Co jeść aby schudnąć? – Skuteczne odchudzanie

skuteczne odchudzanie - co jeść aby schudnąć

Co jeść aby schudnąć?!

Zgrabna i piękna figura to marzenie niejednej kobiety. Jednakże zbudowanie upragnionej sylwetki zazwyczaj wiąże się z wieloma obowiązkami, wymogami i wyrzeczeniami. Stosując różnorodne formy odchudzania warto wybrać te, które jednocześnie są skuteczne, jak również możliwe do wykonania. Wśród znanych technik usuwania tkanki tłuszczowej znajdują się zarówno metody naturalne, jak i wymagające ingerencji medycyny. Jak zrzucić kilka zbędnych kilogramów? Od czego zacząć odchudzanie? Jaki wpływ na modelowanie sylwetki posiada odpowiednio dobrana dieta? Co jeść, aby schudnąć? Oto kilka porad związanych z pracą nad własnym ciałem. 

Skuteczne metody odchudzania

Każda kobieta pragnie posiadać zgrabną, szczupłą i młodo wyglądającą figurę. Stosując wiele zabiegów, niejednokrotnie dochodzi do upragnionych efektów, a sama droga do sukcesu nie zawsze oznacza mękę i cierpienie. Wśród znanych i skutecznych metod odchudzania należy wyróżnić przede wszystkim:

 • sport, aktywność ruchowa,
 • dieta,
 • zabiegi medycyny estetycznej – liposukcja, lipoliza iniekcyjna, karboksyterapia,
 • zmiana codziennych nawyków,
 • unikanie stresu i efektywny odpoczynek,
 • wiele innych.

W procesie odchudzania każdy z wyżej wymienionych czynników odgrywa ważną rolę, a najlepsze efekty można uzyskać poprzez ich połączenie i wdrożenie do własnego życia.

Od czego zacząć odchudzanie?

Planując działania redukujące zalegającą i niepotrzebną tkankę tłuszczową, warto przeanalizować i przemyśleć kilka aspektów. Należy również stworzyć szczegółowy plan odchudzania, a podczas jego tworzenia uwzględnić przede wszystkim:

– stan zdrowia,

– cel,

– możliwości i umiejętności,

– oczekiwania,

– predyspozycje i upodobania,

– itp.

Analiza składu ciała, określenie własnych oczekiwań, jak również porady innych doświadczonych osób, pomogą w szybki i widoczny sposób wymodelować sylwetkę w zdrowy i pożądany sposób. 

Odchudzanie a dieta

Sposób żywienia, jak również dobranie odpowiednich produktów jadłospisu pozwoli zapanować nad własnym ciałem. Stosowanie kilku ważnych zasad podczas odżywiania i życia codziennego zredukuje i usunie zbędne kilogramy. Prawidłowe nawyki żywieniowe pozytywnie wpłyną również na samopoczucie, sferę emocjonalną i zdrowotną.

Przeczytaj także:  Zbilansowana dieta wegetariańska – o czym trzeba pamiętać?

Czy każda dieta gwarantuje sukces?

Warto zastanowić się nad odpowiedzią na to pytanie. Choć brzmi ona – nie, to nie należy całkowicie rezygnować z pomysłu wdrożenia jej w życie. Każdą bowiem dietę można zmodyfikować do własnych potrzeb i możliwości.

Skuteczne działania redukujące wykorzystujące techniki żywieniowe powinny przede wszystkim przynosić zadowolenie, nie męczyć organizmu, jak również pozytywnie wpływać na psychikę osoby odchudzającej.

Co jeść, aby schudnąć – przegląd skutecznych diet redukujących.

Wśród wielu pomysłów na odchudzanie znajduje się spis gotowych i restrykcyjnych diet. Wiele z nich przynosi szybkie i długotrwałe efekty, niektóre jednak pozwalają złudnie i chwilowo zgubić kilka kilogramów. Co zatem jeść, aby efekty były zachwycające? Jak przestrzegać zasady poszczególnych diet? Które składniki odżywcze pozwolą zdrowo i bezpiecznie zadbać o własne ciało?

1. Dieta 1000 kalorii

Celem tego rodzaju żywienia jest dostarczenie organizmowi mniejszej ilości kalorii w stosunku do jego zapotrzebowania. Dzięki temu deficytowi możliwa jest utrata masy ciała nawet o kilogram tygodniowo. Początkowym efektem diety jest utrata zalegającej wody, a następnie redukcja tkanki tłuszczowej. Najważniejszą zasadą tej metody, jest sumienne i precyzyjne zliczanie wartości kalorii przyrządzanych posiłków. Ważnym jest również, prawidłowe dobranie substancji, które wyrównają gospodarkę wewnętrzną organizmu.

Co jeść podczas stosowania diety?

Jadłospis uzależniony jest przede wszystkim od preferencji osoby prowadzącej dietę. Menu powinno zawierać składniki takie jak:

 • chude mięso,
 • owoce,
 • warzywa,
 • ryby,
 • kasze, itp..

Zobacz także: Dieta 1800 kcal

2. Dieta DASH

Tego rodzaju program żywieniowy skutecznie wpływa na wygląd człowieka, jak również jego zdrowie. Stworzony został z myślą o osobach zmagających się z nadciśnienie, a także otyłych, posiadających sporą nadwagę. W diecie tej główną rolę odgrywają owoce, warzywa, beztłuszczowe produkty, jak również substancje pełnoziarniste. Uwzględnia ona ograniczenie pozyskiwanych kalorii oraz dostarczanie jakże ważnego dla człowieka błonnika.

Przeczytaj także:  Dieta truskawkowa - smaczna i skuteczna?

3. Dieta śródziemnomorska

Przyjemna w odbiorze, urozmaicona, zdrowa dieta, która jest podstawą żywienia mieszkańców krajów śródziemnomorskich. Jej głównym celem jest kontrolowanie masy ciała oraz procesów w nim zachodzących. Posiada one wiele pozytywnych cech zdrowotnych, a spożywanie odpowiednio dobranych produktów pozwala wymodelować własne ciało.

Produktami pożądanymi podczas stosowania tej diety są:

 • zdrowe tłuszcze: oliwa z oliwek, awokado, orzechy,
 • ryby,
 • zielone warzywa liściaste,
 • produkty pełnoziarniste,
 • owoce,
 • fasola, itp.

Wśród pozostałych, znanych i skutecznych metod odchudzających można wyróżnić diety:

– WW Freestyle,

– wolumetryczna,

– Jenny Craig,

– kapuściana,

– jajeczna,

– Dunkana,

– wiele innych.

Zasady zdrowych i skutecznych nawyków żywieniowych.

Poza odpowiednio dobranymi składnikami, menu i jadłospisem, warto zwrócić uwagę na sposób jedzenia. Dzięki paru zasadom i działaniom możliwe jest skutecznie ograniczenie spożywanych kalorii oraz skuteczne wpłynięcie na własną figurę. Oto kilka z nich:

Wolniejsze spożywanie posiłków, dłuższe przeżuwanie, spokojne połykanie – pozwoli dotrzeć informacji do mózgu o tym, iż organizm się najadł. Dzięki temu można zredukować zapotrzebowanie.

Używanie mniejszych talerzy i misek – wizualny odbiór posiłku ma ogromne znaczenie w diecie, większy talerz daje złudzenie nakładania malutkich porcji.

Przekładanie zakupionych produktów na talerz – jedzenie prosto z pudełka np. ciastek często kończy się opróżnieniem całej zawartości.

Zastąpienie śmietany jogurtem naturalnym.

Unikanie smażenia – zastąpienie tej metody przetwarzania pokarmu poprzez gotowanie, duszenie, przyrządzanie na parze czy pieczenie.

Robienie zakupów po posiłku – pobyt w sklepie przed jedzeniem powoduje chęć kupienia niemalże wszystkiego. Najedzony organizm wybierze produkty zdrowe i w ograniczonej ilości.

Picie dużej ilości wody.

Informacja prawna