Olejek rycynowy na rzęsy – jak z niego korzystać?

olejek rycynowy w buteleczce z pipetką

Cienkie i wypadające rzęsy stanowią kompleks wśród wielu kobiet. Wiele z nich decyduje się na noszenie sztucznych rzęs, które zapewniają satysfakcjonujący efekt chwilę po ich zaaplikowaniu. Niestety, syntetyczne rzęsy powodują jeszcze większe osłabienie naturalnych rzęs, co prowadzi do jeszcze większej frustracji. Istnieją jednak kosmetyczne sposoby na wzmacnianie kondycji rzęs. Jednym z nich jest olejek rycynowy, będący jednym z najbardziej skutecznych środków przeznaczonych do tego celu.

Czym jest olejek rycynowy?

Olej rycynowy stanowi składnik pozyskany z nasion rącznika pospolitego – rośliny występującej głównie na terenie Indii i Afryki. Od dłuższego czasu można ją także znaleźć w niektórych polskich ogrodach, ze względu na jej walory estetyczne. Pozyskiwany z nasion olejek rycynowy stanowi więc w pełni naturalny produkt. Dzięki temu nie wywołuje on reakcji alergicznych i z powodzeniem można go stosować w formie odżywki na rzęsach, paznokciach, skórze a nawet na włosach.

Olejek rycynowy – właściwości

Naturalny olej rycynowy stosuje się najczęściej w sposób zewnętrzny, aplikując go na włosy, skórę lub paznokcie. Zawarta w nim rycyna jest co prawda związkiem toksycznym, jednak dzięki procesowi tłoczenia na zimno oraz obróbce w wysokiej temperaturze traci swoje trujące właściwości. Z powodzeniem można go więc stosować, gdyż nie powoduje ryzyka zatrucia. W ostatecznym efekcie skład oleju rycynowego opiera się o następujące kwasy:

 • rycynowy (83% zawartości)
 • linolowy (omega-3)
 • alfa-linolenowy (omega-3)
 • stearynowy

Oprócz wyżej wymienionych substancji olejek rycynowy stanowi także źródło witamin z grup A i E, które dodatkowo wzmacniają efekt oddziaływania kwasów tłuszczowych.

Olejek rycynowy – jak działa na rzęsy?

Z tej substancji korzysta się z powodzeniem w wielu dziedzinach kosmetycznych. W przypadku oddziaływania na rzęsy wykazuje następujące efekty:

 • wzmacnia strukturę rzęs, przez co stają się grusze i mocniejsze
 • odżywia skórę łuku rzęs
 • zapobiega wypadaniu rzęs
 • hamuje łamliwość i proces wypadania rzęs
 • przyciemnia ich barwę i nadaje im blasku
 • regeneruje rzęsy, na które regularnie nakładany jest tusz lub henna
 • wykazuje działania antyseptyczne – chroni okolice oczu przed infekcjami bakteryjnymi oraz grzybiczymi

Olejek rycynowy stanowi doskonałą alternatywę od specjalistycznych odżywek do rzęs. Specjalistyczne produkty przeznaczone do tego celu są z reguły dość drogie, a ich skuteczność nie zawsze jest pewna. Olejek rycynowy natomiast kosztuje od kilku do kilkunastu złotych, a także jest substancją łatwo dostępną w wielu aptekach. Na pierwsze efekty oddziaływania olejku rycynowego nie trzeba też czekać długo – wystarczy siedem dni, by zauważyć różnicę. Po miesiącu stosowania można spodziewać się pełnych rezultatów kuracji – pogrubienia i wzmocnienia rzęs. Aby efekt utrzymywał się nieco dłużej warto stosować olejek rycynowy regularnie przez okres około trzech miesięcy.

Przeczytaj także:  Jak myć sztuczne rzęsy?

Jak stosować olejek rycynowy?

Kluczem do zauważenia pierwszych efektów stosowania olejku rycynowego na rzęsach jest regularność. Olejek można nakładać nawet dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Poniżej znajdziesz instrukcje jak prawidłowo zaaplikować olejek na rzęsy krok po kroku.

 1. Wszelkiej maści olejki najłatwiej nakłada się przy użyciu szczoteczki. Możesz skorzystać z tej po wyschniętym tuszu albo eyelinerze, po wcześniejszym jej umyciu. Do nakładania olejku przyda się także wacik kosmetyczny lub patyczek do uszu. Korzystając z tej metody warto jednak nie nasączać waty zbyt mocno. Nie polecamy nakładania olejku palcem, ponieważ jego duża powierzchnia może sprawić, iż zaaplikujesz go niechcący do oka. 
 2. Aplikacja olejku rycynowego powinna odbywać się w sposób staranny. Należy uważać, aby nie dostał się do oka, ponieważ może je podrażnić. Efektem tego może być łzawienie a nawet przekrwienie białka. 
 3. Gęstość olejku może powodować trudności w jego poprawnej aplikacji. W takim przypadku polecamy ogrzać pojemnik przed użyciem. Dzięki temu substancja stanie się nieco bardziej płynna. 
 4. Jeśli używasz olejku rycynowego na noc, rano zmyj jego nadmiar z rzęs. Ten punkt dotyczy szczególnie osób, które na co dzień korzystają z tuszu do rzęs. 

Olejek rycynowy na rzęsy – możliwe skutki uboczne

Chociaż olejek rycynowy stanowi idealny sposób na naturalną odżywkę do rzęs, należy jednak używać go ostrożnie. Pomimo tego, iż nie jest składnikiem często alergizującym, a jego stosowanie jest bezpieczne może wywoływać niepożądane efekty. Najczęściej objawiają się one u właścicieli wyjątkowo delikatnej i wrażliwej skóry. Możliwe skutki uboczne wywołane korzystaniem z czystego olejku rycynowego to:

 • opuchlizna wokół oczu
 • łzawienie oczu
 • podrażnienie spojówek
 • swędzące okolice rzęs

Jak jeszcze można stosować olejek rycynowy?

Olejek rycynowy stanowi produkt stosowany w wielu rodzajach kosmetyków. Z powodzeniem dodaje się jego niewielkie stężenia do środków myjących i szamponów, zaś w wyższych dodaje się go do odżywek do brwi. Ze względu na wykazywane działanie antybakteryjne olejek sprawdzi się też doskonale jako pierwszy etap oczyszczania twarzy. Dla osób preferujących kilkuetapową pielęgnacje i posiadających skórę normalną lub tłustą olejek rycynowy może okazać się ulubionym produktem!

Przeczytaj także:  Jak myć sztuczne rzęsy?
Informacja prawna