Niskie ciśnienie krwi jest równie niebezpieczne dla człowieka jak nadciśnienie, czyli wysokie ciśnienie krwi. Mózg cierpi najbardziej. Może wystąpić głód tlenu. W niektórych przypadkach może to prowadzić do udaru. Ciśnienie krwi określane, jako siła, z jaką krew naciska na ściany tętnic. W momencie, gdy serce kurczy się, ciśnienie jest najwyższe, nazywane jest górnym lub skurczowym. W przerwie między uderzeniami serca ciśnienie w naczyniach spada, nazywane jest niższym lub rozkurczowym. Górna granica prawidłowego ciśnienia krwi wynosi 140/90 mm Hg, dolna 90/60 mm Hg. Liczby 90 i 140 to wartości skurczowe, a 60 i 90 to rozkurczowe. Jeśli odczyty są mniejsze niż 90/60, uznaje się, że występuje niskie ciśnienie. Ten stan nazywa się niedociśnieniem.
Kiedy występuje niskie ciśnienie krwi?
Ciśnienie krwi jest to całkowite ciśnienie w tętnicach, które jest bezpośrednio związane z pracą najważniejszych narządów i układów: biciem serca, oddychaniem i tętnem, temperaturą ciała itp. Najwyższe ciśnienie obserwuje się w momencie wyrzutu krwi z lewej komory serca do aorty tzn. największej tętnicy, oraz tam ciśnienie jest zawsze najwyższe. Ogólnie rzecz biorąc, im bliżej serca znajduje się tętnica i im szersza średnica, tym jest wyższa.
Rozróżnienie – ciśnienie górne (skurczowe) i dolne (rozkurczowe).
- Ciśnienie skurczowe to ciśnienie, które występuje, gdy krew przepływa przez tętnice z serca do innych narządów i części ciała, gdy mięsień sercowy się kurczy.
- Ciśnienie rozkurczowe to ciśnienie w tętnicach między uderzeniami, kiedy mięsień sercowy jest rozluźniony.
Za normę przyjmuje się ciśnienie mierzone w tętnicy ramiennej. Ogólnie przyjętą normą jest ciśnienie 120/80 mm Hg. Wskaźniki poniżej przemawiają za niskim ciśnieniem krwi.
Niskie ciśnienie krwi – przyczyny
Większość osób z niedociśnieniem toleruje je bezobjawowo. Z reguły są to dzieci, młodzież, sportowcy. Bezobjawowe niskie ciśnienie jest uważane za normę fizjologiczną i nie wymaga żadnej korekty. Ale kobiety muszą być ostrożne: często w młodości mogą mieć niskie ciśnienie krwi, co jest spowodowane działaniem żeńskich hormonów (estrogenów) na ścianę naczyń krwionośnych, ale w okresie menopauzy, wraz ze spadkiem poziomu hormonów, sytuacja się zmienia, niedociśnienie szybko przechodzi w nadciśnienie.
Osobom z niskim ciśnieniem krwi towarzyszą dolegliwości, a mianowicie:
- Zwiększone zmęczenie
- Zmniejszona wydajność
- Senność
- Zawroty głowy i ból głowy
- Zimne poty
- Czasami – drżenie kończyn.
Najczęstszą przyczyną nieprzyjemnych objawów jest zaburzenie czynnościowe układu sercowo-naczyniowego, w wyniku, którego zaburzona jest centralna regulacja napięcia naczyniowego. Przyczyną może być również np. wrzód żołądka lub dwunastnicy, gruźlica, choroby wątroby i pęcherzyka żółciowego, układu nerwowego i narządów dokrewnych. Przy odpowiednim leczeniu choroby podstawowej z reguły normalizują się również wskaźniki ciśnienia. Ci, którzy dobrze tolerują niskie ciśnienie krwi, również nie powinni lekceważyć tego, ponieważ ogranicza dopływ krwi do ważnych narządów, takich jak serce i mózg, co powoduje zawroty głowy i utratę przytomności, nawet u osób dobrze tolerujących niedociśnienie.
Więcej o objawach niskiego ciśnienia krwi
Objawy niedociśnienia mogą się nieznacznie różnić w zależności od typu, a każdy typ z kolei wiąże się z przyczyny spadku ciśnienia tętniczego. Niedociśnienie ortostatyczne występuje, gdy osoba nagle wstaje po długim leżeniu lub siedzeniu. Zwykle u osoby wykonującej takie ruchy krew naprawdę gwałtownie pędzi do kończyn, ale serce kompensuje to szybkim biciem serca.Ta kompensacja po prostu nie występuje u osoby z hipotonią, dlatego jego oczy ciemnieją, kręci mu się głowa itp. Przyczyną takiego niskiego ciśnienia może być odwodnienie, osłabienie z długotrwałym odpoczynkiem w łóżku, ciąża, cukrzyca, wysoka temperatura powietrza, choroby naczyniowe (żylaki), starość.Takie objawy dają również niektóre poważne choroby neurologiczne.
Niedociśnienie poposiłkowe występuje rzadko. W tym przypadku również z powodu braku rekompensaty ze strony serca po jedzeniu osoba może zachorować, ponieważ krew napływa do narządów trawiennych, a mózg i serce głodują. Naczyniowe niedociśnienie jest charakterystyczna dla tych, którzy cierpią z powodu tej dysfunkcji naczyniowej. Jeśli taka osoba stała przez długi czas, szczególnie na słońcu lub w dusznej atmosferze, krew pędzi do nóg, a naczynia serca nie są w stanie normalizować ciśnienia.
Czy leczy się niskie ciśnienie krwi – niedociśnienie?
Jeśli przyczyną niedociśnienia są jakiekolwiek choroby, konieczne jest przede wszystkim ich leczenie. Jeśli przyczyną jest dysfunkcja naczyniowa, najskuteczniejszym lekarstwem jest trening ścian naczyniowych. Wszystko tutaj zależy całkowicie od samej osoby. Jeśli regularnie i stale zwraca uwagę na proste zasady, istnieje szansa, aby wyrównać ciśnienie do normalnego poziomu i nie cierpieć z powodu irytujących objawów.
Co jest do tego potrzebne?
- Codziennie rano 20-minutowa siłownia lub półgodzinny spacer w spokojnym tempie.
- Kontrastowy prysznic (gorący – zimny) i masowanie okrężnymi ruchami całego ciała od dołu do góry. Po kąpieli pocieranie ręcznikiem, aż skóra będzie czerwona.
- Konieczne jest uprawianie sportu na świeżym powietrzu, zwłaszcza zimą, a po powrocie do domu kontrastowy prysznic.
- Pokarm powinien być nasycony witaminami A, C, E i P, to one mają dobry wpływ na pracę i stan naczyń krwionośnych oraz obwodowego układu nerwowego.
- Odwary z takich adaptogenów jak żeń-szeń czy oman dobrze normalizują napięcie naczyniowe.
- Spać, co najmniej 8 godzin dziennie, bardzo ważne jest, aby unikać przepracowania.
Pierwsza pomoc przy niskim ciśnieniu
Przede wszystkim, jest konieczne, aby zapewnić dopływ świeżego powietrza do pomieszczenia (włączeniu klimatyzatora lub przewietrzyć pomieszczenie). Osoby z przewlekłym niskim ciśnieniem muszą przyjmować leki przepisane przez lekarza. Jeśli zdrowie pogorszy się na tle niskiego ciśnienia, wskazane jest unikanie ciasnej odzieży, poluzowanie paska od spodni. Mycie zimną wodą lub zimny okład na czole złagodzi dolegliwości. Kubek mocnej, słodkiej kawy lub herbaty z kawałkiem ciemnej czekolady może pomóc zwiększyć ciśnienie. W przypadku nagłego napadu niedociśnienia, któremu towarzyszy duszność, kaszel, ból brzucha i klatki piersiowej należy natychmiast wezwać pogotowie ratunkowe. Zdrowy styl życia może pomóc zmniejszyć lub wyeliminować nieprzyjemne objawy.