Dieta 1800 kcal – co spożywać? Przykład diety 1800 kcal

dieta liczenie kalorii

Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie diet, które mają zarówno poprawić kondycję fizyczną, ale również psychiczną osoby podjętej dietą. Istnieje wiele różnych diet – jedne z nich przynoszą rezultaty, drugie zaś nie. W niniejszym artykule chcielibyśmy przedstawić Państwu dietę, która będzie opierała się na 1800 kaloriach dziennie, a zarazem będzie smaczna i zdrowa dla organizmu. Zapraszamy!

Jak się przygotować do diety, aby nie stracić motywacji?

Niestety w większości przypadków zdarza się tak, że osoby chcące zrzucić na wadze na samym początku maja wiele motywacji, ale z czasem ta motywacja gdzieś zanika. Pierwsze co należy zrobić to, aby podjąć decyzję odnośnie o wybraniu odpowiedniego dietetyka, trenera, bądź skorzystania z jakieś aplikacji. Bowiem działanie takie w większej mierze zwiększy motywację do utrzymania danej diety. Najważniejsze jest to, by wykazać szczerą chęć przejścia na dietę, która będzie kierowana wyłącznie chęcią danej osoby, a nie osób trzecich. Trzeba również się zastanowić co jest co jest powodem przejścia na dietę oraz co tym zamiarem kieruje.

Uwagi dotyczące jadłospisu 1800 kcal

Przede wszystkim należy pamiętać, aby:

 • godziny posiłków odbywały się w sposób regularny
 • jadłospis był zmieniany każdego dnia, oczywiście z zachowaniem danej kaloryczności
 • w posiłkach występowała duża ilość warzyw oraz ryżu

Przykładowe I śniadanie

Jeżeli chodzi o pierwsze śniadanie to jego wartość kaloryczna powinna oscylować około 500 kalorii. Wobec tego należy zażywać produkty, które będą bogate w chudy nabiał, jajka kurze, wysokobłonnikowe produkty roślinne, jak również warzywa, bądź owoce. 

Przykładowe II śniadanie

II śniadanie powinno oscylować około 250 kalorii. Wobec tego sprawdzi się tutaj doskonale na przykład koktajl owocowy, który będzie zrobiony z jarmużu. Koktajl taki nie tylko będzie powodował redukcję wagi, ale również będzie powodował wzmożenie energii oraz poprawę samopoczucia.

Przeczytaj także:  Jak nie przytyć w trakcie okresu zimowego? 5 praktycznych rad

Przykładowy obiad na diecie 

Jeżeli chodzi o obiad na diecie 1800 kalorii to oczywiście wariantów jest wiele. Aczkolwiek przykładową propozycją może być dorsz pieczony z batatami oraz burakami. Do przyrządzenia takiego dania będą potrzebne niezbędne składniki, do których należy zaliczyć:

 • świeży filet bez skóry z dorsza około 200 2 g
 • bataty 0,5 sztuki
 • dwie sztuki buraków
 • 1 łyżkę masła klarowanego
 • 1 szczyptę soli
 • 1 szczyptę pieprzu
 • 1 łyżeczkę czerwonej, słodkiej papryki
 • jak również 1 łyżeczkę suszonego tymianku

Przykładowa kolacja 

Na kolację można spożyć między innymi małą grahamkę z masłem, twarożkiem oraz sałatą. Oprócz tego można wypić jedną szklankę soku pomidorowego.

O czym należy pamiętać stosując dietę 1800 kalorii dziennie?

Otóż, jeżeli chodzi o stosowanie diety 1800 kalorii dziennie należy pamiętać przede wszystkim o takich aspektach jak:

 • rozkład dziennie spożywanego białka wynosił około 25 procent
 • rozkład dziennie spożywanych węglowodanów wynosił około 45 procent
 • w ciągu dnia należy spożywać minimum dwa litry płynów dziennie, najlepiej aby była to zwykła woda mineralna (należy wystrzegać się wody gazowanej i innych płynów gazowanych)
 • należy ograniczyć do minimum spożywanie produktów o natężonej ilości cukru
 • należy wyeliminować do minimum produkty kofeinowe
 • należy pamiętać o systematycznym wysiłku fizycznym

W jaki sposób wybierać zamienniki w diecie 1800 kalorii?

Oczywiście głównym kryterium zamienników w każdej diecie jest kaloryczność. Bowiem należy szukać produktów o podobnej kaloryczności, jak na przykład: zamiana batatów na brokuły. Oprócz tego należy pamiętać, aby dostosować do diety taką samą przewagę do tego samo makroskładnika, czyli jeżeli posiłek zostaje zastąpiony jakimś innym posiłkiem z dużą ilością białka to ważne jest, aby jego zamiennik nadal dostarczał go w podobnej ilości, np. kefir zastąpiony serkiem twarogowym. Kolejną kwestią jest pomnożenie wszystkich spożywanych składników w ciągu dnia przez dwa i spożywanie ich dwa dni z rzędu. Oczywiście w sytuacji tej stosować proste urozmaicenia, które opierają się na przykład o warzywa wybrane do danej kanapki, bądź sałatki.

Przeczytaj także:  Jak schudnąć z twarzy?

Co należy do zasady diety 1800 kcal dziennie?

Jeżeli chodzi o zasady diety 1800 kcal dziennie to należy tutaj przede wszystkim wspomnieć o tym, że dieta ta pozwala również na pewne odstępstwa. Dzięki temu istnieje możliwość dopasowania do indywidualnych potrzeb każdego człowieka. Bowiem nic złego się nie stanie, gdy jednego dnia zostanie zjedzona ilość 1550 kalorii, a drugiego 1900 kalorii. Liczy się to, aby zachować odpowiednie proporcje pomiędzy tłuszczem, węglowodanami, a tłuszczami. Oprócz tego niezwykle istotna jest aktywność fizyczna podczas stosowania tej diety oraz pilnowanie regularności między spożywanymi posiłkami. Istotne jest, by posiłki były mniej więcej spożywane w odstępstwach czasowych nie częstszych niż 2 lub 3 godziny. Należy również wystrzegać się spożywania kolacji godzinę, bądź krócej przed zamierzonym pójściem spać. Należy unikać również wszelkich fast food’ów oraz innej niezdrowej żywności.

Informacja prawna