High Need Babies (HNB) to temat, który coraz częściej pojawia się w poradnikach przyszłych rodziców, programach śniadaniowych oraz w ogólnej świadomości społeczeństwa. Dzięki temu coraz więcej rodziców jest w stanie poradzić sobie z wymagającymi niemowlakami. Zrozumienie tego, kim są High Need Babies wnosi już bardzo wiele spokoju oraz zrozumienia wśród rodziców takiego maluszka. Czym charakteryzują się dzieci zaliczane do grupy High Need Babies? Jak opiekować się takimi niemowlakami? Zapraszamy do lektury!
Kim są niemowlaki określane jako High Need Babies?
Termin High Need Babies został wprowadzony przez twórców paradygmatu rodzicielstwa bliskości – Marthę oraz Williama Sears. Zauważyli oni, że niektóre dzieci posiadają specyficzny temperament oraz potrzeby, które wynikają z budowy oraz funkcjonowania ich układu nerwowego. Zrozumienie tego, że High Need Babies potrafią być bardzo wymagające z powodu naturalnych uwarunkowań biologicznych to pierwszy krok do sukcesu w opiece nad takimi dziećmi.
Zdobycie odpowiedniej wiedzy oraz umiejętności wyzwoli Cię z nieustannego poczucia winy, które podpowiada Ci, że nie umiesz zająć się swoim dzieckiem. Im bardziej zrozumiesz niemowlaka, tym mniej negatywnych emocji będzie towarzyszyć Ci również na co dzień!
Cechy charakterystyczne dla High Need Baby
- Nadaktywne
Dzieci zaliczane do tej grupy wykazują się hiperaktywnością. Są zawsze w ruchu i trudno im wysiedzieć w miejscu. Z tego powodu niektóre niemowlęta należące do HNB nie lubią, gdy owija się je w rożki lub kocyki. Mogą sygnalizować to poprzez napinanie mięśni, wyginanie się w łuk czy głośny, nieustający płacz.
- Intensywne
High Need Babies potrafią bardzo głośno i intensywnie domagać się zaspokojenia swoich potrzeb lub sygnalizować dyskomfort. Wymagające noworodki wkładają dużo siły oraz zaangażowania praktycznie podczas każdej swojej aktywności. Potrafią głośno i długo płakać, pić łapczywie mleko, którym karmi je mama, czy gwałtownie protestować podczas zabiegów pielęgnacyjnych.
Zastanawiasz się na kogo wyrastają High Need Babies? Wymagające noworodki wyrastają na wymagające dzieci, które również później stanowczo i wyraźnie domagają się zaspokojenia swoich potrzeb. Jednak należy również zauważyć, że maluchy o takim temperamencie wyrastają na dociekliwych i kreatywnych dorosłych!
- Mają duży apetyt
Zazwyczaj High Need Babies jedzą częściej niż inne dzieci. Wynika to z tego, że niemowlaki te traktują karmienie nie tylko jako formę zaspokojenia głodu, ale także jako formę pocieszenia, czy zaspokojenia bliskości z mamą. HNB nie tylko częściej jedzą, ale też dłużej chcą pić mleko mamy. Zazwyczaj skutkuje to tym, że są one później odstawiane od piersi.
- Wymagające
To cecha, którą najczęściej określa się dzieci należące do grupy High Need Babies. Z uwagi na to, że niemowlaki te głośno i uporczywie domagają się zaspokojenia swoich potrzeb, (np. snu, bliskości, jedzenia) często określane są jako dzieci wyjątkowo wymagające. Wbrew pozorom HNB nie manipulują dorosłymi. Intensywne domaganie się zaspokojenia potrzeb jest ich formą komunikacji z otaczającym światem. High Need Babies nie lubią również czekać. Chcą, aby ich potrzeby zostały zaspokojone natychmiastowo.
Kiedy Twoja pociecha przestaje być niemowlakiem, a staje się dzieckiem, należy stopniowo uczyć ją tego, że nie wszystkie jej potrzeby mogą być zaspokojone od razu. Należy również pokazać dziecku, że domagając się zaspokojenia własnych pragnień, należy zwracać uwagę również na otoczenie oraz potrzeby innych ludzi.
- Nadwrażliwe
Niemowlaki należące do grupy HNB są zazwyczaj również nadwrażliwe. Co to oznacza w praktyce? HNB są bardziej niż inne niemowlaki wrażliwe na bodźce dochodzące z otoczenia. Mogą czuć dyskomfort z powodu niewygodnego materiału, z którego zostało wykonane ich ubranko, budzić się z powodu nawet małego hałasu czy silniej reagować na intensywne światło.
Jeżeli jesteś rodzicem HNB musisz poznać swoje dziecko i zauważyć, na jakie bodźce jest najbardziej wyczulone. Może być to miedzy innymi: ostre światło, hałas czy zbyt intensywne zapachy. Opieka nad nadwrażliwym niemowlakiem jest o wiele łatwiejsza, gdy zadba się o odpowiednią rutynę, która daje dziecku poczucie bezpieczeństwa.
Rady dla przyszłych rodziców
Jeżeli dopiero przygotowujesz się do roli mamy lub taty, zachęcamy Cię do tego, aby już teraz rozejrzeć się w poszukiwaniu osób, które będą mogły pomóc Ci przy Twoim maleństwie. Niezależnie od tego, czy zostaniesz rodzicem High Need Baby, czy Twoja pociecha będzie miała inny temperament, pierwsze dziecko zawsze wprowadza dużą rewolucję do życia rodziców. Odpowiednia pomoc sprawi, że zagości w Tobie więcej spokoju oraz cierpliwości, co na pewno pozytywnie odbije się na zachowaniu Twojego dziecka. Warto zastanowić się również nad podziałem obowiązków domowych oraz tych, związanych z opieką nad niemowlakiem. Poczytaj także o tym, czym różni się urlop ojcowski od tacierzyńskiego: https://www.mustela.pl/mustela-blog/czym-rozni-sie-urlop-ojcowski-od-urlopu-tacierzynskiego.
Jeżeli nie jesteś osobą, która spodziewa się dziecka, ale znasz przyszłą mamę, warto zaproponować jej swoją pomoc, która na pewno przyda się podczas pierwszych dni życia noworodka. Jeżeli chcesz sprawić przyszłej mamie odrobinę radości i relaksu, możesz także zająć się organizacją Baby Shower. To wspaniałe i wzruszające przyjęcie, które na pewno doceni każda kobieta w ciąży. Jeżeli nie wiesz, jak zająć się organizacją takiego przyjęcia, zaczerpnij inspiracji, klikając link: https://www.mustela.pl/mustela-blog/baby-shower-przyjecie-dla-przyszlej-mamy.
High Need Babies – podsumowanie
High Need Babies mogą być początkowo wyjątkowo dokuczliwe i sprawiać, że rodzice zwątpią w swoje kompetencje rodzicielskie. Jednak poznanie typowych zachowań HNB oraz zrozumienie ich potrzeb sprawi, że codzienność znowu wróci do normy, a rodzice znajdą czas na odpoczynek, sen i chwilę dla siebie.
Kluczem do opieki nad High Need Baby jest wprowadzenie odpowiedniej rutyny, obserwacja dziecka oraz duża doza cierpliwości na początku życia maluszka. Kiedy tylko poznasz swoje dziecko, zobaczysz, że opieka nad HNB wcale nie jest taka trudna, jak wydawało się na początku!