Czy masaż kręgosłupa może zaszkodzić?

Bóle kręgosłupa dotykają większości z nas. Ich przyczyny bywają prozaiczne jak siedzący tryb życia, otyłość albo dźwiganie ciężarów, ale mogą być też o wiele poważniejsze, do takich należą chociażby choroby zwyrodnieniowe, dyskopatia czy osteoporoza. W obu przypadkach dużą ulgę przynoszą masaże kręgosłupa – pod warunkiem oczywiście, że są wykonywane przez osoby kompetentne, znające się na rzeczy. W przeciwnym wypadku pacjent nie tylko nie będzie mógł liczyć na ulgę w bólu, ale też narazi się na dodatkowe problemy, z których niektóre mogą mieć bardzo poważne konsekwencje zdrowotne.

Do kogo można się zgłosić na masaże kręgosłupa?

Odpłatne masaże kręgosłupa oferują między innymi fizjoterapeuci, osteopaci, chiropraktycy i salony SPA. Osteoklinika jest firmą, która oferuje tego typu masaże. O ile jednak fizjoterapeuci i osteopaci opierają swoje działania na wieloletnim doświadczeniu popartym wiedzą medyczną, co gwarantuje bezpieczeństwo wykonywanych przez nich zabiegów, o tyle chiropraktycy i masażyści w salonach SPA nie zawsze posiadają odpowiednie kwalifikacje, które pozwalałyby im na równie bezpieczne przeprowadzanie terapii manualnych ukierunkowanych na poprawę stanu kręgosłupa. Zanim więc wybierzemy się na masaż do takiego specjalisty, upewnijmy się, że mamy do czynienia z prawdziwym profesjonalistą, którego kompetencje potwierdzają certyfikaty medyczne. Tylko ktoś taki będzie w stanie fachowo ocenić nasz stan zdrowia i dobrać odpowiednią technikę masażu.

Czym grozi nieumiejętnie wykonany masaż kręgosłupa?

Masaże kręgosłupa wykonywane przez profesjonalistów potrafią znacznie zredukować dolegliwości bólowe, a w niektórych przypadkach nawet całkowicie je zniwelować, przynosząc pacjentowi niewypowiedzianą ulgę. Masaż przeprowadzony przez osobę niekompetentną nie tylko nie przyniesie podobnych efektów, ale może wręcz wywołać jeszcze większy ból niż ten, który pacjent odczuwał przed zabiegiem. W skrajnych przypadkach nieumiejętnie wykonany masaż kręgosłupa grozi poważną kontuzją lub kalectwem, choć takie przypadki, na szczęście, nie zdarzają się często. Nie warto jednak ryzykować, dlatego jeśli doskwiera Ci uciążliwy ból kręgosłupa, nie szukaj pomocy u szarlatanów. Skorzystaj z usług profesjonalistów.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna