Jak urozmaicić życie seksualne?

urozmaicenie życia seksualnego

Niektóre pary borykają się z problemem rutyny w łóżku, którą naturalnie chcą od siebie odsunąć jak najszybciej. Kiedy się pojawia, pierwszym pomysłem na przeciwdziałanie rutynie jest wypróbowanie nowych pozycji seksualnych lub kupno gadżetów erotycznych. Opaska na oczy, kajdanki, piórka i seksowna bielizna – te elementy jak najbardziej mogą podkręcić temperaturę w sypialni. Warto jednak wiedzieć, iż nie każdemu takie gadżety mogą odpowiadać, a szczególnie, gdy pojawią się w sypialni nagle i bez uprzedzenia.

Czy gadżety to dobry pomysł?

Zabawki erotyczne mogą być doskonałym sposobem na odejście od rutyny. Jeśli jednak zechcesz je kupić, powinieneś zacząć od szczerej rozmowy ze swoim partnerem informując, iż chciałbyś spróbować czegoś nowego. Realizowanie tego typu zakupów bez konsultacji z bliską nam osobą może przynieść wiele negatywnych konsekwencji. Nie każdy z nas ma identyczny pogląd na gadżety erotyczne. Tak jak jednym mogą kojarzyć się pozytywnie, tak innym mogą przywodzić na myśl nieprzyzwoitość i przekraczanie granic. Właśnie z tego powodu przed dokonaniem zakupu należy przedyskutować tę kwestię. W końcu niczyją intencją nie jest zranienie drugiej połówki.

Rozmowa jest podstawą

Najprostszą i zarazem konieczną czynnością, od której powinno się zacząć chcąc urozmaicić życie seksualne jest rozmowa. Dość często jednak tak prozaiczna czynność stanowi spore wyzwanie, szczególnie w kontekście rozmowy o intymnych sferach życia. Taki stan rzeczy wnika nie tylko ze wstydu, ale również z obawy o reakcje drugiej strony, która może poczuć się zraniona pomysłami partnera. Należy mieć jednak na względzie fakt, iż trudno będzie wprowadzić jakiekolwiek zmiany bez poznania siebie nawzajem. Aby obie strony odczuwały przyjemność powinny wiedzieć co sprawia im radość, a co dyskomfort. Jaki rodzaj dotyku jest stymulujący, a który niekoniecznie. Które zachowania są podniecające, a jakie nie. Każda z tych kwestii powinna być znana partnerom, ponieważ znacznie usprawni to komunikacje pomiędzy nimi.

Przeczytaj także:  Jakie są pozycje seksualne?

Dlaczego rozmowa jest tak ważna?

Jeśli partnerzy ze sobą nie rozmawiają, prowadzi to do licznych nieporozumień i nietrafnych interpretacji wzajemnych działań. Ma to nie tylko znaczenie w kontekście życia intymnego, ale może również przechodzić na codzienną relację z drugą osobą. Rozmowa o seksie pozwala w sposób świadomy i szczery podejść do siebie na wzajem. W konsekwencji znalezienia porozumienia między partnerami będą oni w stanie pracować nad zerwaniem z rutyną, aby zastąpić ją nowymi formami pozwalającymi być blisko. Dzięki komunikacji partnerzy są w stanie kochać się w sposób, który będzie odpowiadał obojgu.

Jak rozmawiać o seksie?

Nie polecam rozpoczynać rozmów na temat seksu blisko zdarzenia intymnego. Poruszanie tematu przed lub po seksie, a szczególnie niesatysfakcjonującym dla jednej ze stron może sprawić przykrość, zakłopotanie czy stać się powodem kłótni. Nie oznacza to, iż w trakcie samego aktu nie należy się ze sobą komunikować. Wręcz przeciwnie – dzięki gestom werbalnym i niewerbalnym można w trakcie igraszek dawać partnerowi do zrozumienia, który dotyk jest stymulujący bardziej, a który mniej. Jeśli to okaże się niewystarczające – partnerzy powinni spróbować szczerze i otwarcie ze sobą porozmawiać.

Jak więc zacząć rozmawiać o seksie? Przede wszystkim warto wybrać dobry moment – niech sprzyja wam atmosfera i dobry humor. Rozmowę można zacząć na kilka sposobów:

  • Spróbuj podsunąć partnerowi artykuł lub książkę z interesującym nas zagadnieniem i poproś o zapoznanie się z treścią. Okaże się ona punktem wyjścia do późniejszej rozmowy.
  • Porusz temat podczas spokojnej sytuacji np. w trakcie oglądania filmu lub wspólnych chwil na kanapie. Spokojna atmosfera pełna czułości wspiera podejmowanie trudnych rozmów.
  • Jeśli wiesz niewiele o swoim partnerze lub partnerce, możesz zaproponować jej zabawę w zagadnienia. Aby to zrobić przygotuj słoik z karteczkami zawierającymi hasła związane z seksualnością np. seks oralny, wibrator, seks w trójkącie etc. W przypadku wyciągnięcia danej karteczki będziecie mogli porozmawiać o danym zagadnieniu. Pozwoli to nie tylko poznać siebie lepiej, ale także w zabawny sposób otworzyć się na siebie.
Przeczytaj także:  Jak zrobić lodzika, aby doprowadzić faceta do szaleństwa?

Zasady dobrej rozmowy o seksie

Poniżej zawarłam kilka ważnych wskazówek, które pomogą Ci w przeprowadzeniu poważnej rozmowy o seksie z partnerem.

1. Nie krytykuj i nie oceniaj partnera

Zamiast wzajemnego wytykania sobie błędów, skupcie się na komunikacji. Mówcie przede wszystkim o swoich potrzebach i uczuciach, oraz poznajcie je wzajemnie.

2. Znajdź wspólny język

Nie powinniśmy zrzucać odpowiedzialności na partnera. Każdy w związku może być tak samo winny danej sytuacji. Albo i niewinny, ponieważ pojawienie się rutyny jest zjawiskiem normalnym. Aby rozwiązać problem z nią związany należy znaleźć wspólny język i szanować swoje granice.

3. Przeanalizuj związek

Co zrobić, jeśli pomimo podejmowania prób rozmowy wciąż spotykasz się z odmową i nie jesteś w stanie porozumieć się z partnerem/partnerką? W takiej sytuacji możesz zastanowić się z czego ten stan rzeczy wynika. Życie intymne potrafi wiele powiedzieć o stanie relacji oraz psychice partnerów. Pamiętaj, że to nie zawsze musi dotyczyć jedynie ciebie. Kłopoty z pożyciem mogą pojawiać się obok stanów chorobowych (depresja, zaburzenia seksualne). Właśnie dlatego warto rozmawiać i w przypadku pojawiania się kłopotów – reagować.

Informacja prawna