Ciąża to wyjątkowy stan, który wymaga przestrzegania wszelkich zasad bezpiecznego i zdrowego stylu życia. Niestety, poranne mdłości, zmiana preferencji smakowych oraz często występująca niechęć do jedzenia sprawiają, że trudno jest dostarczyć organizmowi wszelkich niezbędnych witamin wraz z pożywieniem. Tymczasem kobiety ciężarne mają duże zapotrzebowanie na tego rodzaju składniki odżywcze. Sprawdzamy, które witaminy warto przyjmować w ciąży.
Jakie witaminy w ciąży – kwas foliowy
Witamina B9, czyli popularny kwas foliowy powinien być przyjmowany przez kobiety już w trakcie starań o potomstwo. Ginekolodzy zalecają suplementację kwasem foliowym w okresie minimum 3 miesięcy poprzedzających zajście w ciążę. Kwas foliowy pełni szereg ważny funkcji:
- zapobiega poronieniu,
- odpowiada za rozwój cewy nerwowej,
- zapobiega wadom serca,
- zapobiega rozszczepowi wargi i podniebienia,
- zapobiega wadom zaporowym układu moczowego.
Większość kobiet może przyjmować kwas foliowy dostępny w aptekach, jedynie w przypadku niedokrwistości lub przeszłych poronień kobiety powinny zwrócić się do ginekologa, który przepisze kwas foliowy w większej dawce.
Witamina D3
W naszej szerokości geograficznej witamina D3 powinna być suplementowana od jesieni do wiosny, jednak kobiety w ciąży, ze względu na rzadsze przebywanie na słońcu, powinny suplementować tę witaminę przez cały rok. Zgodnie z rekomendacjami ginekologów kobiety w ciąży powinny dostarczać organizmowi 2000 jednostek witaminy D3 dziennie. Przed wyborem dawki warto więc wykonać badanie poziomu witaminy D3, które określi, ile jednostek należy spożywać w formie tabletek.
Witamina C
Powszechnie wiadomo, że witamina C pełni wiele ważnych funkcji w organizmie. Przede wszystkim wzmacnia odporność, która u kobiet w ciąży ulega osłabieniu. Kobieta musi chronić nie tylko siebie, ale i swoje nienarodzone jeszcze dziecko. Dodatkowo witamina C korzystnie wpływa na dziąsła, które w ciąży mogą krwawić i boleć. Witamina C wspomaga także przyswajanie żelaza, które często muszą suplementować kobiety ciężarne. Chociaż witamina ta znajduje się w wielu produktach spożywczych, na skutek obróbki termicznej traci ona swoje właściwości, dlatego też konieczne jest jej dostarczanie do organizmu w formie suplementu diety.
Witamina E
Silny antyoksydant, jakim jest witamina E, powinien być dostarczany do organizmu kobiet ciężarnych. Cechuje się on wieloma właściwościami, w tym:
- zmniejsza ryzyko poronienia,
- zmniejsza ryzyko anemii, która często towarzyszy kobietom w ciąży,
- pozytywnie wpływa na rozwój płodu, w szczególności na rozwój narządu wzroku.
Dodatkowo witamina E korzystnie wpływa na zdrowie matki, a także jej wygląd. Chroni komórki przed uszkodzeniem i nadaje im młody, lekki wygląd. Dobre samopoczucie matki pozytywnie wpływa na dziecko, które bardzo silnie odbiera matczyne emocje.
Suplementy diety w postaci witamin ciężarne powinny przyjmować pod kontrolą lekarską. Dawki poszczególnych witamin powinny być bowiem indywidualnie dobrane do danej kobiety, tak aby nie tylko pomóc jej organizmowi, ale i nie zaszkodzić rozwijającemu się w łonie matki dziecku. Dobrze jest więc przed rozpoczęciem suplementacji wykonać niezbędne badania krwi określające poziom poszczególnych witamin w organizmie.