Plamienie przed okresem – ile może trwać i czym jest spowodowane?

plamienie przed okresem

Chociaż plamienie może mieć naturalne przyczyny, to jednak zawsze lepiej jest się upewnić czy nie posiada ono podłoża na tle chorobowym. Wiele kobiet zastanawia się ile może trwać plamienie przed okresem i czy jest to normalne zjawisko. Skąpe krwawienia mogą występować nie tylko przed okresem, ale również w środku cyklu menstruacyjnego lub po jego zakończeniu. Jeżeli wydzielina z pochwy posiada w sobie niewielkie ilość  krwi, które nie są związane z menstruacją, a plamienie przedłuża się i trwa nawet kilka miesięcy, nie należy tego bagatelizować, bowiem wymaga to pilnej  konsultacji z ginekologiem.

Rozpoznanie

Jeżeli przed  okresem pozostawiana jest  na bieliźnie lub wkładce higienicznej niewielka  ilość wydzieliny z pochwy połączona z krwią lub sama krew, należy zwrócić uwagę na to, co pragnie przekazać nam nasze ciało. Jeżeli zdarzyło ci się to raz, ewentualnie dwa razy – prawdopodobnie nie jest to powód do zmartwienia. W momencie, kiedy sytuacja wielokrotnie się powtarza, bezpieczniej będzie jeżeli zgłosisz się do specjalisty, aby odnaleźć przyczynę zaistniałego problemu.

Plamienia pochodzenia naturalnego

Delikatne plamienia, nieraz pojawiają się w trakcie owulacji i jest to naturalne zjawisko, które nie powinno nikogo niepokoić. Ile więc może trwać plamienie przed okresem? Warto zaznaczyć, że tego typu skąpe krwawienia, trwają maksymalnie 4-5 dni i spowodowane są nagłym spadkiem poziomu estrogenów. Zjawisku może towarzyszyć również nieznaczne podwyższenie temperatury ciała kobiety (oscyluje wokół 37 stopni).

Przeczytaj także:  Domowe sposoby na wywołanie okresu

Plamienie w czasie menopauzy

Okres przekwitania charakteryzuje się częstym występowaniem plamień. W tym czasie miesiączka jest mocno rozregulowana, ze względu na spadek poziomu hormonów żeńskich. U niektórych pań okres może okazać się mniej intensywny niż do tej pory, a u innych zaś bardziej obfity. Plamienia często występują również w trakcie trwania cyklu.

Plamienie a antykoncepcja

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych również może przyczyniać się do powstawania plamienia i krwawienia z pochwy przed lub po menstruacji. Tego typu wydzieliny powodują u kobiet nie tylko dyskomfort, ale bardzo często również lęk, bowiem nigdy nie ma pewności, że niespodziewane krwawienia nie są pierwszymi sygnałami groźnych chorób układu rodnego kobiety. Każda pacjentka, która zaczyna dostarczać do swojego organizmu hormonalne środki antykoncepcyjne, powinna być świadoma tego, że z początku mogą wystąpić nietypowe plamienia. Jeżeli jednak krwawienie zacznie się z czasem nasilać, ważna jest ponowna konsultacja z ginekologiem, który być może zaleci zmianę tabletek antykoncepcyjnych. Zazwyczaj organizm przyzwyczaja się do stałej i regularnie dostarczanej dawki hormonów.

Przeczytaj także:  Antykoncepcja - wszystko, co powinnaś o niej wiedzieć

Plamienie a ciąża

Plamienie występujące przed miesiączką nie jest groźnym objawem. W organizmie kobiety, po zapłodnieniu zachodzą różne zjawiska, które mogą wskazywać na to, że jest w ciąży. Warto jednak pamiętać, że objawy mogą (ale nie muszą) towarzyszyć przyszłej mamie.

Plamienia związane ze stanem chorobowym

Ginekolog, aby sprawdzić, czy występujące plamienia mogą być niepokojące, przeprowadza dokładny, wnikliwy wywiad z pacjentem oraz szczegółowe badanie, w celu ustalenia przyczyn krwawienia.

Plamienia przed okresem mogą być spowodowane między innymi:
– chorobami infekcyjnymi dróg rodnych lub ich urazami,
– zakażeniami lub uszkodzeniami w obrębie szyjki macicy,
– przez choroby przenoszone drogą płciową,
– uszkodzeniami śluzówki,
– przez urazy, które są skutkiem niewłaściwego współżycia,
– nadżerką na tarczy szyjki,
– truskawkową szyjką macicy.

Informacja prawna