Złuszczanie, czyli peeling, to, obok oczyszczania i nawilżania, jeden z najważniejszych elementów pielęgnacji skóry każdego rodzaju. Potrzebuje go nie tylko skóra ciała, ale też twarzy, niezależnie od tego, jaki rodzaj reprezentuje i w jakiej jest kondycji. Warto zatem dowiedzieć się, po jakie peeling najlepiej jest sięgać i jak je stosować, by osiągnąć najlepsze rezultaty.
Peeling twarzy – dlaczego trzeba go wykonywać?
Zadaniem peelingu w każdym przypadku jest złuszczanie martwych komórek skóry. Celem tego jest między innymi wygładzenie skóry, nadanie jej piękniejszego wyglądu i kolorytu, pozbycie się efektu ziemistości. Ma to znaczenie także dla efektywności pielęgnacji. Martwy naskórek jest istotną barierą dla składników odżywczych zawartych w kremach czy maseczkach. Kiedy się go usunie, substancje te wchłaniane są lepiej, mogą więc działać efektywniej i ich stosowanie ma większy sens. Poza tym wygładzona w ten sposób skóra jest niezwykle przyjemna w dotyku, podczas gdy z martwymi komórkami jest szorstka. Jednak peeling twarzy warto wykonywać również z innych powodów. Jest to dobry sposób na pozbycie się niedoskonałości, między innymi drobnych krostek, nierówności, a także przebarwień. Jeszcze ważniejszym efektem jest usuwanie mas rogowych zalegających w porach skóry. Jeśli się tego nie robi, przeradzają się one w zaskórniki, w których może rozwijać się stan zapalny – stąd biorą się brzydkie, charakterystyczne krostki szpecące nos czy brodę, a także pryszcze i nadprodukcja łoju. Można więc uznać, że najbardziej peelingu potrzebuje skóra z tendencją do występowania niedoskonałości, lecz tak naprawdę wymaga jej każdy typ cery, nawet wrażliwa czy naczynkowa.
Domowy peeling do twarzy – doskonałe rozwiązanie
By solidnie wygładzić skórę i wspomóc jej zdrowie, osiągając wyżej wymienione korzyści, nie trzeba inwestować w peeling znanej marki. Nie trzeba nawet kupować taniego, gotowego produktu, gdyż z powodzeniem można przygotować go samodzielnie, ze składników, jakie ma się pod ręką, we własnej kuchni. Taki naturalny, domowy peeling do twarzy ma znacznie więcej zalet niż gotowy – jest łatwo dostępny, w pełni naturalny i jako taki – bardzo bezpieczny dla skóry. Czy to oznacza, że jest polecany tylko osobom o szczególnych wymaganiach i wrażliwej cerze? Nie. Obecny świat jest tak pełen chemii, że warto oszczędzać swojemu organizmowi kontaktu z nią kiedy tylko jest to możliwe, a własnoręcznie robione kosmetyki są na to znakomitym sposobem. Jest to też oczywiście sposób na oszczędności, gdyż nie da się ukryć, że lepsze kosmetyki sporo kosztują, podczas gdy te najtańsze są zazwyczaj bardzo słabej jakości.
Kupne peelingi często nie spełniają pokładanych w nich oczekiwań, zarówno jeśli chodzi o preparaty mechaniczne, jak i enzymatyczne. W dodatku nierzadko zawierają sztuczne barwniki i – zwłaszcza – aromaty, które mogą podrażniać skórę, a także nie być zbyt przyjemne w odbiorze w czasie stosowania. Warto zatem pokusić się o wykonanie własnego preparatu złuszczającego, a przynajmniej spróbować.
Co można zastosować do złuszczania?
W przypadku chęci usunięcia martwych komórek ze skóry twarzy na pewno jest mniej możliwości niż jeśli chodzi o domowy peeling do ciała. Przyczyny tego są jasne – skóra twarzy jest bardziej wrażliwa, a także skłonna do niepożądanych reakcji. Niektóre składniki mogą na przykład zapychać jej pory, co skutkuje wzmożonym przetłuszczaniem i wysypem niedoskonałości. Trzeba więc postępować dość ostrożnie i z uwagą stosować nawet domowe preparaty, a szczególnie muszą na to uważać osoby mające wymagającą cerę czy tendencje do pojawiania się niedoskonałości.
Domowy peeling do twarzy – najpopularniejsze przepisy
Dobra wiadomość jest zaś taka, że przygotowanie domowego peelingu jest bardzo proste. Nie trzeba w tym celu używać skomplikowanych receptur i mieszać wielu składników. Można zmieszać na przykład łyżkę brązowego cukru z łyżką gęstej, tłustej śmietany, olejem kokosowym lub oliwą z oliwek. Świetne złuszczenie martwych komórek skóry zapewnia też sam cukier (może być biały). Jeszcze lepszy efekt daje, ze względu na małe, ale za to ostre drobinki, kawa. Można ją wcześniej zaparzyć i użyć mokrych fusów bądź też zwilżyć zimną wodą odrobinę kawy i pocierać fusami wilgotną skórę twarzy. Wiele osób zauważa, że jest to wygładzenie, jakiego nie znały do tej pory, a przy tym skóra zyskuje piękny, zdrowy koloryt. W dodatku zabiegowi temu towarzyszy cudowny, energetyzujący aromat, atrakcyjny zwłaszcza dla tych, którzy kochają kawę.
Inne propozycje
Stosowanym już przez babcie sposobem na wygładzenie skóry jest też użycie namoczonych płatków owsianych (można również dodać łyżeczkę miodu, który zmiękcza skórę). Inna metoda to zmieszanie zmielonych migdałów z jogurtem naturalnym i miodem. Sposobem na peeling enzymatyczny, czyli rozpuszczający komórki skóry, bez konieczności pocierania, jest zaś zmieszanie soku z pomarańczy z mąką kukurydzianą w celu otrzymania papki. Atutem tego preparatu jest też świetny, energetyzujący zapach.