Domowe sposoby na wywołanie okresu

sposoby na wywołanie okresu

Domowe sposoby na wywołanie okresu

Miesiączka stanowi niekiedy źródło wielu komplikacji w życiu kobiety. W niektórych przypadkach pojawia się on zbyt późno tym samym wzbudzając niepokój. Z kolei pojawienie się okresu zbyt wcześnie może stać się nieoczekiwaną niespodzianką, na którą nie jest się zazwyczaj przygotowanym. Istnieją jednak sposoby na kontrolowanie kapryśnej miesiączki. W tym artykule poznasz domowe sposoby na wywołanie okresu.

Kiedy kobieta powinna wywołać okres?

Choć na pierwszy rzut oka temat ten wydaje się kontrowersyjny i sprzeczny z naturą, w rzeczywistości jest dobry dla wielu kobiet. Wywołanie okresu ma bowiem znaczenie dla tych pań, które cierpią na zespół napięcia przedmiesiączkowego w sposób wyjątkowo dotkliwy. Spóźniający się okres wydłuża bowiem czas trwania PMS, a więc utrudnia swobodne funkcjonowanie. Należy mieć również na względzie, iż rozregulowanie organizmu jest zjawiskiem sporadycznym i może dotyczyć każdej kobiety. Jeśli więc miesiączka się nie pojawia i nie jest to związane ze stanem zapłodnienia, warto spróbować wywołać okres. Poniżej przygotowaliśmy kilka domowych metod, które pozwolą ci wywołać okres.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Zanim podejmiesz się próby wywołania okresu powinnaś upewnić się, że brak miesiączki nie jest spowodowany ciążą. Jest to bardzo istotne, gdyż niektóre z przedstawionych metod mogą w sposób negatywny wpłynąć na płód. Jeśli jednak nie jesteś w ciąży, a miesiączka spóźnia się o kilka dni, możesz skorzystać z jednego z poniżej podanych sposobów.

1. Aspiryna

Jednym ze środków, które mogą pomóc wywołać miesiączkę domowym sposobem jest aspiryna. Ten lek posiada właściwości rozrzedzające krew, co w tym przypadku pozwala przyspieszyć pojawienie się okresu. Oprócz tego, aspiryna jest środkiem przeciwbólowym o równoczesnym działaniu przeciwzapalnym. Aspiryny nie powinno się jednak przyjmować w dużych dawkach, ponieważ zażywana zbyt często może prowadzić do krwawienia z nosa oraz obciążenia wątroby.

Przeczytaj także:  Plamienie przed okresem - ile może trwać i czym jest spowodowane?

2. Gorąca kąpiel

Która z nas nie lubi gorącej kąpieli? Oprócz tego, iż ciepły prysznic jest niezwykle przyjemny i rozluźnia mięśnie po ciężkim dniu, może stanowić idealny sposób na wywołanie spóźniającego się okresu. Gorąca woda, tak jak aspiryna również rozrzedza krew. Warto jednak kontrolować stopień temperatury, ponieważ zbyt gorąca może przyczynić się do powstawania poparzeń a nawet doprowadzić do omdlenia. Jeśli już krwawisz, niekoniecznie z powodu miesiączki, nie powinnaś korzystać z tego sposobu, gdyż ciepła kąpiel może przyczynić się do powstania krwotoku.

3. Moc ziół

Kolejnym domowym sposobem na wywołanie okresu jest napar ziołowy. Z tej metody zdarzało się korzystać naszym babciom, które do przyspieszenia miesiączki wykorzystywały kwiaty czarnej malwy. Herbata przygotowana na bazie tej rośliny pita regularnie w ostatnich dniach cyklu może przyczynić się do jego unormowania. Innymi naparami, które mogą pomóc wywołać okres są te pozyskane z krwawnika, dziurawca lub imbiru. Kwiaty czarnej malwy oraz inne susze można kupić w wielu aptekach i sklepach zielarskich za kilka złotych, a więc jest to przy okazji dość ekonomiczne rozwiązanie. Należy mieć jednak na względzie możliwe działania niepożądane w postaci znacznie bardziej obfitych i dłuższych okresów krwawienia podczas trwania miesiączki.

4. Aktywność fizyczna

Mawia się, że sport to zdrowie i jest w tym stwierdzeniu dużo prawdy. Wysiłek fizyczny, a szczególnie ten wymagający silnej pracy mięśni brzucha wpływa korzystnie na przyspieszenie pojawienia się miesiączki. Najlepszymi aktywnościami sportowymi, które pomagają wywołać krwawienie jest intensywny aerobik, skłony, podskoki czy szybki spacer. Jeśli nie masz jednak czasu na ćwiczenia, możesz zastosować aktywność fizyczną innego rodzaju – umyć okna, sprzątać czy energicznie wchodzić po schodach. Choć brzmi to niedorzecznie, regularne około 30-minutowe treningi pozwolą nie tylko cieszyć się wyregulowanym cyklem miesiączkowym, ale także dobrą kondycją i szczupłą sylwetką.

Przeczytaj także:  Jak zmyć hennę ze skóry domowymi sposobami?

5. Stosunek płciowy

Seks stanowi doskonały sposób na walkę ze stresem i codziennymi napięciami. Jest także doskonałym sposobem na spóźniający się okres. W trakcie stosunku płciowego rozluźniają się mięśnie a jednocześnie organizm produkuje znaczne ilości endorfin, czyli hormonów szczęścia. Oprócz tego, iż stan jest przyjemny może więc pomóc w pojawieniu się miesiączki. Jeśli chcesz skorzystać z tego sposobu, przed pójściem do sypialni warto wypić kieliszek czerwonego wina. Wpłynie on bowiem na poprawę ciśnienia krwi.

Regularnie spóźniająca się miesiączka

Jeżeli Twój cykl miesiączkowy jest nieregularny możesz wykorzystać jeden z wyżej wymienionych sposobów na wywołanie okresu. Oprócz tego powinnaś również udać się do lekarza ginekologa, gdyż jest to stan niebezpieczny dla zdrowia. Często spóźniający się okres może być powodem wielu czynników np. zbliżającej się menopauzy, kłopotów hormonalnych, a nawet problemów natury psychologicznej czy pojawienia się niektórych chorób. Problemy w tym zakresie mogą być również związane z nawracającymi infekcjami okolic intymnych. Z uwagi na mnogość czynników, które wywołują spóźniające się krwawienie warto skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on znaleźć przyczynę tego stanu rzeczy i ustalić sposób wyregulowania gospodarki hormonalnej.

Informacja prawna