„Mamo to ja!”, czyli kiedy możemy spodziewać się pierwszych ruchów dziecka

pierwsze ruchy dziecka

Ciąża to wyjątkowy stan w życiu każdej kobiety, który jest źródłem wielu emocji i pozytywnych przeżyć. Jednym z przełomowych momentów w trakcie 9 miesięcy oczekiwania są wyczuwalne ruchy dziecka na które z niecierpliwością czeka każda przyszła mama. Dlaczego tak bardzo nie możemy się doczekać pierwszych kopniaczków między żebrami? Do tej pory dziecko fikające koziołki było widoczne jedynie podczas rutynowego USG, od momentu odczuwania jego aktywności w brzuchu świadomość, że nosimy pod sercem żywego człowieka jest jeszcze bardziej rzeczywista, a uzupełnieniem tego jest możliwość…komunikowania się poprzez ruchy maluszka z rodzicami. Kiedy dziecko swoją swobodą daje znać, że nie śpi, jakiej intensywności ruchów możemy się spodziewać i kiedy się niepokoić?

Solidny kopniak czy motyle w brzuchu? Jakie są pierwsze ruchy dziecka?

Mamy pierwszy raz oczekujące na przyjście na świat potomka są przekonane, że aktywność dziecka od razu odczują mocno. Nic bardziej mylnego-to, co pierworódka bierze za pracę jelit, czyli bulgotanie lub na przykład uczucie łaskotania w brzuchu może być tak naprawdę oznakami, że dziecko właśnie rozpoczęło zabawę i pływanie po brzuchu. Kiedy czuć pierwsze ruchy dziecka? Pierwsze „motylki” poznają za to od razu kobiety, dla których to kolejna ciąża. Wskazanie w trakcie wywiadu z lekarzem daty pierwszych ruchów ma też znaczenie położnicze-pomaga dookreślić przybliżoną datę porodu.

Częstotliwość ruchów płodu, a tydzień ciąży

Pierwiastka (kobieta rodząca po raz pierwszy) aktywność dziecka dostrzeże około 20 tygodnia ciąży, zaś mama oczekująca kolejnego potomka jest w stanie wyczuć ruchy dziecka już w połowie 4 miesiąca-wieloródki najczęściej wychwytują pierwsze muśnięcia w 16 tygodniu. Z biegiem czasu częstotliwość jak i odczuwalność ruchów dziecka będzie ulegała modyfikacjom uzależnionym od tego ile nasz maluszek ma miejsca, jak szybko rośnie, a nawet od jego rytmu dnia, który kształtuje się już w życiu płodowym. W połowie drugiego trymestru dostrzeżemy, że dziecko choć słabo odczuwalnie, zabawia się w brzuchu bardzo często-ma bowiem jeszcze bardzo dużo miejsca na wszelkiego rodzaju fikołki i przewroty. Z kolei w okolicach 32 tygodnia przyszła mama na własnej skórze odczuje, że dziecko ma się dobrze i jest chętne do zabawy, bo odciski nóżek będą mocniejsze, choć będą pojawiały się rzadziej. Dziecko będzie miało już swój rytm dnia, będzie można zaobserwować,że wraz ze zbliżającym się wieczorem jest np. bardziej aktywne. Uwypuklony i falujący wraz z ruchem maluszka brzuch będzie codziennym i przyjemnym widokiem. W wysokiej ciąży, pod koniec trzeciego trymestru kiedy w brzuchu mamy coraz ciaśniej aktywność dziecka będzie ograniczona, ale nie powinna całkowicie zaniknąć. Raz na czas dziecko powinno dać sygnał silnym ruchem, że miewa się dobrze.

Przeczytaj także:  Czy w ciąży można mieć okres? Fakty i mity

Puk, puk, mamo, tato jesteście tam?

Od dawna wiadomo jak dobry wpływ na rozwijające się w mamie nowe życie ma czytanie z odpowiednim intonowaniem głosu. Czytając do brzuszka możemy wyciszyć dziecko, ukołysać do snu, a nawet się z nim powygłupiać. Ale czy wiemy, że z naszym jeszcze nienarodzonym maluchem możemy się także komunikować? Wystarczy tylko wychwycić aktywność maleństwa i na jego kopniaka odpowiedzieć lekkim dotknięciem brzuszka. Mogą to zrobić zarówno mama i tata. Jaka będzie radość, kiedy na nasz dotyk dziecko odpowie..solidnym kopnięciem! To znak,że jest gotowe na wspólną zabawę. Komunikacja prenatalna jest bardzo ważną częścią całego okresu ciąży. Warto nie tylko mówić do dziecka (które na etapie 6 miesiąca rozpoznaje już głosy), ale także głaskać brzuszek, kłaść na nim rękę i często dotykać, witać się z maluszkiem i czule mówić „dobranoc”. Nasz szkrab, choć ukryty pod brzusznymi powłokami na pewno bardzo często będzie reagował wzmożoną aktywnością na nasze komunikaty.

Przeczytaj także:  Kiedy zrobić test ciążowy?

Jak kontrolować prawidłowość ruchów dziecka?

To, czy naszemu maluchowi nic nie dolega możemy sprawdzać licząc jego ruchy. W tym celu powstała tzw. „metoda Cardiff” znana także jako „metoda licz do dziesięciu”, którą ciężarna może zacząć stosować pod koniec 29 tygodnia ciąży, o ile ta przebiega prawidłowo. Przyszła mama powinna liczyć ruchy dziecka w ciągu 12 godzin między 9.00 a 21.00. Za prawidłowy uznaje się wynik co najmniej 10 ruchów. Jest to ważne zwłaszcza w wysokiej ciąży, kiedy aktywność dziecka jest coraz rzadsza z powodu braku miejsca w macicy.

Kiedy się niepokoić?

Wskazaniem do wizyty lekarskiej jest sytuacja, kiedy przyszła mama odczuwa mniej niż 10 ruchów w ciągu dnia lub nie odczuwa ich wcale. Zwłaszcza ten drugi przypadek powinien wzbudzić nasze zaniepokojenie. Brak ruchów płodu wymaga natychmiastowej kontroli ginekologicznej, badania KTG (zapis czynności serca) oraz USG. Co ciekawe, również wzmożona aktywność dziecka powinna nas zainteresować. Jeżeli ruchy dziecka są nasilone rozstrzygające będzie również badanie przeprowadzone w gabinecie lekarskim.

Ruchy malucha w brzuchu są nie tylko pozytywnym doświadczeniem dla rodziców, ale również sprzyjają rozwojowi dziecka. Płód ćwicząc rozwija aparat ruchu, jak i mięśnie, stawy czy kości. Niezbędne jednak jest monitorowanie ruchów naszego maluszka, aby do końca ciąży być pewnym,że nie dzieje się nic złego.

Artykuł powstał przy współpracy z blogiem parentingowym MamoSfera.pl

Informacja prawna