Dieta cytrynowa – nowy trend czy realna możliwość zgubienia kilogramów?

dieta cytrynowa

Przyszła do nas prosto z Hollywood i – jak przekonują jej zwolennicy – pozwala w krótkim czasie oczyścić organizm z toksyn, a także pozbyć się kilku dodatkowych kilogramów. Mowa o diecie cytrynowej, która zyskuje coraz większą popularność nie tylko wśród kobiet, ale także wśród mężczyzn. Jak każda dieta, budzi także wiele kontrowersji. Sprawdźmy, czy jest to tyko nowa moda czy też realna szansa na odchudzanie.

Dieta cytrynowa – kiedy warto po nią sięgnąć?

Dieta cytrynowa opiera się, jak sama jej nazwa wskazuje, na soku z cytryny. Jego właściwości są nieocenione dla organizmu – cytryny przede wszystkim wzmacniają odporność, dzięki dużej zawartości witaminy C. Nie oznacza to jednak, że należy ją stosować zimą, kiedy organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na tą witaminę. Wręcz przeciwnie, cytrusy wykazują się również właściwościami wychładzającymi organizm, przez co dieta cytrynowa polecana jest w szczególności w porze letniej, ewentualnie wiosenno-jesiennej. Sok z cytryny oczyszcza organizm z toksyn oraz może przyczynić się do utraty wagi, przez co dietę cytrynową powinny stosować osoby, które borykają się z dodatkowymi kilogramami.

Zasady diety cytrynowej

Konieczność codziennego picia soku z cytryny nie oznacza rezygnowania z normalnych posiłków, jednak powinny być one skomponowane zgodnie z zasadami zdrowego odżywiania. Dodatkowo w ramach drugiego śniadania i podwieczorku powinny być spożywane:

  • surowe owoce/warzywa,
  • banan,
  • nasiona dyni lub słonecznika.
Przeczytaj także:  Ile kalorii ma pomidor? - wartości odżywcze pomidorów

Tymczasem w ramach śniadania można pozwolić sobie na pieczywo pełnoziarniste, płatki owsiane z dodatkiem świeżych owoców, jogurt naturalny oraz twarożek. Na obiad najlepiej spożywać chude mięso, rybę razem z warzywami, natomiast w ramach kolacji można zjeść sałatkę z pieczywem, pieczoną rybę lub lekką zupę. Pomiędzy posiłkami można jeść warzywa lub owoce w formie surowej oraz wypijać wodę czy herbatki ziołowe. Należy natomiast zrezygnować z kawy i czarnej herbaty. Tymczasem kluczowe w diecie jest wypijanie soku z cytryny na pół godziny przed posiłkiem lub od razu po nim. Schemat tego, jakie ilości soku wypijać w kolejnych dniach wygląda następująco:

  • sok z 1 cytryny -1 i 10 dzień,
  • sok z 2 cytryn – 2 i 9 dzień,
  • sok z 3 cytryn – 3 i 8 dzień,
  • sok z 4 cytryn – 4 i 7 dzień,
  • sok z 5 cytryn – 5 i 6 dzień.

Po 10 dniach dietę należy zakończyć. Wydaje się ona stosunkowo prosta, jednak w praktyce wypicie tak dużej ilości soku z cytryny może okazać się trudne, a przestrzeganie wszystkich zasad diety wymagające.

Przeczytaj także:  Zbilansowana dieta wegetariańska – o czym trzeba pamiętać?

Jakie efekty można uzyskać dzięki diecie cytrynowej?

Dieta cytrynowa pozwala przede wszystkim oczyścić organizm z zalegających w nim toksyn oraz usprawnić działanie metabolizmu. Dodatkowym efektem może być redukcja wagi – według autorki diety możliwe jest zgubienie nawet 6 kilogramów w 10 dni. Oznacza to, że po okresie stosowania diety możemy nosić ubrania o rozmiar mniejsze. Perspektywa jest bardzo kusząca, jednak aby osiągnąć tego rodzaju spadek wagi należy bardzo restrykcyjnie przestrzegać zasad diety. Pamiętajmy również, że duża ilość witaminy C może wpływać niekorzystnie na nasz organizm, dlatego gdy tylko zauważymy, że będąc na diecie dzieje się coś niepokojącego, należy ją definitywnie przerwać.

Poszukując idealnego sposobu na redukcję wagi i oczyszczenie organizmu warto rozważyć stosowanie diety cytrynowej. Przedtem należy jednak skonsultować się z lekarzem i upewnić się, że dieta jest dla nas w pełni bezpieczna. Pamiętajmy, że dieta cytrynowa, jak zresztą każda, wymaga dużego samozaparcia i silnej woli, jednak pozwala osiągnąć zadowalające efekty.

Artykuł powstał we współpracy z portalem SZAFA INSPIRACJI > https://szafa-inspiracji.pl

Informacja prawna