Jak można opóźnić okres? Fakty i mity – Jak przesunąć okres

jak przyspieszyć lub opóźnić okres

Przesunięcie okresu w czasie interesuje szczególnie kobiety, które planują wyjazd bądź inną ważną okoliczność. Miesiączka może bowiem stanowić sytuacje kłopotliwą podczas urlopu lub wesela. Opóźnienie okresu jest równie istotnym zagadnieniem dla czynnych sportsmenek, ponieważ krwawienie może wiązać się z dolegliwościami umożliwiającymi wzięcie udziału w zawodach. Dla kobiet zainteresowanych możliwością przesunięcia okresu mamy dobrą wiadomość – istnieje możliwość jego opóźnienia o kilka dni. W podobny sposób można również go przyspieszyć. Niniejszy artykuł zawiera fakty i mity na temat metod opóźniania okresu.

Farmakologiczne metody opóźniania okresu

Tabletki antykoncepcyjne

Niezawodnym sposobem na opóźnienie daty rozpoczęcia miesiączki jest przyjmowanie tabletek hormonalnych, zwanych powszechnie środkami antykoncepcyjnymi. Zawarte w preparatach tego typu hormony mają za zadanie hamowanie naturalnie zachodzących w organizmie procesów związanych z jajeczkowaniem. W efekcie tego procesu następuje brak owulacji, przy jednoczesnym złuszczaniu się błony śluzowej macicy, wydalanej przez organizm w ramach cyklu w przypadku, gdy nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej. Zażywanie antykoncepcji hormonalnej powoduje więc, że comiesięczne krwawienie jest znacznie mniejsze bądź nie występuje w ogóle.

Opóźnianie okresu za pomocą przyjmowania środków farmakologicznych polega na pomijaniu przerw, z których korzysta się przy zwyczajnych stosowaniu. Dotyczy to przede wszystkim tabletek jednofazowych. Po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra należy następnego dnia o tej samej porze przyjąć pierwszą tabletkę z kolejnego. W zależności od tego jak bardzo chce się opóźnić wystąpienie krwawienia miesiączkowego należy zażywać tabletki hormonalne nie uwzględniając przerwy. Dzięki temu można odroczyć w czasie wystąpienie okresu nawet o kilka miesięcy. Aby go przywrócić należy powrócić do zalecanego stosowania – odstawić tabletki na okres siedmiu dni.

Przeczytaj także:  Kubeczki menstruacyjne

Przeczytaj także artykuł: Jak wywołać spóźniający się okres?

Plastry antykoncepcyjne

Odroczenie w czasie okresu jest również możliwe stosując antykoncepcję w plastrach. Aby to zrobić należy postąpić podobnie jak w przypadku tabletek jednofazowych.

Odwiedziny u ginekologa

W opóźnieniu okresu może także pomóc lekarz ginekolog w przypadku, gdy kobieta nie stosuje antykoncepcji hormonalnej. Będzie to możliwe dzięki umówieniu się na wizytę na 2-3 miesiące przed datą wydarzenia, które skłania ją do tej decyzji. Lekarz przepisze takiej kobiecie odpowiednie środki farmakologiczne.

Czy farmakologiczne sposoby opóźniania okresu są bezpieczne?

Należy jednak pamiętać, iż przyjmowanie leków w innej formie niż zalecana może być niebezpieczna dla naszego zdrowia. Jeśli więc zależy ci na farmakologicznym opóźnieniu okresu powinnaś skonsultować się z lekarzem ginekologiem. W przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych dwufazowych, zjawisko opóźniania okresu jest nieco bardziej skomplikowane i również wymaga porozumienia ze specjalistą.

Naturalne metody opóźniania okresu

Nie istnieją w pełni skuteczne metody naturalnego opóźnienia okresu. Osiągnięcie zadowalającego efektu jest możliwe wyłącznie przy pomocy środków farmakologicznych. Taki proces powinien jednak zawsze odbywać się przy jednoczesnej konsultacji z lekarzem, aby był całkowicie bezpieczny dla kobiety.

Moc magnezu i witaminy C

Wśród niektórych kobiet istnieje przekonanie, iż odroczenie w czasie miesiączki jest możliwe dzięki przyjmowaniu dużej ilości witaminy C oraz magnezu. Niestety, do dzisiaj trudno jest o badania, które jednoznacznie potwierdzą skuteczność tej metody. Warto jednak wiedzieć, iż przyjmowanie znacznych dawek witaminy C jest w stanie zaszkodzić organizmowi. Może bowiem przyczynić się do problemów z oddawaniem moczu oraz doprowadzić do zakwaszenia organizmu.

Napary roślinne

Podczas poszukiwań naturalnych metod na opóźnianie okresu można natknąć się na sugestie picia naparów roślinnych. Według zwolenników tej metody pietruszka czy kasztanowiec oddziałują na organizm w taki sposób, iż pomaga naturalnie spowolnić wystąpienie miesiączki. Kwas foliowy zawarty w naparze roślinnym z pewnością działa korzystnie na ludzki organizm, ponieważ wykazuje działanie krwiotwórcze i odkażające. Nie ma to jednak związku z opóźnianiem okresu, dlatego nie warto nastawiać się pozytywnie na tę metodę.

Przeczytaj także:  Plamienie przed okresem - ile może trwać i czym jest spowodowane?

Stres metodą idealną?

Wycieńczenie organizmu spowodowane stresem może przyczyniać się zarówno do przyspieszenia jak i opóźnienia wystąpienia okresu nawet do kilku dni. W związku z tym często można spotkać się z zalecaniem tej metody w kontekście odraczania w czasie miesiączki. Podobnie jednak jak w poprzednim przypadku, również ta nie daje stuprocentowej pewności powodzenia. Wiadomo jednak, iż stres jest w stanie nie tylko spowolnić wystąpienie okresu, ale także go zatrzymać. Nie jest to jednak bezpieczna sytuacja, dlatego korzystanie z tej metody stanowczo odradzamy.

Wyjazd za granicę

Naturalne metody opóźniania okresu mają tę właściwość, iż są one nieprzewidywalne. Odroczenie w czasie miesiączki może nastąpić w przypadku odbycia dalekiej podróży i być związane ze zmianą klimatu. Trudno jednak w tym przypadku mówić o metodzie, gdyż jest to raczej efekt uboczny danej sytuacji.

Jak widzicie, faktycznym sposobem na opóźnienie okresu jest zastosowanie środków farmakologicznych pod okiem specjalisty. Mitem natomiast są wszelkie naturalne sposoby osiągnięcia tego stanu rzeczy. Aby celowo opóźnić wystąpienie miesiączki należy opierać się o sprawdzonych metodach. Jeśli z jakiegoś powodu zależy ci na odroczeniu w czasie krwawienia polecamy skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

Informacja prawna