Szampon do włosów kręconych — co należy wiedzieć?

kobieta z kręconymi włosami

Posiadaczki kręconych włosów doskonale wiedzą, jak ciężkim zadaniem jest utrzymanie ich w dobrej kondycji. Aby cieszyć się zdrowym i pięknym wyglądem pasm niezależnie od tego, jaką formę przyjmują — sprężynek, loków, czy fali — należy stosować dobrej jakości kosmetyki. Jednym z najważniejszych produktów jest szampon do włosów kręconych.

Specyfika kręconych włosów

Za skręt włosa odpowiada trichohialina, która determinuje kształt mieszka włosowego i cebulki. Kanalik, z którego wyrasta kręcony włos, przypomina hak, natomiast korzeń przyjmuje kształt elipsy. To dlatego włos nie wyrasta prostopadle do skóry głowy. Pielęgnacja prostych kosmyków jest dużo łatwiejsza, gdyż są one odżywione równomiernie na całej swojej długości. W przypadku loków sebum zatrzymuje się u nasady cebulki, przez co są one suche i matowe. Podstawę codziennego zestawu pielęgnacyjnego stanowi szampon. Co powinno się w nim znaleźć?

Jak wybrać szampon do włosów kręconych?

Przy zakupie środka myjącego, warto najpierw dokładnie zapoznać się z jego składem. Komponenty w nim zawarte oprócz właściwości głęboko oczyszczających powinny zapewnić włosom:

  • wzmocnienie;
  • odżywienie;
  • nawilżenie;
  • podkreślenie skrętu;
  • nadanie blasku.

Włosy kręcone mają tendencję do łamania się i wypadania, dlatego tak ważne są składniki, które wnikając w ich strukturę, odpowiednio je wzmocnią. Silne i elastyczne loki to marzenie wielu kobiet. Ten efekt można osiągnąć za pomocą składników takich jak: witamina B5pantenolkeratyna, ekstrakty roślinne, wśród których wyróżnia się: pokrzywę, skrzyp polny, mydlnicę lekarską, korę brzozy.

Niemniej ważne jest dostarczanie kędziorkom substancji odżywczych. Przeglądając etykietę szamponu, warto zwrócić uwagę, czy znajdują się na niej: antyoksydantyproteiny, czy wyciągi z owoców.

Jak zostało wspomniane wcześniej, notorycznym problemem, jaki dotyka kręcone włosy, jest suchość, a co za tym idzie częste puszenie się. Dobry szampon powinien być bogaty w substancje sprzyjające nawilżeniu loków, czyli oleje roślinne i masła pochodzenia naturalnego. Należą do nich m.in.: olejek z siemienia lnianegoolejek jojobamiódmasło sheaolejek arganowy z witaminą E (mającą duże znaczenie dla cebulek, ponieważ pełni funkcję ochronną).

Przeczytaj także:  Jak rozjaśnić ciemne włosy? Kilka domowych sposobów

Aby loki były zwarte i sprężyste, szampon nie może obyć się bez składników podkreślających skręt. Mogą to być np.: ekstrakt z bambusaolejek jojoba, gliceryna, olejek z pestek winogron.

Spiralne pasma zazwyczaj pozbawione są blasku. Wynika to z tego, że nierówno odbijają światło. Aby temu zaradzić, szampon do włosów kręconych powinien być wzbogacony o keratynę lub olej babassu.

Składniki, których nie powinien zawierać szampon do włosów kręconych

Szampon jest najczęściej stosowanym specyfikiem na włosy. Jeśli chodzi o loki, ważna jest jedna zasada — im bardziej naturalny, tym lepiej. Jak ognia należy unikać sztucznych „ulepszaczy”, które poza szkodliwym działaniem mogą powodować niepożądane skutki, np. reakcje alergiczne. Czego w szczególności się więc wystrzegać?

  • alkohol — prowadzi do nadmiernego wysuszenia włosów;
  • SLS — silne detergenty działające podobnie jak alkohol. Dodatkowo mogą być przyczyną swędzenia skóry głowy;
  • silikony — substancje budzące najwięcej kontrowersji. Z pozoru wygładzają pasma, które po wyschnięciu wyglądają zdrowo, jednak przyczyniają się do ich obciążania, przez co spirale szybko się przetłuszczają;
  • SLES — odpowiadające za wytwarzanie piany. Mogą prowadzić do podrażnień;
  • parabeny — przez niektórych uznawane za substancje rakotwórcze.

Jak stosować szampon do włosów kręconych?

Wydawałoby się, że mycie włosów jest prostą czynnością. Jednak, gdy ma się do czynienia z kręconą fryzurą, trzeba włożyć w cały proces nieco więcej wysiłku. Przede wszystkim włosy należy myć z głową spuszczoną w dół. W ten sposób preparat myjący rozprowadzany jest po całej długości pasm. Niektórzy przed aplikacją zalecają dodanie do niego odrobiny wody.

Przeczytaj także:  Aloes na włosy - skuteczny preparat codziennego użytku

Stan skóry na głowie ma niewątpliwe znaczenie dla kondycji kręconych włosów. Po naniesieniu szamponu wskazany jest zatem lekki masaż głowy. Ten przyjemny rytuał powinien trwać przynajmniej 2 minuty. Aby przyniósł on efekt, skórę głowy masuje się opuszkami palców, ograniczając się do okrężnych ruchów. Dzięki temu jest ona zrelaksowana i lepiej ukrwiona.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest temperatura wody, którą spłukuje się pianę. Nie może być ona za gorąca.

Domowy szampon do włosów kręconych

Każda pani, której atrybutem są kręcone włosy, mierzy się z inną trudnością. Wynika to z faktu, że każde włosy są inne i wymagają indywidualnego potraktowania. Dopasowanie odpowiedniego produktu myjącego tak, aby posiadał wszystkie ważne dla loków właściwości, nie jest łatwe. W niektórych krajach pojawił się trend na rezygnację z szamponów ze sklepowej półki. Co może być zatem jego substytutem i jak samodzielnie go wykonać? Do przygotowania domowej mikstury potrzebne są dwa elementy: ocet i soda oczyszczona. Proporcje wyglądają następująco:

1 łyżka sody na pół szklanki wody — ten roztwór nakłada się na mokre włosy.

1/3 szklanki octu z 2/3 szklanki wody — mieszankę wmasowujemy w skórę głowy po pierwszym spłukaniu.

Panie poprzez obserwację swoich kręconych włosów, mogą szybko rozeznać się w ich potrzebach. Stawiając na dobry, naturalny produkt, jakim jest szampon i unikając zawartych w nim związków chemicznych, z pewnością będą mogły pochwalić się pięknie ukształtowanymi kędziorami.

Informacja prawna