Co trzeba wiedzieć o prawidłowym ciśnieniu krwi?

prawidłowe ciśnienie krwi

Aby ustabilizować ciśnienie krwi i zapobiec rozwojowi nadciśnienia tętniczego, zapobiec groźnym dla zdrowia i życia kryzysom nadciśnieniowym, trzeba wiedzieć, jakie powinno być prawidłowe ciśnienie dla swojego wieku. Co to jest ciśnienie krwi? Jest to wskaźnik wielkości / siły ciśnienia krwi wywieranego na ściany naczyń krwionośnych. Podczas pomiaru ciśnienia krwi bierze się pod uwagę dwie liczby – dolną i górną. Jest to wartość w momencie maksymalnego napięcia mięśnia sercowego (skurczowe ciśnienie krwi) oraz wartość w momencie jego maksymalnego rozluźnienia (ciśnienie rozkurczowe).

Co trzeba wiedzieć o prawidłowym ciśnieniu krwi?

Parametry ciśnienia krwi są zmienne a jest to zależne od wielu czynników. Nawet u tej samej osoby obserwuje się wahania ciśnienia krwi w ciągu dnia. Na przykład rano po przebudzeniu ciśnienie krwi może być niskie, a po południu może zacząć rosnąć. Ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego wzrasta wraz z wiekiem. Ciśnienie krwi dzieli się na tętnicze, a także ciśnienie wewnątrzsercowe, włośniczkowym i żylne. Szybkość skurczu mięśnia sercowego i ilość krwi, jaką może serce przepompować w określonym czasie, zależy od ciśnienia krwi. Ważne jest, aby zrozumieć, że prawidłowe ciśnienie waha się od 120 do 80, ale tak naprawdę jest to uzależnione od pewnych czynników.

Prawidłowe ciśnienie krwi w zależności od wieku

Po pierwsze, odczyty ciśnienia krwi zależą od płci, wagi i wieku. Im człowiek starszy, tym wyższe wskaźniki. Tak, więc prawidłowe ciśnienie krwi:

  • Od 16 do 20 lat, wynosi – 100 \ 70 i 120 \ 80 mm Hg.
  • Od 21 do 40 lat, wynosi – 120 \ 70 – 130 \ 80 mm Hg
  • Od 41 do 60 lat, wynosi – do 140 \ 90 mm Hg
  • Po 60 roku życia, wynosi – do 150 \ 90 mm Hg.

Po drugie, istnieje kilka rzeczy, które wpływają na ciśnienie tętnicze. Jest to zdolność tkanki mięśniowej serca do kurczenia się na tyle silnego, aby zapewnić normalne uwalnianie krwi przez naczynia. Cukrzyca i zwiększone krzepnięcie mogą zakłócać zdolność komórek krwi do szybkiego działania. Również elastyczność ścianek naczyń wpływa na poziom ciśnienia, zużywają się i trudniej im wytrzymać obciążenie. Z kolei na ich elastyczność wpływają zmiany miażdżycowe. Ostre rozszerzenie lub zwężenie naczyń krwionośnych może być wynikiem jakiejś wiadomości, odbieranej zbyt emocjonalnie, z powodu jakiegoś problemu psychologicznego, który może również powodować wzrost lub spadek ciśnienia.

Przeczytaj także:  Niskie ciśnienie krwi - przyczyny, objawy

Przyczyny nieprawidłowego ciśnienia krwi

Istnieje również wiele chorób, których jednym z objawów jest wysokie ciśnienie krwi (stabilne) lub skoki. Ciśnienie może wzrosnąć z powodu stresu, zmęczenia fizycznego i nerwowego, długotrwałej pracy umysłowej, zmian pogody lub klimatu itp. Jeśli wzrost ciśnienia był spowodowany jakimkolwiek obiektywnym powodem, a po jego ustąpieniu ciśnienie krwi szybko wróciło do normy i obserwowane jest prawidłowe ciśnienie, zwykle nie są wymagane żadne specjalne środki.

Częste skoki ciśnienia lub stale wysokie odczyty wymagają:

  • Kompleksowe badanie w celu zidentyfikowania przyczyn takiego stanu
  • Dalsze leczenie, w tym przestrzeganie diety, rezygnacja ze złych nawyków, normalizacja tła psycho-emocjonalnego
  • Regularne stosowanie środków uspokajających (a czasem tabletek nasennych)
  • Stosowanie specjalnych farmaceutycznych leków przeciwnadciśnieniowych w celu jego zmniejszenia.

Co mówią obecne badania medyczne na temat norm prawidłowego ciśnienia krwi?

Obecnie wielu kardiologów zgadza się, że nie ma różnych wskaźników wieku dla dorosłych. Za prawidłowe ciśnienie uważa się ciśnienie krwi 120 do 70, 130 do 80. Stabilny wzrost ciśnienia krwi od 140 do 90, nawet u osób starszych, należy uznać za górną granicę normy, nie wymagającą środków medycznych. Optymalny poziom ciśnienia krwi to poniżej 120/80 mm Hg. Odczyty powyżej 120/80 mm Hg i do 139/89 mm Hg zakres od normalnego do wysokiego. Należy jednak zauważyć, że liczby te są raczej arbitralne. Faktem jest, że norma jest różna w zależności od osoby i zależy od indywidualnych cech organizmu.

Przeczytaj także:  Niskie ciśnienie krwi - przyczyny, objawy

Co należy zrobić, jeżeli dotąd prawidłowe ciśnienie zmieniło się na podwyższone?

Jeśli po wszystkich obliczeniach lekarz prowadzący poda diagnozę – nadciśnienie, wyznaczy specjalną kurację farmakologiczną oraz zmianę stylu życia. Jakie przyczyny powodują zmianę prawidłowego ciśnienia na zbyt wysokie? Przyczyną mogą być:

  • Dodatkowe kilogramy
  • Niewystarczająca aktywność fizyczna
  • Palenie i alkohol
  • Stres
  • Spożywanie zbyt słonych potraw
  • Genetyka
  • Choroby niektórych narządów.

Nie można ignorować taki objawów jak: duszność, ból serca i głowy, jest to obarczone kryzysem nadciśnieniowym.Ten stan jest spowodowany gwałtownym wzrostem ciśnienia krwi i uszkodzeniem układu nerwowego i narządów wewnątrz ciała i może zagrażać życiu. Jeśli dana osoba ma drżenie kończyn, dreszcze, nudności lub wymioty, pojawia się uczucie strachu, należy ją położyć na płaskiej powierzchni, unieść głowę, zapewnić dopływ świeżego powietrza i wezwać karetkę.

Niedociśnienie na szczęście nie jest tak niebezpieczne, ale powoduje też wiele dolegliwości, osoba z taką diagnozą nieustannie czuje się zmęczona, narzeka na problemy z pamięcią, pocenie się, senność, bóle stawów i mięśni w całym ciele. Niskie ciśnienie krwi może być spowodowane takimi przyczynami, jak: źle zbilansowana dieta i brak witamin, dziedziczna predyspozycja, zaburzenia gruczołów dokrewnych i ogólne osłabienie organizmu.

Co zrobić, aby cieszyć się prawidłowym ciśnieniem krwi?

Aby zapobiec wysokiemu ciśnieniu krwi, trzeba zmienić swoje nawyki żywieniowe i styl życia. Konieczne jest wykluczenie stosowania dużych ilości soli, cukru i tłuszczu. Owoce i warzywa, takie jak pomidory, owoce cytrusowe, arbuzy, figi, maliny, czosnek, kapusta, por, szpinak i bakłażan są bardzo korzystne dla układu sercowo-naczyniowego. Warto również zadbać o codzienną aktywność fizyczną, chociaż 30 minut: pływanie, jogging, jazda na rowerze lub inną aktywność, rzucenie palenia. Dbanie o zdrowie pozwala długo cieszyć się prawidłowym ciśnieniem krwi.

Informacja prawna