Olejowanie włosów – na czym polega ten włosowy trend?

W ostatnim czasie często słyszy się o różnych praktykach związanych z olejowaniem włosów. Temat ten jest znany przez niektórych już od wielu lat jednak dopiero od niedawna stał się bardziej rozpoznawalny. Każdy z nas jest w stanie dobrać optymalny sposób olejowania oraz preparat dla swoich włosów. Najważniejsza w tym wszystkim jest regularność stosowanych zabiegów. Jeśli ktoś z was chciałby zacząć swoją przygodę z olejowaniem to poniższy tekst z pewnością w tym pomoże!

Na czym polega olejowanie włosów i komu może pomóc?

Jest to bardzo prosta metoda na to by nasze włosy stały się miękkie i błyszczące. Wielkim plusem jest to, że olejowanie możemy bez problemu wykonywać samemu w domu. Polega na nakładaniu oleju lub mieszanki kilku olejków na pasma włosów, można to robić zarówno na sucho jak i na mokro. Zaleca się aplikowanie oleju od połowy długości włosów, żeby zbytnio ich nie obciążyć. Dodatkowo dobrze jest wygładzać kosmyki włosów od nasady do końcówek. Ważnym punktem przed jest oczyszczenie włosów poprzez umycie ich szamponem zawierającym mocny detergent. Dzięki temu skutecznie oczyścimy i przygotujemy włosy do zabiegu. Tak pielęgnowane włosy będą bardziej zabezpieczone przed warunkami zewnętrznymi a dodatkowo będą mniej porowate. Olejowanie włosów polecane jest szczególnie dla osób z włosami suchymi czy zniszczonymi. zabiegami fryzjerskimi ale także dla wszystkich chcących poprawić ich jakość czy wygląd. Obecnie istnieje mnóstwo metod olejowania i z pewnością każdy będzie w stanie wybrać coś odpowiedniego dla siebie.

Przeczytaj także:  Jak dobrze zregenerować włosy w domu?

Dwie podstawowe metody olejowania włosów

Olejowanie włosów można wykonywać na mokro lub na sucho. W pierwszym przypadku należy zmoczyć włosy lub umyć je szamponem oczyszczającym. Następnie delikatnie odciskamy nadmiar wody z włosów ręcznikiem i na wilgotne pasma nakładamy wybrany olej. Na głowę zakładamy czepek foliowy i ręcznik. Po 30 minutach myjemy włosy, nakładamy odżywkę i spłukujemy. Olejowanie włosów na sucho jest szybsze bo nie trzeba wcześniej moczyć ani myć włosów. Wystarczy rozgrzać w dłoni parę kropel oleju i nałożyć na suche pasma. Czekamy 30 minut i myjemy włosy.  Obie metody są skuteczne lecz ta na sucho nie sprawdzi się w przypadku włosów pokrytych kosmetykami do stylizacji, ponieważ w tym przypadku  żaden olej nie wniknie w łuskę włosa.

Olejowanie włosów mgiełką

Przy tej metody mieszamy około jedną łyżkę wybranego oleju z wodą lub hydrolatem w spryskiwaczu. Dodatkowo można dodać aloes. Otrzymane połączenie rozpylamy na wilgotne włosy omijając skórę głowy. Jest to delikatniejsza alternatywa dla zwykłego olejowania i sprawdzi się świetnie jako jego dopełnienie. Polecana dla osób, które boją się, że przesadzą z ilością oleju. W tym przypadku nie ma mowy o jego zbyt dużej ilości.

Olejowanie w misce

Do miski z ciepłą wodą dodajemy kilka kropel oleju i zanurzamy w niej włosy. Czekamy 2-3 minuty a następnie wyciągamy je i lekko odciskamy z nich nadmiar wody. Gdy to zrobimy, nakładamy na głowę foliowy czepek i dodatkowo ręcznik. Po 30 minutach zdejmujemy wszystko a olej na włosach pozostawiamy jeszcze na 2 godziny lub od razu zmywamy jeśli nie mamy możliwości go zostawić na dłużej. Ta metoda pozwala na równomierne pokrycie włosów na całej długości i tak jak wcześniej nie musimy się obawiać o dobranie nieodpowiedniej ilości oleju. Nie sprawdzi się jednak na krótkich włosach.

Przeczytaj także:  Fioletowy szampon - idealny dla blondynek i nie tylko

Olejowanie włosów z użyciem odżywki

Wymieniając skuteczne metody olejowania nie można pominąć tej z użyciem odżywki. Wystarczy nanieść ją na mokre i odsączone włosy a następnie całość pokryć obficie olejem. Później standardowo przykrywamy włosy foliowym czepkiem i owijamy głowę ręcznikiem. Czekamy 30 minut i zmywamy włosy z użyciem łagodnego szamponu. Do tego sposobu powinniśmy wybierać odżywki o działaniu silnie nawilżającym.

Jak należy zmywać olej z włosów?

Bardzo często rujnujemy sobie cały efekt olejowania poprzez błędne zmycie oleju po zakończonych zabiegu. Niektórzy polecają do zmycia szampony z mocnym detergentem lecz nie jest to najlepszy pomysł ponieważ w ten sposób wypłukujemy cały olej, który wcześniej nałożyliśmy. Do mycia powinniśmy używać delikatnych szamponów na bazie naturalnych składników, pozbawionych szkodliwych substancji typu SLS, SLES. Podczas zmywania warto masować skórę głowy aby została idealnie oczyszczona. Jeśli czujemy, że za pierwszym razem włosy nadal pokryte są olejem to mycie możemy powtórzyć.

Olejowanie włosów może na początku wydawać się skomplikowane czy czasochłonne. Sam zabieg nie jest trudny a pierwsze efekty widać bardzo szybko. Warto spróbować i przekonać się czy jest to zabieg dla nas.

Oceń artykuł
[Suma: 1 Średnia: 5]
Informacja prawna