Wybielanie zębów bananem – czy naprawdę działa?

piękne białe zęby

Wśród domowych sposobów wybielania zębów jednym z najciekawszych jest używanie do tego celu skórki od banana. Trudno jednoznacznie wskazać czy jest to rzeczywisty i uniwersalny sposób na pozbywanie się przebarwień z zębów. Opierając się o fakt, że banany zawierają wiele składników odżywczych, witamin i mikroelementów można jednak uznać, iż są zdrowe dla ludzkiego organizmu. Przyjrzyjmy się więc w jakim stopniu banan może pomóc w walce z przebarwieniami widocznymi na zębach.

Dlaczego banany wybielają zęby?

Oprócz tego, iż są wyjątkowo smacznym owocem, banany posiadają właściwości wybielające. Dzieje się tak z powodu obecności licznych składników witaminowych oraz naturalnego składu, który pomaga chronić szkliwo zębów. W składzie bananów znajdziemy:

  • witaminę A oraz witaminy D, E i K
  • wysoką zawartość witaminy C i niemal wszystkie witaminy z grupy B (B1, B2, PP, B5, B6, B11)
  • takie makroelementy jak magnez, sód, cynk, wapń czy potas
  • mikroelementy takie jak fluor, miedź, żelazo, mangan czy selen

Wybielanie zębów bananem – zdaniem ekspertów

Wśród dentystów i stomatologów panuje wiele spekulacji na temat skuteczności wybielania zębów przy pomocy skórki banana. Część z nich przyznaje, iż jest to zdrowy sposób na pozbycie się przebarwień z zębów bez ryzyka uszkodzenia szkliwa. Z kolei druga grupa uznaje ten fakt za niemożliwy, a osobom zainteresowanym wybieleniem zębów poleca dokonanie tego w gabinecie stomatologicznym. Niektórzy dentyści dostrzegają również, że pomimo braku jednoznacznych przesłanek medycznych na temat pozytywnego oddziaływania skórki bananowej na wybielanie zębów, część pacjentów rzeczywiście odnosi na tym tle wyraźne sukcesy. Warto w tym miejscu podkreślić fakt, z którym zgadzają się wszyscy specjaliści – wybielanie zębów skórką od banana nie powoduje uszkodzeń szkliwa. Jeśli więc metoda nie przyniesie oczekiwanych rezultatów, nie spowoduje to jednocześnie uszczerbku na zdrowiu.

Przeczytaj także:  OCLEAN X – RECENZJA PIERWSZEJ SZCZOTECZKI NA ŚWIECIE Z EKRANEM DOTYKOWYM

Jak wybielić zęby bananem?

Jeśli masz ochotę wypróbować ten nowatorski sposób na wybielanie zębów należy zaopatrzyć się w skórkę od banana. Wystarczy nie wyrzucać skórki po obraniu. Poniżej przedstawiamy jak krok po kroku wybielić zęby skórką od banana.

1. Wybierz banana, który jest dojrzały – rozpoznasz go po lekkim sczernieniu

2. Obierz skórkę stosując metodę od dołu do góry. Dzięki temu uzyskasz pojedyncze skórki w nienaruszonym stanie. Takie włókna będziesz mógł wykorzystać nawet kilkukrotnie.

3. Zęby należy pocierać o wewnętrzną stronę skórki bananowej. Powinno się to robić do momentu, aż pasta bananowa osiądzie całkowicie na zębach.

4. Pastę należy pozostawić na zębach przez 10 minut. W tym czasie należy mieć otwartą buzie i pilnować, żeby wewnętrzna strona ust nie dotykała zębów. Choć zadanie nie jest łatwe – jest możliwe do wykonania.

5. Następnym krokiem jest skorzystanie z suchej szczoteczki i umycie za jej pomocą zębów. Rozprowadź pastę bananową w sposób delikatny, okrężnymi ruchami, aby dotarła do wszystkich zakamarków.

6. W ostatnim kroku należy zwilżyć szczoteczkę i zetrzeć pastę bananową z zębów. Dla wzmocnienia efektu można umyć zęby tradycyjną metodą używając pasty wybielającej (np. z węglem aktywnym).

Aby osiągnąć zadowalające efekty, kuracje należy powtarzać codziennie przez minimum 2 tygodnie. Zwolennicy tej metody podają, że efekt jest naprawdę niesamowity.

Przeczytaj także:  Jak dbać o zęby?

Inne sposoby na wybielanie zębów

Osiągnięcie lśniących i białych zębów domowymi sposobami nie ogranicza się jedynie do jednej metody. Jeśli nie chcesz narazić swoich zębów na spotkanie z substancjami chemicznymi, możesz skorzystać z alternatywnych sposobów, dostępnych poza gabinetami stomatologicznymi. Poniżej znajdziesz kilka preparatów, które mogą wspomóc proces domowego wybielania zębów.

Soda oczyszczona

Soda oczyszczona stanowi substancje znaną z wielopoziomowego oddziaływania na zdrowie. Od wielu lat stosuje się ją również w procesie wybielania zębów, zaś współcześnie jej stężenia dość często występują w pastach do zębów. Z sody oczyszczonej można skorzystać również jako z samodzielnego środka wybielającego. Korzystanie z tego rozwiązania jest również dość przystępne cenowo, co dla wielu osób może być zaletą.

Warto jednak wiedzieć, iż pomimo skuteczności ten sposób nie jest do końca bezpieczny dla szkliwa zębów. Sodę oczyszczoną stosuje się w formie mechanicznej – oczyszcza zabrudzenia z powierzchni zębów podobnie jak peeling. Korzystając zbyt często z tej metody możesz narazić się na uszkodzenie szkliwa. Z tego powodu zaleca się doraźne stosowanie. tej metody.

Kurkuma

Jeśli nie chcesz wybielać zębów w gabinecie dentystycznym możesz spróbować umyć zęby kurkumą. Oprócz wzmacniania smaku potraw, orientalna przyprawa cechuje się właściwościami antybakteryjnymi i przeciwgrzybicznymi. Jeśli chcesz skorzystać z kurkumy w kontekście poprawy kolorytu uzębienia należy użyć tej w formie sproszkowanej. Pomieszanie oleju kokosowego z łyżeczką kurkumy i dwiema kroplami olejku miętowego pozwoli otrzymać naturalną pastę wybielającą, z której można korzystać codziennie.

Informacja prawna