Jakie witaminy i suplementy należy przyjmować w ciąży? Fachowe porady

witaminy w ciąży

Ciąża to szczególny czas w życiu każdej kobiety. Przyszła mama troszczy się zarówno o własne zdrowie, jak i o dobro maleństwa. Panie najczęściej pytają swojego lekarza o to jakie witaminy w ciąży są najbardziej potrzebne? Istnieją suplementy o określonym składzie i leki bez recepty. Jednak będąc w ciąży lepiej poradzić się lekarza prowadzącego odnośnie wyboru preparatów witaminowych. Oto ważne informacje na temat zapotrzebowania na witaminy w ciąży.

Żelazo i jod w ciąży: dla dobra mamy i maleństwa

W ciąży nie trzeba jeść za dwoje, wystarczy spożywać zdrowe posiłki i przyjmować kluczowe witaminy. Należą do nich żelazo i jod. Żelazo jest głównym składnikiem hemoglobiny. To ono odpowiada za budowę krwinek czerwonych. Kobieta w ciąży potrzebuje znacznie więcej tego typu minerałów. Brak żelaza może skutkować osłabieniem, anemią, a w skrajnych przypadkach przedwczesnym porodem. Drugim bardzo ważnym składnikiem jest jod. Znajduje się w niektórych produktach spożywczych, np. w tłustych rybach morskich, w orzechach, winogronach, soli kuchennej i wodach mineralnych. Niedobór jodu powoduje problemy z utrzymaniem ciąży, negatywnie wpływa na rozwijające się dziecko. Jod to ważny mikroelement, wspomagający pracę tarczycy, mózgu i serca. Jakie witaminy przyjmować w ciąży?

Przeczytaj także:  Cudowne właściwości pospolitej lucerny

Magnez i potas dla kobiet w ciężarnych

Dla zdrowego układu krwionośnego liczy się nie tylko żelazo, lecz także magnes i potas. Oba pierwiastki wzmacniają mięśnie, poprawiają ogólne samopoczucie i regulują ciśnienie krwi. Kobiety w ciąży często narzekają na skoki ciśnienia. Dlatego wraz z witaminami powinny przyjmować magnez i potas. Zwłaszcza przy podejrzeniu anemii ciążowej warto spożywać preparaty z magnezem i żelazem. Bogatym źródłem magnezu są orzechy i wysoko mineralizowana woda.

Witaminy dla pań oczekujących potomstwa

Zestawy witamin dla pań oczekujących potomstwa są specjalnie przygotowane. Można je kupić w aptekach stacjonarnych i internetowych. Lekarz nie musi wypisywać na nie recepty, choć warto skonsultować przyjmowanie tabletek. Najlepiej wykonać szczegółowe badania i na tej podstawie dobrać odpowiedni specyfik. Jakie witaminy w ciąży są najlepsze? Przede wszystkim wzmacniające układ krwionośny. Do budulców krwi należą: żelazo, magnez, witaminy z grupy B. Na początku ciąży,w  pierwszym trymestrze trzeba przyjmować kwas foliowy. Ułatwia on wchłanianie żelaza i działa pozytywnie na rozwój mózgu u płodu. Specjaliści zalecają zażywanie kwasu foliowego jeszcze przed zajściem w ciążę. Wiele kobiet dowiaduje się o ciąży po kilku tygodniach, a w tym czasie zachodzi wiele ważnych zmian w organizmie dziecka. Kwas foliowy zapobiega wadom rozwojowym i działa pozytywnie na matkę i maleństwo.

Przeczytaj także:  "Mamo to ja!", czyli kiedy możemy spodziewać się pierwszych ruchów dziecka

Jakie dodatkowe witaminy kupić na początku ciąży?

Lekarze są zgodni co do tego, że pierwsze tygodnie ciąży są najważniejsze. To wówczas kształtuje się mózg i układ nerwowy. Wielką rolę w tym procesie odgrywa kwas foliowy. Nie może go zabraknąć  w diecie ciężarnej. Dziecko rosnąc pobiera witaminy z organizmu matki. Dlatego każda pani oczekująca potomka powinna przyjmować specjalne preparaty witaminowe.

Witaminy w ciąży to obok zdrowej diety bardzo ważny czynnik wpływający na samopoczucie matki i zdrowie maleństwa. Można przyjmować pojedyncze witaminy, np. z grupy B, kwas foliowy lub zestawy. Dostępne są zarówno tabletki, kapsułki, jak i witaminy w kroplach.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem MamoSfera.pl – Zapraszamy

Informacja prawna