Jakie witaminy i suplementy należy przyjmować w ciąży? Fachowe porady

witaminy w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Przyszła mama troszczy się zarówno o własne zdrowie, jak i o dobro maleństwa. Panie najczęściej pytają swojego lekarza o to jakie witaminy w ciąży są najbardziej potrzebne? Istnieją suplementy o określonym składzie i leki bez recepty. Jednak będąc w ciąży lepiej poradzić się lekarza prowadzącego odnośnie wyboru preparatów witaminowych. Oto ważne informacje na temat zapotrzebowania na witaminy w ciąży.

Żelazo i jod w ciąży: dla dobra mamy i maleństwa

W ciąży nie trzeba jeść za dwoje, wystarczy spożywać zdrowe posiłki i przyjmować kluczowe witaminy. Należą do nich żelazo i jod. Żelazo jest głównym składnikiem hemoglobiny. To ono odpowiada za budowę krwinek czerwonych. Kobieta w ciąży potrzebuje znacznie więcej tego typu minerałów. Brak żelaza może skutkować osłabieniem, anemią, a w skrajnych przypadkach przedwczesnym porodem. Drugim bardzo ważnym składnikiem jest jod. Znajduje się w niektórych produktach spożywczych, np. w tłustych rybach morskich, w orzechach, winogronach, soli kuchennej i wodach mineralnych. Niedobór jodu powoduje problemy z utrzymaniem ciąży, negatywnie wpływa na rozwijające się dziecko. Jod to ważny mikroelement, wspomagający pracę tarczycy, mózgu i serca. Jakie witaminy przyjmować w ciąży?

Przeczytaj także:  Tabletka "po" - czy jest dostępna bez recepty?

Magnez i potas dla kobiet w ciężarnych

Dla zdrowego układu krwionośnego liczy się nie tylko żelazo, lecz także magnes i potas. Oba pierwiastki wzmacniają mięśnie, poprawiają ogólne samopoczucie i regulują ciśnienie krwi. Kobiety w ciąży często narzekają na skoki ciśnienia. Dlatego wraz z witaminami powinny przyjmować magnez i potas. Zwłaszcza przy podejrzeniu anemii ciążowej warto spożywać preparaty z magnezem i żelazem. Bogatym źródłem magnezu są orzechy i wysoko mineralizowana woda.

Witaminy dla pań oczekujących potomstwa

Zestawy witamin dla pań oczekujących potomstwa są specjalnie przygotowane. Można je kupić w aptekach stacjonarnych i internetowych. Lekarz nie musi wypisywać na nie recepty, choć warto skonsultować przyjmowanie tabletek. Najlepiej wykonać szczegółowe badania i na tej podstawie dobrać odpowiedni specyfik. Jakie witaminy w ciąży są najlepsze? Przede wszystkim wzmacniające układ krwionośny. Do budulców krwi należą: żelazo, magnez, witaminy z grupy B. Na początku ciąży,w  pierwszym trymestrze trzeba przyjmować kwas foliowy. Ułatwia on wchłanianie żelaza i działa pozytywnie na rozwój mózgu u płodu. Specjaliści zalecają zażywanie kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę. Wiele kobiet dowiaduje się o ciąży po kilku tygodniach, a w tym czasie zachodzi wiele ważnych zmian w organizmie dziecka. Kwas foliowy zapobiega wadom rozwojowym i działa pozytywnie na matkę i maleństwo.

Przeczytaj także:  Witamina B9 nie tylko dla kobiet w ciąży. Rola i właściwości kwasu foliowego

Jakie dodatkowe witaminy kupić na początku ciąży?

Lekarze są zgodni co do tego, że pierwsze tygodnie ciąży są najważniejsze. To wówczas kształtuje się mózg i układ nerwowy. Wielką rolę w tym procesie odgrywa kwas foliowy. Nie może go zabraknąć  w diecie ciężarnej. Dziecko rosnąc pobiera witaminy z organizmu matki. Dlatego każda pani oczekująca potomka powinna przyjmować specjalne preparaty witaminowe.

Witaminy w ciąży to obok zdrowej diety bardzo ważny czynnik wpływający na samopoczucie matki i zdrowie maleństwa. Można przyjmować pojedyncze witaminy, np. z grupy B, kwas foliowy lub zestawy. Dostępne są zarówno tabletki, kapsułki, jak i witaminy w kroplach.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem MamoSfera.pl – Zapraszamy

Oceń artykuł
[Suma: 2 Średnia: 5]
Informacja prawna