Czy w ciąży można mieć okres? Fakty i mity

okres w czasie ciąży - czy to normalne

Zajście w ciążę oznacza jednocześnie brak okresu na kilka najbliższych miesięcy. Jednak kobiety zmagają się z krwawieniami lub plamieniami w czasie ciąży. Jakie są tego powody i co należy w takiej sytuacji robić?

Czym jest okres i dlaczego nie pojawia się w ciąży?

Miesiączka to nic innego jak wydalanie przez pochwę złuszczonych fragmentów błony śluzowej jamy trzonu macicy, tzw. endomentrium. Jeśli zagnieździ się w nim płód, nie dochodzi do złuszczania się i nie możemy mówić o okresie. Zdarza się, że krwawienia występują w pierwszych miesiącach ciąży. Okazuje się, że chodzi o złuszczanie się fragmentów śluzówki, których nie wypełnia jeszcze rozwijające się jajo płodowe.

Czy wiesz, że? Plamienia mogą się zdarzyć po stosunku seksualnym odbytym w czasie ciąży. Wynikają z podrażnień szyjki macicy, nie są groźne dla rozwoju ciąży. Zdarza się, że lekarz zaleci wstrzemięźliwość seksualną do czasu ustąpienia krwawień.

Krwawienia na początku ciąży

Plamienie implantacyjne pojawia się między 2. a 4. tygodniem od zapłodnienia. Oznacza, że zarodek zagnieździł się w ścianie macicy. Często kobiety mylą plamienie implantacyjne z okresem i nie zdają sobie sprawy, że są w ciąży. Różni się ono jednak od okresu intensywnością, ale pojawia się mniej więcej w czasie planowanej miesiączki. Rozwijająca się ciąża to zmiany hormonalne, które mogą powodować plamienia. Zazwyczaj nie są one niebezpieczne dla rozwijącego się płodu.

Ważne! Jednym z powodów plamień w ciąży jest niedobór progesteronu! Jego uzupełnienie w organizmie jest istotne dla utrzymania ciąży.

Przeczytaj także:  Jak można opóźnić okres? Fakty i mity - Jak przesunąć okres

Stany chorobowe

Należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza gdy kobieta ciężarna obserwuje u siebie:

 • obfite krwawienie
 • ciemnobrązową wydzielinę zawierającą skrzepy
 • silny ból brzucha
 • ból dolnej części pleców
 • nudności i wymioty
 • wysoką gorączkę

Wszelkie plamienia mogą oznaczać rozwój stanu chorobowego, który trzeba zdiagnozować. Zdarzają się przy zmianach patologicznych w obrębie szyjki macicy, a także przy zmianach w pochwie, nadżerkach, a także przy polipach czy żylakach pochwy.  Krwawienie może oznaczać także, że w macicy pojawiły się krwiaki. Zazwyczaj wchłaniają się one do ok. 20. tygodnia ciąży. Niestety bywa, że są przyczyną poronień. Wymagają więc uwagi lekarza i bacznej obserwacji.

Nieprawidłowości w rozwoju ciąży

Plamienie w ciąży może oznaczać nieprawidłowe zagnieżdżenie jaja płodowego, np. ciążę pozamaciczną. Jeśli zarodek zagnieździł się w jajowodach albo szyjce macicy może dojść do krwawienia. Taki zarodek musi zostać usunięty, taka ciąża zagraża zdrowiu i życiu kobiety. Do 8. tygodnia ciąży dochodzi też do poronień, których kobiety nie zawsze są świadome. Wynikają one z nieprawidłowości w zagnieżdżaniu jaja płodowego albo z wad jaja płodowego, obumarcia zarodka. Krwawieniu towarzyszy wtedy zazwyczaj silny ból.

Krwawienie przed porodem

Wymaga natychmiastowej interwencji lekarza. Może być spowodowane przez przedwczesne odklejanie się łożyska albo łożysko przodujące. Krwawienia pod koniec ciąży nie powinny być bagatelizowane.

Konieczna konsultacja lekarska

Wszelkie krwawienia z dróg rodnych kobiety w czasie ciąży są niepokojące. Warto wtedy skonsultować się z lekarzem ginekologiem, który może wtedy wykonać lub zlecić dodatkowe badania. Zazwyczaj kobieta ma wykonywane badanie USG oraz badanie ginekologiczne, mogą okazać się także konieczne badania krwi.

Przeczytaj także:  Jakie witaminy i suplementy należy przyjmować w ciąży? Fachowe porady

Warto pamiętać, że nie należy ignorować żadnych plamień i krwawień podczas ciąży!

Podobne posty

 • Kubeczki menstruacyjneKubeczki menstruacyjne Kubeczki menstruacyjne zostały odkryte i rozpowszechnione na świecie w latach 30 XX wieku. Ich popularność była całkiem spora dopóki nie zastąpiły ich jednorazowe środki higieniczne. […]
 • Kiedy zrobić test ciążowy?Kiedy zrobić test ciążowy? Jeśli starasz się właśnie o powiększenie rodziny, na pewno odliczasz z niecierpliwością dni, do ujrzenia dwóch kresek na teście. Kiedy zrobić test ciążowy? Chcąc uzyskać wiarygodny wynik […]
 • Plamienie przed okresem – ile może trwać i czym jest spowodowane?Plamienie przed okresem – ile może trwać i czym jest spowodowane? Chociaż plamienie może mieć naturalne przyczyny, to jednak zawsze lepiej jest się upewnić czy nie posiada ono podłoża na tle chorobowym. Wiele kobiet zastanawia się ile może trwać […]
 • Jakie witaminy warto zażywać w ciąży?Jakie witaminy warto zażywać w ciąży? Ciąża to wyjątkowy stan, który wymaga przestrzegania wszelkich zasad bezpiecznego i zdrowego stylu życia. Niestety, poranne mdłości, zmiana preferencji smakowych oraz często występująca […]
 • Jakie witaminy i suplementy należy przyjmować w ciąży? Fachowe poradyJakie witaminy i suplementy należy przyjmować w ciąży? Fachowe porady Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Przyszła mama troszczy się zarówno o własne zdrowie, jak i o dobro maleństwa. Panie najczęściej pytają swojego lekarza o to jakie witaminy […]
Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]