Jak wykonać olejowanie włosów? Jak olejować włosy?

olejowanie włosów

Jak wykonać olejowanie włosów? Jak olejować włosy? 

Olejowanie włosów jest metodą, z której korzystano już w starożytności. Najczęściej tę praktykę stosują Arabki i Hinduski, które jako pierwsze doceniły odżywcze bogactwo naturalnych olejów. Olejowanie kosmyków stanowi doskonały sposób na ich pielęgnacje pod warunkiem, iż jest stosowana w poprawny sposób i za pomocą dobrze dobranych kosmetyków. Z tego artykułu dowiesz się jak dopasować idealny olej i jak zaaplikować go na włosy.

Olejowanie włosów – na czym polega?

Proces olejowania włosów polega na aplikacji nierafinowanego oleju pochodzenia roślinnego lub ich mieszanki na suche bądź wilgotne włosy. Aby uniknąć ewentualnego ryzyka nadmiernego obciążenia włosów zaleca się pokrywanie olejem włosów od połowy ich długości. Aby osiągnąć lepsze efekty w trakcie olejowania warto wygładzać kosmyki dłońmi od nasady w kierunku końcówek.

Idealnymi substancjami przeznaczonymi do wykonywania olejowania są oleje nierafinowane tłoczone na zimno. Warto wybierać właśnie te produkty, ponieważ zawierają najwięcej witamin i nienasyconych kwasów tłuszczowych odpowiedzialnych za odżywienie włosów i przywracanie im miękkości i dobrej kondycji. Żeby olejowanie włosów dało zadowalające efekty należy jednak najpierw dobrze je oczyścić. Do tego celu należy użyć szamponu zawierającego w składzie silny detergent. Tego typu produkt pielęgnacyjny umożliwi pozbycie się z włosów resztek silikonu, stanowiącego podstawowy element składowy licznych odżywek i masek pielęgnacyjnych.

Jak działa olejowanie włosów?

Ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych w olejach przeznaczonych do tego procesu można odnieść wrażenie, iż olejowanie włosów nawilża włosy. W rzeczywistości jednak głównym zadaniem oleju jest ochrona włosa przed utratą wilgoci poprzez częściowe wniknięcie w jego strukturę. Nie można natomiast zaprzeczyć, iż proces olejowania włosów pozwala przywrócić ich sprężystość i pomaga w ich naturalnym układaniu. 

Przeczytaj także:  Co zrobić żeby włosy się nie przetłuszczały?

Metody olejowania włosów

Olejowanie na sucho

Ta metoda stanowi jednocześnie najprostszą i najszybszą pod kątem aplikacji. Olejowanie na sucho polega na nałożeniu oleju na włosy po wcześniejszym jego rozprowadzeniu na dłoniach. Ta technika stanowi idealną dla początkujących, ponieważ stosując ją widać miejsca, na które została nałożona substancja. Zmycie oleju natomiast zajmuje nieco więcej czasu niż w przypadku innych metod.

Olejowanie na mokro

Olejowanie na mokro odbywa się po uprzednim umyciu włosów szamponem oczyszczającym i delikatnym odciśnięciu ich w czysty ręcznik. Na wilgotne kosmyki należy nałożyć odpowiednią ilość oleju, głowę zabezpieczyć czepkiem i okręcić ją ręcznikiem. Z tak zabezpieczonymi włosami należy pozostać przez 30 minut, a następnie umyć je ponownie szamponem oczyszczającym.

Olejowanie w misce

W metodzie nazywanej również ,,rosołem” dolewa się oleju do wody znajdującej się w misce, a następnie moczy się włosy w powstałej mieszance. W olejowaniu tego typu nie ma potrzeby ręcznej aplikacji oleju, ponieważ dokonuje się ona sama poprzez zanurzenie. Olej pokrywa więc włosy równomiernie. Metody tego typu nie zaleca się jednak osobom o krótkich włosach.

Jaki olej wybrać?

Duże znaczenie w procesie olejowania włosów ma rodzaj wybranego do tego produktu. Dobrany nieodpowiednio może spowodować brak reakcji włosów lub negatywne skutki w postaci puszącej się fryzury lub sztywnych pasm. Warto więc dobrać odpowiedni olej do stopnia porowatości włosa. Aby poznać rodzaj swoich włosów warto wykonać jeden z testów np. umieścić kilka włosów w szklance z wodą. Włosy niskoporowate będą unosić się na powierzchni, średnioporowate znajdą się w jej połowie, zaś wysokoporowate – całkowicie utoną.

Przeczytaj także:  Czym rozjaśnić włosy w domu? Bezpieczne sposoby na rozjaśnianie

Włosy niskoporowate

Włosy tego typu nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Używanie zbyt silnych środków może doprowadzić do ich obciążenia, a co za tym idzie – utraty sprężystości i blasku. Jeśli jednak zależy ci na tym, aby profilaktycznie o nie zadbać za pomocą olejowania korzystaj do tego celu z olejów nasyconych takich jak:

  • olej kokosowy
  • masło shea
  • masło kakaowe
  • masło kawowe

Włosy średnioporowate

Ten stopień porowatości dotyczy najczęściej włosów farbowanych, lekko rozjaśnianych lub często stylizowanych. Dobór odpowiedniej metody ich pielęgnacji opiera się zazwyczaj o metodę prób i błędów. W kontekście olejowania włosów średnioporowatych warto zwrócić uwagę na oleje jednonasycone:

  • oliwę z oliwek
  • olej z pestek śliwek
  • olej ze słodkich migdałów
  • olej macadamia
  • olej słonecznikowy

Włosy wysokoporowate

Jeśli posiadasz włosy wysokoporowate olejowanie włosów będzie doskonałym sposobem na ich regeneracje. W przypadku chęci wykonania tego procesu na bardzo suchych i zniszczonych włosach najlepiej jest sięgnąć po oleje wielonasycone, które dostarczą im sporej ilości substancji odżywczych. W tym celu doskonale sprawdzi się:

  • olej arganowy
  • olej lniany
  • olej konopny
  • olej z czarnuszki
  • olej z pestek winogron

Jak widzisz, olejowanie włosów może być idealną metodą pielęgnowania włosów silnie zniszczonych. Stanowi również sposób doraźnego dbania o kondycje kosmyków włosów, dlatego warto wykonywać ten zabieg w domowym zaciszu raz na kilka tygodni. Dobrze przeprowadzone olejowanie włosów pozwala zachować ich optymalny poziom nawilżenia, a co za tym idzie – blask, miękkość i zdrowy wygląd.

Informacja prawna