Jeśli starasz się właśnie o powiększenie rodziny, na pewno odliczasz z niecierpliwością dni, do ujrzenia dwóch kresek na teście. Kiedy zrobić test ciążowy? Chcąc uzyskać wiarygodny wynik musisz uzbroić się w cierpliwość i odczekać kilka dni. Wyjaśniamy wszelkie związane z tym kwestie.
Test ciążowy – kiedy zrobić go najwcześniej
Wiesz, że to ten dzień. Masz owulację, więc zapraszasz ukochanego do sypialni. Pewnie gdybyś mogła, już następnego dnia wykonałabyś test ciążowy, żeby wiedzieć czy wasza próba była skuteczna. I nie ma tu znaczenia, ile już czasu staracie się o dziecko. Oczekiwania na dzień wykonania testu, zawsze bardzo się dłużą oraz wiążą ze stresem. Także w sytuacji, kiedy daliście ponieść się emocjom i zapomnieliście o zabezpieczeniu, a wcale nie planowałaś ciąży, na pewno śpieszysz się żeby dowiedzieć się czy miniona noc będzie miała swoje konsekwencje. Odpowiedź na pytanie, kiedy zrobić test ciąży, nie jest jednak jednoznaczna. Na pewno najwcześniejszym terminem jest 8 dni po zbliżeniu, zaś znacznie częściej zalecane jest czekanie do dnia, kiedy powinna pojawić się planowo miesiączka.
Etapy zapłodnienia a czas wykonania testu
Dlaczego należy tyle czekać ze zrobieniem testu? Jest to związane z procesem implantacji zarodka, które trwa kilka dni. W Twoim organizmie zachodzą wówczas bardzo ważne zmiany, a od ich przebiegu zależy to, czy faktycznie dojdzie do ciąży. Sprawdź przebieg kolejnych etapów:
– komórka jajowa łączy się z plemnikiem w jajowodzie
– powstała z nich zygota, wyrusza w drogę do macicy
– podczas tej podróży zygota przechodzi kolejne podziały
– ostatecznie, zygota przechodzi stadia moruli i blastocysty, z czego wykształca się zarodek oraz łożysko.
Dopiero wtedy zarodek zagnieżdża się w macicy, co skutkuje natychmiastowym uwalnianiem hormonów ciążowych, w tym słynnego HCG (gonadotropina kosmówkowa). To właśnie ta substancja jest wykrywana przez testy ciążowe, a jej odpowiednie wzrastanie podczas pierwszych dni i tygodni ciąży, świadczy o prawidłowym zagnieżdżeniu i rozwoju zarodka. Żeby więc wykonanie testu miało sens, powinno być wykonane już po zagnieżdżeniu się zarodka. A dochodzi do niego średnio między właśnie 8 a 12 dniem. Najwięcej sensu będzie więc miało wykonanie testu w dniu spodziewanej miesiączki, czyli najczęściej ok. 14 dni po zapłodnieniu (zakładając, że Twój cykl trwa 28 dni, a owulacja odbyła się w terminie).
Czas wykonania testu a jego rodzaj
Jeśli już wiesz, kiedy zrobić test ciążowy, kolejną istotną kwestią jest jego rodzaj. Wykonanie testu w zaciszu własnego domu daje poczucie intymności, jak też jest tanie (nie mówiąc już o tym, że możesz zrobić ich kilka – tak dla pewności…). Oglądając półki w aptekach i drogeriach, widzisz przed sobą dziesiątki rodzajów testów. Wybierając najlepszy, nie ma sensu kierować się jego marką, ale czułością oraz zasadą działania. W przypadku pierwszej kwestii, możesz się spotkać z czułością na poziomie 10 mIU/ml oraz 25mIU/ml. Na wcześniejsze wykrycie ciąży pozwalają te o parametrach 10mIU/ml, wykrywają one obecność mniejszej ilości HCG w moczu, a zgodnie z badaniami są w stanie to zrobić nawet 10 dni po zapłodnieniu. Jest to oczywiście uśrednione, ilość produkowanych hormonów może znacznie się różnić w zależności od kobiety, a „widełki” ich poprawnej wartości są dość rozległe (o tym za chwilę). Po wyborze czułości testu, należy zdecydować o jego rodzaju pod względem metody ich wykonywania. A są to:
- Testy płytkowe – używając pipety, umieszczasz krople moczu na płytce testu
- Testy strumieniowe – musisz go przytrzymać pod strumieniem moczu
- Testy paskowe – mocz zbierasz do pojemnika i zanurzasz w nim test.
Ważne jest przy tym, żeby szczegółowo stosować się do zaleceń producenta i nie wykonywać testu w inny sposób niż jest to podane na opakowaniu. Dotyczy to szczególnie ilości dni, które minęły od spodziewanej owulacji – wcześniejsze wykonanie może dać wynik fałszywie ujemny. Do wykonania testu zazwyczaj jest też zalecane użycie, porannego, pierwszego moczu – stężenie HCG jest w nim najwyższe.
Badania krwi – jakie i kiedy je zrobić
Domowe testy ciążowe są szybkie i proste do wykonania, jednak zawsze istnieje ryzyko fałszywie ujemnego lub dodatniego testu. W celu uniknięcia wszelkich wątpliwości, najlepiej jest wykonać badanie krwi, które polega na wykryciu dokładnego stężenia ilości beta-HCG we krwi. Kiedy zrobić test ciążowy z krwi? Podobnie, jak w przypadku tych domowych, optymalnym terminem jest dzień spodziewanej miesiączki (często jest to jednak już kilka dni wcześniej). Jego stężenie w przypadku pozytywnego wyniku jest większe niż 5 mIU/ml. Przez kolejne tygodnie poziom beta-HCG intensywnie wzrasta, stale podwajając swą wartość (jeśli ciąża przebiega prawidłowo) do ok. 10-13 tygodnia. Następnie, równie systematycznie spada. Normy, właściwe dla pierwszych tygodni, to:
– 5 – 50 mIU/ml w 3 tygodniu ciąży
– 5- 426 mIU/ml w 4 tygodniu ciąży
– 18 – 7,340 mIU/ ml w 5 tygodniu ciąży.
Poziom beta-HCG jest więc także pomocny podczas ustalania dokładnego wieku ciąży, ale przede wszystkim świadczy o jej prawidłowy przebiegu. Równie niebezpieczne są bowiem zbyt wolny i za szybko wzrost poziomu hormonów. Kiedy zaś warto udać się na pierwsze badanie USG? Najwcześniej w 6 tygodniu ciąży. Do tej pory muszą Ci wystarczyć dwie kreski na teście ciążowym oraz badania krwi.