Tabletki i plastry antykoncepcyjne nie znajdują się na liście środków wydawanych bez recepty lekarskiej. Istnieją jednak sposoby na zabezpieczenie się przed niechcianą ciążą bez konieczności konsultacji ze specjalistą. W niniejszym artykule przedstawimy ich listę wraz z informacjami na temat ceny i skuteczności antykoncepcji bez recepty.
Tabletki antykoncepcyjne bez recepty?
Na ten moment w Polsce nie istnieje możliwość zakupu farmakologicznych środków hormonalnych bez recepty. Dotyczy to zarówno tabletek, jak i wkładek domacicznych (spirali) oraz plastrów antykoncepcyjnych. Taki stan rzeczy wynika z faktu, iż syntetyczne hormony wpływają na pracę całego organizmu. W związku z tym, że stanowią dla niego rewolucje ich zażywanie powinno odbywać się przy jednoczesnej konsultacji z lekarzem. Nieprawidłowo stosowane środki hormonalne mogą być odpowiedzialne między innymi za zaostrzanie się chorób układu krążenia – zakrzepicy, żylaków czy wzrostu ryzyka nadciśnienia. Niektóre badania szacują również, iż antykoncepcja hormonalna może być jednym z czynników odpowiedzialnym za rozwój nowotworów piersi.
Korzystanie z antykoncepcji hormonalnej na własną rękę może być więc ryzykowne dla naszego zdrowia. Przepisanie środków farmakologicznych przez lekarza jest poprzedzone wywiadem medycznym, dzięki któremu można wykluczyć wszelkie przeciwwskazania dotyczące ich przyjmowania.
Środki antykoncepcyjne bez recepty
Pomimo tego, iż farmakologiczne środki hormonalne nie są dostępne bez recepty, do wyboru istnieją inne metody pozwalające zabezpieczyć się przed niechcianą ciążą. Część z niżej wymienionych produktów nie jest popularna w naszym kraju, dlatego ich zakup odbywa się głównie drogą internetową w sklepach zagranicznych.
Prezerwatywy męskie
Jedną z najpopularniejszych form antykoncepcji dostępnych bez recepty są powszechnie znane prezerwatywy dla mężczyzn. Stanowią zresztą najczęściej wybieraną formę zabezpieczenia. O ich wyborze często decyduje korzystna cena, powszechna dostępność i dość spory wybór rodzajów i rozmiarów. Oprócz tego, iż męskie prezerwatywy stanowią dobry środek antykoncepcyjny bez recepty, będący w wysokiej granicy skuteczności (około 85%) to dodatkowo pozwala pomóc w pozbyciu się niektórych przypadłości seksualnych np. przedwczesnego wytrysku czy suchości pochwy.
Na rynku jest dostępny bogaty wybór prezerwatyw dla mężczyzn w różnych wariantach.
- lateksowe – to najczęściej wybierany rodzaj męskich prezerwatyw. Są wykonane z lateksu, czyli naturalnego kauczuku. Ich struktura jest rozciągliwa i nieprzepuszczalna. Dla niektórych użytkowników stanowi jednak źródło alergii lub jest niewygodna podczas stosowania.
- nielateksowe – doskonały wybór dla mężczyzn uczulonych na lateks. Nielateksowe prezerwatywy są znacznie cieńsze w dotyku a ich użytkowanie pozwala maksymalnie zbliżyć się do naturalnych odczuć. Jej dodatkowe nawilżenie sprawia, że użytkowanie jest jeszcze przyjemniejsze.
- z wypustami – zawierają prążkowaną powierzchnię, zwiększającą jakość doznań.
- nawilżane – ich powierzchnia jest pokryta dodatkowym lubrykantem, dzięki czemu znacznie łatwiej rozpocząć stosunek. Sprawdza się jako sprzymierzeniec do walki z suchością pochwy partnerki.
- przedłużające stosunek – pokryte benzokainą, czyli substancją opóźniającą wytrysk.
- smakowe – stanowią ciekawe urozmaicenie, szczególnie w kontekście seksu oralnego. Zazwyczaj występują w smakach owocowych np. truskawka, banan.
- rozgrzewające lub chłodzące – zapewniają dodatkowe doznania dzięki substancji dającej efekt rozgrzewania lub ochładzana skóry stosunku.
Prezerwatywy damskie
Mniej popularnym, aczkolwiek również istniejącym wariantem są prezerwatywy dla kobiet, charakteryzujące się równie wysoką skutecznością jak ich męski odpowiednik. Prezerwatywa damska jest wykonana z naturalnego lateksu lub poliuretanu i nasączona od wewnątrz płynem plemnikobójczym. Przybiera formę przezroczystego balona z dwoma pierścieniami na górze i dole, pozwalającymi na łatwiejszą aplikacje. Podobnie jak prezerwatywa męska, ta również przeznaczona jest do jednorazowego użytku. Działanie femidomu polega na zapobieganiu bezpośredniego kontaktu penisa z pochwą podczas stosunku. Ciekawym jest, iż pierścień zewnętrzny chroni srom, więc prezerwatywa pozwala uniknąć zarażenia tych okolic chorobami wenerycznymi podobnie jak wnętrze pochwy.
Kapturek naszyjkowy
Błona dopochwowa to wykonana z gumy półkula, o krawędziach powlekanych metalowym pierścieniem podatnym na zginanie. Jej kształt ułatwia umieszczenie w pochwie i zapobiega wypadaniu. W błonie znajduje się wklęsłość, która służy do wypełnienia go środkiem plemnikobójczym. Kapturek naszyjkowy jest dostępny w kilku rozmiarach. Trudno jest jednak zakupić go w Polsce ze względu na małą popularność tego typu antykoncepcji.
Środki plemnikobójcze
Ta metoda jest jedną z najtańszych i łatwo dostępnych form antykoncepcji bez recepty. Żel plemnikobójczy umieszczony w pochwie ma za zadanie stworzyć chemiczną barierę przed nasieniem. W kontakcie ze spermą krem lub żel na bazie nonoksynolu paraliżuje plemniki, przez co nie mogą one dotrzeć do komórki jajowej i spowodować zapłodnienia. Istnieje rzecz jasna margines błędu, w którym jest możliwe zagnieżdżenie się zarodka. Ten typ antykoncepcji nie powoduje uszkodzeń treści genetycznej plemników, a co za tym idzie – nie naraża ewentualnego płodu na wady rozwojowe.