Szampon do codziennego mycia włosów przetłuszczających – jak dobrać?

kobieta bierze prysznic i myje włosy szamponem na przetłuszające się włosy

Przetłuszczające się włosy to problem milionów ludzi na całym świecie – jak wyglądać dobrze, gdy włosy stale sprawiają wrażenie niedomytych lub po prostu brudnych? Dla wielu osób odpowiedzią na to pytanie jest po prostu codzienny rytuał mycia włosów odbywany wcześnie rano lub na chwilę przed pójściem spać. W takim przypadku nie należy jednak skupiać się tylko na zagadnieniu jak często myć włosy, ale również – czym? Z pomocą przychodzą specjalistyczne kosmetyki takie jak szampon do codziennego mycia włosów przetłuszczających. 

Przetłuszczanie się włosów – dlaczego ja? 

Przetłuszczanie się włosów wiąże się z nadaktywnością gruczołów łojowych znajdujących się w skórze głowy – gdy wydzielają one zbyt wiele sebum niewątpliwie potrzebnego dla samej skóry cierpią na tym nasze włosy. Zwiększona produkcja tłustego sebum może być podyktowana wieloma, różnymi czynnikami.

W pierwszej kolejności warto zaznaczyć, że niektóre osoby cierpią na ten problem z powodów genetycznych – jest to bowiem cecha, którą można odziedziczyć. Często przyczyną mogą być także zmiany hormonalne, mogące wystąpić na przykład w tracie okresu dojrzewania, które z reguły ustępują. Bywa jednak również, że nadmierne przetłuszczanie się włosów jest spowodowane schorzeniami takimi jak choćby łuszczyca, co wymagać może wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Ostatnią, ale równie ważną przyczyną może być nieodpowiednia pielęgnacja włosów. Jeśli skóra głowy jest zaniedbana, włosy mogą się przetłuszczać, zwłaszcza jeśli taki stan rzeczy trwa długo. W tym przypadku zazwyczaj wystarczy zadbać o odpowiednią higienę i pielęgnację, a problem z czasem znika.

Przeczytaj także:  Jak dobrze zregenerować włosy w domu?

Przyczyny przetłuszczania się włosów:

  • uwarunkowania i tendencje genetyczne 
  • zmiany i zaburzenia hormonalne 
  • pewnego typu schorzenia skóry głowy 
  • nieodpowiednia pielęgnacja włosów

Rozwiązanie problemu – szampon do codziennego mycia włosów przetłuszczających

Jak już zostało zauważone, częste mycie włosów nie powinno być jedynym aspektem, który interesować powinien osoby z problemem przetłuszczania. W pierwszej kolejności powinno zadbać się o właściwe kosmetyki pielęgnacyjne, a więc – o dobry szampon. Kosmetyk ten należy dobrać z dużą starannością, ponieważ codzienne mycie włosów na dłuższą metę może okazać się niezbyt zdrowe, jeśli nie zadbamy o to czym są one myte.

Szampon to podstawowy kosmetyk w pielęgnacji włosów. Olejki, odżywki i maski to przy nim kosmetyki drugiego rzędu. Szampon odpowiada za kluczową dla włosów przetłuszczających się kwestię – za zachowanie ich w czystości. Na rynku dostępnych jest wiele szamponów do włosów przetłuszczających się, jest więc w czym wybierać. Trzeba tylko wiedzieć, na jakich kwestiach się skupić.

Szampon do codziennego mycia włosów przetłuszczających – jak wybrać odpowiedni?

Szampon do codziennego mycia włosów przetłuszczających przede wszystkim powinien zawierać jak najwięcej składników aktywnych. Są to elementy, które definiują kosmetyk i jego przydatność dla określonego typu włosów. Warto zwrócić uwagę, aby były one pochodzenia naturalnego, ponieważ im bardziej naturalny kosmetyk tym korzystniejsze ma działanie. Jakie więc składniki aktywne powinny znaleźć się w szamponie do codziennego mycia włosów przetłuszczających?

Przeczytaj także:  Pielęgnacja włosów, która czyni cuda

Jednym z podstawowych składników będzie gliceryna, gdyż posiada ona silne działanie nawilżające, a dzięki temu minimalizuje wydzielanie przez gruczoły łojowe skóry głowy tłustego sebum. Świetny dla włosów przetłuszczających okazuje się aloes, będący źródłem wielu witamin i minerałów potrzebnych osłabionym włosom. W składzie powinny znaleźć się także ceramidy odpowiadające za odbudowę włosów, można szukać tam również kwasu cytrynowego, który jest bardzo cenny ze względu na swoje właściwości złuszczające – dzięki temu wyeliminuje ewentualny łupież oraz zapobiegnie możliwości jego powstania.

Składniki, które powinny znaleźć się w szamponie do codziennego mycia włosów przetłuszczających:

  • gliceryna
  • aloes
  • ceramidy
  • kwas cytrynowy

Dobrze dobrany szampon do codziennego mycia włosów przetłuszczających powinien być podstawą do walki z tego typu problemem. Jeśli używamy właściwego kosmetyku, nie trzeba martwić się, że często myjemy włosy – nie będzie to wówczas przynosiło szkody naszym włosom, a wręcz przeciwnie – dobry szampon będzie codzienną dawką wsparcia.

Informacja prawna