Witamina D ma kluczowy wpływ na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu. Jest odpowiedzialna za wiele zachodzących w nim procesów i stanowi cenne wsparcie m.in. dla układu odpornościowego, jak również w profilaktyce cukrzycy. Jej suplementacja, a więc właściwe dawkowanie witaminy D, to klucz do dobrego samopoczucia. Sprawdź, o czym mowa w praktyce.
Dlaczego warto suplementować witaminę D?
Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. O ile jeszcze do niedawna wiele osób kojarzyło ją głównie z profilaktyką krzywicy u dzieci, jak również z wpływem na rozwój zębów i kości, o tyle warto wiedzieć, że ma ona znacznie szersze spektrum działania, a co za tym idzie, ważniejsze role do spełnienia. Jej suplementacja w odpowiedniej ilości to:
- wspomaganie układu immunologicznego,
- pomoc w prawidłowym wykorzystaniu i utrzymaniu właściwego poziomu fosforu i wapnia,
- wsparcie dla układu sercowo-naczyniowego i funkcjonowania mięśni,
- profilaktyka cukrzycy,
- stabilizacja ciśnienia krwi.
Warto pamiętać o tym, że część zapotrzebowania na witaminę D pokrywana jest wskutek jej syntezy skórnej, która nie może się odbywać bez ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Położenie geograficzne naszego kraju sprawia, że nierzadko musimy wspomagać się suplementami zawierającymi tą jakże cenną substancję – zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Od kwietnia do września możemy wytworzyć jej odpowiednią ilość, ale tylko pod warunkiem, że wystawimy na słońce skórę (ok. 15% jej powierzchni) przez min. 20 minut, kilka razy w tygodniu.
Skutki niedoboru witaminy D
Jak rozpoznać niedobór witaminy D? Możemy zauważyć zmniejszenie ilości tkanki mięśniowej, a co za tym idzie, osłabienie mięśni. Szybciej się męczymy podczas ćwiczeń, które wcześniej nie sprawiały nam problemów. Spada ogólna kondycja organizmu, a przede wszystkim jego wydolność. Bardzo wiele osób dostrzega także zmiany w swoim nastroju – częściej zdarza się przygnębienie czy też apatia. Nie bez znaczenia pozostaje również większa wrażliwość na ból, jak i zmaganie się z chronicznym bólem przy niedoborze witaminy D.
Jego objawem nierzadko jest również większa podatność kości na złamania przeciążeniowe czy też choroby uzębienia. Ponadto bardzo często dochodzą do tego problemy z podwyższonym ciśnieniem tętniczym, a także jego skokami, które negatywnie wpływają na pracę układu sercowo-naczyniowego.
Przy niskim poziomie witaminy D w organizmie możemy również odczuwać senność, większą nerwowość czy też problemy z utrzymaniem koncentracji. Pojawia się również utrata apetytu, a w skrajnych przypadkach nawet zaburzenia widzenia.
Jak należy suplementować witaminę D?
Dawkowanie “witaminy słońca”, a tym samym sięganie po suplementy z witaminą D, jest zależne od wieku. W praktyce mowa o następujących rekomendacjach:
- Niemowlęta: 0-6 miesięcy 400 IU/dobę (niezależnie od sposobu karmienia), natomiast od 6 do 12. miesiąca życia 400–600 IU/dobę (w zależności od ilości dostarczanej wit. D z pokarmem).
- Dzieci w wieku 1-3 lat: 600 IU/dobę przez cały rok.
- Dzieci w wieku 4-10 lat: 600–1000 IU/dobę w zależności od masy ciała.
- Młodzież w wieku 11-18 lat i osoby dorosłe w wieku 19-75 lat: 1000–2000 IU/dobę w zależności od masy ciała i dostarczania wit.D w diecie.
- Osoby dorosłe w wieku 75-89 lat i powyżej 90. r.ż: 2000–4000 IU/dobę, w zależności od masy ciała i podaży witaminy w diecie.
Wśród produktów dostępnych na rynku z pomocą których można z powodzeniem suplementować witaminę D można wymienić m.in. D-Vitum witamina D3 800, witaminę D3 dla dzieci w żelkach, czy też wegańską witaminę D3 w kroplach. Wszystkie produkty dostępne są w drogerii Magnuspharm.
Artykuł zewnętrzny.