Co zrobić żeby włosy się nie przetłuszczały?

problem przetłuszczających się włosów

Przetłuszczające się włosy dla wielu kobiet potrafią być powodem do wstydu. Osoby, które borykają się z tym problemem często starają się walczyć z nim na własną rękę. Jedną z najczęściej stosowanych metod na przetłuszczające się włosy staje się ich codzienne mycie. Czy tego typu metody są jedynym i skutecznym sposobem na nadmierną ilość łoju na włosach i skórze głowy? Poznaj techniki, które pozwolą Ci zwalczyć problem przetłuszczających się włosów.

Czy częste mycie włosów pomaga?

Mycie włosów mających tendencje do przetłuszczania się stanowi dość skomplikowane zagadnienie. Trudno bowiem oczekiwać długo utrzymującego się efektu świeżości kosmyków, gdy skóra głowy produkuje nadmierną ilość łoju. Warto wiedzieć, iż przetłuszczająca się skóra głowy potrzebuje nawilżenia w takim samym stopniu jak tłusta cera. W związku z tym zbyt częste mycie głowy może przyczynić się do pogłębiania problemu, podobnie jak korzystanie ze wszelkiej maści wysuszających toników. Przesuszenie skóry staje się sygnałem dla gruczołów łojowych do wytwarzania większej ilości substancji nawilżających. Ten proces stanowi błędne koło, w które dość często wpada wiele kobiet zmagające się z tym problemem.

Zwracaj uwagę na skład szamponu

Jeśli masz problem z przetłuszczającą się skórą głowy powinnaś zwrócić uwagę na produkty, których używasz do pozbywania się zanieczyszczeń z tych okolic. Używanie szamponów silnie oczyszczających dedykowanych tłustym włosom często zawierających w swoim składzie SLS może przyczynić się do pogorszenia stanu skóry głowy. Ma to tym większe znaczenie, jeśli włosy były wcześniej podrażniane chemicznymi preparatami np. farbą do włosów. Wówczas tego typu kosmetyki mogą przyczynić się do jeszcze większego wysuszenia skóry głowy jak i samych włosów, czyniąc tym samym niepożądane efekty.

Przeczytaj także:  Wypadanie włosów i jego przyczyny

Idealny szampon dla przetłuszczających się włosów to taki, który cechuje delikatne działanie myjące. Podczas wybierania odpowiedniego kosmetyku powinnaś zwrócić uwagę czy nie zawiera on w swoim składzie SLS, silikonów lub alkoholu, ponieważ te substancje przyczyniają się jedynie do odczucia chwilowej ulgi. W rzeczywistości jednak przesuszają skórę głowy, która będzie produkować jeszcze większe ilości sebum. Warto więc zainteresować się szamponami pozbawionymi tychże związków oraz innych substancji filmotwórczych. W tym kontekście szczególnie polecamy korzystanie z szamponów o naturalnych i krótkich składach.

Nie oznacza to, że klasycznego szamponu należy się w zupełności pozbyć. Pozwala on bowiem dogłębnie oczyścić włosy ze wszelkiej maści zanieczyszczeń. W przypadku przetłuszczających się włosów poleca się jednak ograniczenie jego stosowania do 1-2 razy w tygodniu.

Technika mycia przetłuszczających się włosów

Rozczesz włosy

Istnieje kilka metod pozwalających umyć włosy w precyzyjny i skuteczny sposób. Pierwszym krokiem jakie powinnaś poczynić mając włosy z tendencją do przetłuszczania się jest ich dokładne rozczesanie przed pójściem pod prysznic czy do wanny. Dzięki temu możesz usunąć z nich część zanieczyszczeń spowodowanych produktami do stylizacji.

Uważaj na temperaturę

Rozpoczynając mycie włosów przetłuszczających się należy zwrócić szczególną uwagę na skalp głowy. W pierwszej kolejności należy zmoczyć włosy letnią, a nie gorącą wodą. Zbyt wysoka temperatura wzmaga odparowanie wody, a co za tym idzie – wysusza skórę, dlatego nie należy podkręcać temperatury podczas mycia włosów.

Nadgorliwość popłaca

Mycie włosów przetłuszczających się powinno odbywać się w sposób delikatny. Z tego powodu należy zastosować szampon dwa razy podczas jednej kąpieli. Choć może wydawać się to złym pomysłem, w rzeczywistości pozwala uniknąć nadmiernego przesuszenia skóry głowy podczas mycia. Pierwsza warstwa szamponu powinna być nałożona powierzchniowo, w niewielkiej ilości. Po spłukaniu pierwszej warstwy można nałożyć drugą, którą oczyścisz dogłębniej skórę głowy.

Przeczytaj także:  Oliwa z oliwek - dlaczego warto ją wybrać do pielęgnacji włosów

Delikatność to podstawa

Nie bez powodu podczas wszelkiej maści zabiegów fryzjerskich specjaliści myją twoje włosy tak delikatnie. Pozwala to nie tylko uniknąć uszkodzenia skóry głowy. Łagodny masaż wzmaga także prawidłową pracę gruczołów, a przy okazji jest niezwykle przyjemny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z podobnej techniki podczas samodzielnego mycia włosów. Wcieraj więc szampon opuszkami, lekko ugniatając włosy. Mycie w delikatny sposób powinno trwać około 3 minut, aby było równie skuteczne jak to energiczne. Choć na początku może to wymagać nieco cierpliwości tak efekty z pewnością będą widoczne, dlatego warto!

Oszczędnie z odżywką

Odżywka stanowi doskonały sposób na nawilżenie włosów. Nie każda jednak jest odpowiednia dla skóry głowy, a w przypadku włosów przetłuszczających się jest tym bardziej niewskazana. Jeśli chcesz ją nakładać z powodzeniem możesz używać jej od połowy włosów, koncentrując się na końcówkach. Takie stosowanie zapobiegnie ryzyku dodatkowego obciążenia włosów i pogorszenia kondycji skóry głowy.

Jak często myć włosy przetłuszczające się?

Włosy powinno myć się tak często jak tego potrzebujesz. Warto jednak pamiętać, iż zbyt częste mycie włosów może powodować ich nadmierne przesuszanie się. Jeśli więc spędzasz większość lub cały dzień w domu spokojnie możesz ograniczyć mycie włosów do co drugiego dnia. To z pewnością pomoże ci pozbyć się problemu przetłuszczających się włosów. 

Informacja prawna