze – jakie są poszczególne etapy?
Sprzątanie po pożarze to dość długi, pracochłonny i bardzo odpowiedzialny proces. Odbywa się zawsze etapami:
- usuwanie sprzętów, mebli i innych rzeczy
- wywiezienie i utylizacja odpadów
- usunięcie sadzy z powierzchni, np. suchym lodem
- neutralizacja zadymienia pomieszczeń
- dekontaminacja (dezaktywacja niebezpiecznych związków chemicznych)
- dezynfekcja pomieszczeń i urządzeń techniką ozonowania
- czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominowych
- restytucja dokumentów i odzysk danych
- przygotowanie dokumentacji dla firmy ubezpieczeniowej
Sprzątanie po pożarze doświadczeni pracownicy zawsze zaczynają od usunięcia wszystkich mebli, sprzętów i innych przedmiotów. Odbywa się to oczywiście w porozumieniu z właścicielem. Potem następuje wywiezienie i utylizacja odpadów. Kolejnym, niezwykle trudnym etapem jest bardzo dokładne usunięcie sadzy ze wszystkich powierzchni takich jak sufity, ściany, podłogi, czy meble. Może się to odbywać specjalną techniką na mokro lub na sucho. Kolejny etap to czyszczenie przewodów wentylacyjnych i kominowych, a także neutralizacja zadymienia w pomieszczeniach. Należy też wykonać dekontaminację, która polega na usunięciu niebezpiecznych związków chemicznych, które zagrażają zdrowiu. Bardzo ważna jest kompleksowa dezynfekcja pomieszczeń i urządzeń techniką ozonowania. Rzetelna firma zajmująca się sprzątaniem po pożarach pomaga również w przygotowaniu dokumentacji dla firmy ubezpieczeniowej, co bardzo ułatwia załatwienie niezbędnych formalności w ubezpieczalni.
Podsumowanie
Jeżeli sprzątanie po pożarze to proces tak skomplikowany i wieloetapowy, to już wiemy, że warto skorzystać w takim przypadku z usług firmy sprzątającej po pożarze. Odpowiednio wykwalifikowani pracownicy zadbają, aby cały proces przebiegł sprawnie. Klient przed rozpoczęciem prac powinien zostać poinformowany, w jaki sposób i w jakim czasie zostanie wykonana usługa. Pracownicy przeprowadzają krok po kroku wszystkie niezbędne etapy czyszczenia po pożarze, łącznie z czyszczeniem ścian po pożarze, usuwaniem sadzy i bardzo dokładną dezynfekcją. Efekt końcowy jest taki, że pomieszczenie jest oczyszczone z sadzy i niebezpiecznych, trujących substancji a przykra woń spalenizny nie jest już wyczuwalna.
Artykuł gościnny.