Tabletka „po” – czy jest dostępna bez recepty?

tabletka poronna

Tabletka „po” to inaczej antykoncepcja awaryjna. Opiera się ona na działaniu hormonów – octan uliprystalu lub lewonorgestrelu. Jakiś czas temu głośno było o tym, że tabletki „po” można kupić bez recepty w każdej aptece. Warto sprawdzić, czy faktycznie na dzień dzisiejszy można je dostać bez żadnego problemu.

Jak działa tabletka „po”?

Tabletki zawierające w swoim składzie lewonorgestrel hamują owulację i dzięki temu zapobiegają zapłodnieniu w czasie do 72h od zażycia. Podobne, aczkolwiek wydłużone do 120h działanie mające na celu zahamowanie lub opóźnienie owulacji ma octan ulipsrystalu. Substancje te powinny być zażyte w jak najkrótszym czasie po stosunku właśnie w celu niedopuszczenia do zapłodnienia. Jeśli jednak plemnik dotrze do komórki jajowej przed zażyciem tabletki „po” nie ma ona działania wczesnoporonnego wbrew temu, co twierdzi wielu przeciwników antykoncepcji. Trzeba pamiętać, że zażywanie tabletki „po” zalecane jest maksymalnie raz podczas cyklu. Wysoka zawartość hormonów powoduje bowiem rozregulowanie cyklu i może nieść niepożądane skutki uboczne jak choćby bóle głowy.

Przeczytaj także:  Jak zachowuje się facet który zdradza?! Jak wykryć zdradę?

Czy można kupić tabletkę „po” bez recepty?

Pewnie wiele osób się zdziwi, jednak antykoncepcji awaryjnej na chwilę obecną nie można otrzymać bez recepty. Sytuacja taka była jedynie przejściowa – faktycznie, każdy mógł kupić tabletki „po” w okresie od 2015 roku do 22 lipca 2017 roku. Tabletki były dostępne bez recepty dla osób powyżej 15 roku życia, ponieważ za bezpieczne uznała je Europejska Agencja Leków. Niestety, rząd PiS zabronił sprzedawania tabletek „po” bez recepty lekarskiej, tak samo jak każdych innych środków hormonalnych. Jak wiadomo, ogromne znaczenie ma czas, w którym tabletka zostanie zażyta po stosunku. Recepta na środki może zostać wypisana zarówno przez ginekologa, jak i przez lekarza rodzinnego. Dla osób, które mają problem z otrzymaniem recepty działa fundacja Lekarze Kobietom. Zrzeszeni w niej lekarze za symboliczną złotówkę wypisują recepty na antykoncepcję awaryjną, dzięki czemu są w stanie pomóc wielu Polakom.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna