Dlaczego ciągle jestem zmęczona? Przyczyny i sposoby na ciągłe zmęczenie

zmęczona kobieta przy komputerze

Uczucie ciągłego zmęczenia towarzyszy wielu ludziom. Codzienne obowiązki, brak snu czy niewłaściwa dieta mogą znacząco wpływać na nasze samopoczucie. Ciągłe zmęczenie, zwane także przewlekłym może wynikać z niezdrowego stylu życia, ale bywa także oznaką choroby, zatem nie należy go lekceważyć. Jakie są przyczyny ciągłego zmęczenia i jak sobie z nim poradzić?

Zła dieta

Jedzenie w biegu, niewłaściwie skomponowane posiłki ubogie w składniki odżywcze, a także zbyt mała ilość posiłków w ciągu dnia sprawiają, że możemy czuć się zmęczeni. Nasz organizm działa jak samochód – jeśli dostarczymy mu zbyt małą ilość paliwa lub paliwo to będzie złej jakości, przestanie funkcjonować poprawnie. Organizm jest jednak dużo bardziej skomplikowanym tworem niż samochód, zatem poprawa jego kondycji nie będzie prosta. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście nie doprowadzać do stanu, w którym organizm zaczyna się buntować, jednak w przypadku odczuwania ciągłego zmęczenia na skutek złej diety należy bezwzględnie wprowadzić zmiany w codziennym menu. Warto pamiętać o tym, aby:

 • spożywać 4-5 posiłków dziennie w podobnych odstępach czasowych; powinny to być 3 posiłki główne i 1-2 przekąski,
 • zawsze jeść śniadanie – jest to najważniejszy posiłek dnia, który dobrze skomponowany zapewnia solidną dawkę energii,
 • włączyć do diety duże ilości warzyw i owoców, które dostarczą cennych witamin i składników odżywczych,
 • opierać posiłki na węglowodanach złożonych, takich jak ciemny chleb, makaron czy kasze,
 • unikać podjadania słodyczy i innych niezdrowych przekąsek pomiędzy posiłkami, które poza zbędnymi kaloriami nie dostarczają żadnych witamin i minerałów organizmowi.

Wprowadzenie kilku istotnych zmian w codziennej diecie pozwoli na poprawę samopoczucia już po kilku dniach. Przewlekłe zmęczenie spowodowane niedoborami powinno pozostać tylko przykrym wspomnieniem.

Anemia

Niedokrwistość może wynikać z diety ubogiej w żelazo, jednak może być także skutkiem nadmiernej utraty krwi. Anemii towarzyszą również inne objawy, takie jak wypadanie włosów, bladość skóry czy pękanie kącików ust. Jeżeli je u siebie zaobserwujemy, powinniśmy udać się do lekarza, który zleci badanie krwi oraz dalsze leczenie. Czasami wystarczy włączyć do diety produkty bogate w żelazo, takie jak czerwone mięso, szpinak, buraki, suszone owoce czy migdały. Lekarz może również zlecić suplementację żelaza, a w przypadku braku poprawy samopoczucia przepisać odpowiednie leki wydawane na receptę.

Zbyt mała ilość snu i jego zła jakość

Za przewlekłe zmęczenie odpowiadać może sen, który nie tylko jest za krótki, ale również złej jakości. Zacznijmy od pierwszego problemu. Odpowiednia dla zdrowej osoby dorosłej długość snu to około 8 godzin na dobę. Czasami trudno wygospodarować aż tyle czasu, jednak w przypadku jednorazowego, krótszego wypoczynku organizm sam się zregeneruje. Problem pojawia się w momencie, gdy krótki sen staje się naszą codziennością. Pojawia się wtedy ciągłe uczucie zmęczenia, ponieważ organizm nie jest wypoczęty. Należy wtedy zadbać o to, aby sen trwał minimum 8 godzin bez przerwy co oznacza, że nie może być on podzielony na kilka krótszych drzemek w ciągu dnia. Drugim aspektem, przez który możemy odczuwać zmęczenie jest zła jakość snu nawet takiego, który trwa tyle, ile powinien. Zmęczenie, stres, głód, nieodpowiednia temperatura, a nawet źle dobrana poduszka sprawiają, że rano wstajemy zmęczeni. Oto pomysły na to, jak sobie pomóc:

 • przed snem należy przewietrzyć sypialnię, w której temperatura nie powinna przekraczać 20 stopni,
 • 2-3 godziny przed położeniem się do łóżka warto zjeść lekki posiłek, który zapewni uczucie sytości, ale nie spowoduje jednocześnie problemów trawiennych,
 • sen powinien być spokojny, zatem należy się odpowiednio wyciszyć i zrelaksować. Może w tym pomóc muzyka, ciepła kąpiel czy ulubiona książka
 • w porze popołudniowej lepiej unikać kofeiny (zawarta jest ona nie tylko w kawie, ale również w herbacie, czekoladzie czy napojach energetyzujących), która może utrudniać zasypianie,
 • materac i poduszka powinny być odpowiednio wyprofilowane – z pomocą mogą przyjść sklepy, w których specjaliści podpowiedzą, na czym najlepiej będzie nam się spało.

Przestrzeganie zasad dotyczących higieny i długości snu to przepis na poprawę samopoczucia. Pamiętajmy, że od wieczornych rytuałów zależy również to, co nam się przyśni – ma to znaczący wpływ na to, czy obudzimy się wypoczęci, czy jeszcze bardziej zmęczeni koszmarami sennymi.

Niedoczynność tarczycy

Za przewlekłe zmęczenie może być odpowiedzialna tarczyca.W przypadku tarczycy schorzeniem, które powoduje ciągłe zmęczenie, jest niedoczynność tarczycy. Inne jej objawy to suchość skóry, zaparcia, przyrost masy ciała, uczucie zimna. Tarczyca musi być leczona przez lekarza endokrynologa, gdyż jest to choroba przewlekła, z którą chory nie jest w stanie poradzić sobie samodzielnie. Przyjmowane leki powinny pomóc w redukcji zmęczenia.

Cukrzyca

Innym organem, który może prowadzić do przewlekłego zmęczenia jest trzustka, a to za sprawą cukrzycy, jaka powstaje wskutek jej nieprawidłowego funkcjonowania. Cukrzyca jest podstępną chorobą, która może rozwijać się latami bez żadnych konkretnych, dodatkowych objawów. Jeżeli zauważymy u siebie zmęczenie niewiadomego pochodzenia, warto zrobić badanie poziomu cukru we krwi. Z cukrzycą niestety trzeba nauczyć się żyć, jednak odpowiednia dieta może pomóc w stabilizacji poziomu cukru we krwi, a co za tym idzie redukcji uczucia zmęczenia. Czasami konieczne jest przyjmowanie leków, zatem osoba chora na cukrzycę powinna być pod stałą opieką lekarza diabetologa.

Brak aktywności

Teoretycznie to właśnie aktywność fizyczna powinna być powodem zmęczenia. Inaczej jest jednak w przypadku przewlekłego zmęczenia, za które odpowiadać może jej brak. Dotyczy to szczególnie osób, które całe dnie spędzają przed ekranami urządzeń elektrycznych. Mowa tu nie tylko o komputerze, który jest narzędziem pracy dla wielu osób. Po pracy chętnie sięgamy po telefon, tablet, oglądamy telewizję czy ponownie zasiadamy przed ekranem komputera tyle, że w domu. W tym czasie nie tylko męczymy oczy, ale również całe ciało, które ułożone jest w jednostajnej pozycji. Dodatkowo przesiadywanie cały dzień w zamkniętych pomieszczeniach powoduje niedotlenienie komórek, przez co organizm odczuwa zmęczenie. Poniżej kilka cennych rad, jak sobie z tym poradzić:

 • jeśli tylko można, należy ograniczyć spędzanie czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych,
 • zamiast samochodu czy komunikacji miejskiej lepiej przesiąść się na rower lub pójść pieszo,
 • codziennie warto wybrać się na krótki spacer, który pozwoli dotlenić organizm,
 • 2-3 razy w tygodniu należy zadbać o większą dawkę aktywności fizycznej, na przykład odwiedzić siłownię czy basen.

Aktywność fizyczna pozwoli nie tylko pozbyć się uczucia zmęczenia, ale również przyczyni się do zachowania szczupłej sylwetki i młodego wyglądu.

Aby pozbyć się uczucia ciągłego zmęczenia, należy wyeliminować czynniki je powodujące. Można zrobić to we własnym zakresie poprzez zmianę stylu życia, jednak jeśli nie osiągniemy spodziewanych efektów, warto wybrać się do lekarza. Przewlekłe zmęczenie może być bowiem wynikiem stanu chorobowego rozwijającego się w organizmie.

Informacja prawna