Onycholiza – objawy, leczenie, domowe sposoby na onycholizę

stopy kobiety

Onycholiza to przypadłość paznokcia polegająca na odklejaniu się płytki od łożyska i nagromadzenia się w nim powietrza. Takie zjawisko może przytrafić się u każdego, a szczególnie w przypadku uderzenia lub przerwania płytki paznokcia. Onycholiza powoduje, iż paznokieć zmienia kolor i odstaje, co wygląda nieestetycznie. W tym artykule przyjrzymy się tej przykrej dolegliwości i sprawdzimy w jaki sposób można sobie z nią poradzić.

Onycholiza – czym się objawia?

Onycholizą określa się zjawisko polegające na odwarstwieniu płytki paznokcia od jego łożyska. W tej sytuacji pod płytkę trafia złuszczająca się kreatyna, zanieczyszczenia oraz powietrze co z kolei jest powodem zmiany barwy płytki paznokcia na białą. Odklejeniu się płytki od łożyska może towarzyszyć również zakażenie. Wówczas jego kolor może zmienić się na żółty, brązowy a w niektórych przypadkach nawet czarny. Z reguły onycholizę nie rozpatruje się w kontekście przypadku chorobowego, ale kłopotu natury estetycznej. Nie warto jednak bagatelizować tej przypadłości, gdyż może być jednym z objawów cukrzycy lub chorób tarczycy.

Pierwsze objawy

Onycholiza jest procesem długotrwałym i postępującym w sposób systematyczny. Na początku dochodzi do oderwania się paznokcia od podłoża i do zmiany jego koloru na biały, szary, żółty, brązowy lub czarny. To zjawisko można zaobserwować najczęściej na brzegu paznokcia lub po boku płytki. Onycholiza z reguły nie objawia się dodatkowym bólem. Inaczej dzieje się, jeśli towarzyszy jej infekcja lub nadmierne rogowacenie naskórka w przerwie pomiędzy łożyskiem a płytką. Wówczas można odczuwać dyskomfort podczas dotykania uszkodzonego miejsca oraz jego okolic.

Onycholiza – przyczyny

Na wystąpienie schorzenia są narażone kobiety, które noszą naturalne i długie paznokcie. Z tego względu bowiem płytki paznokci są znacznie bardziej narażone na stłuczenia i uszkodzenia mechaniczne. Przyczyn pojawiania się onycholizy jest jednak jeszcze kilka:

 • aktywna grzybica lub inne infekcje płytki paznokcia 
 • łuszczyca, atopowe zapalenie skóry lub obecność innych chorób skóry
 • przebywanie chorób ogólnoustrojowych np. cukrzycy, nadczynności tarczycy
 • w przypadku paznokci u stóp – noszenie za ciasnych butów i butów na wysokim obcasie
 • drobne urazy pogłębiane przez zbyt silnie wykonywany manicure
 • niepoprawnie wykonywany manicure żelowy, akrylowy bądź hybrydowy – aplikowanie zbyt ciepłej masy na paznokcie lub silne zrywanie kolorowej warstwy paznokcia
 • niedobory witamin np. żelaza
 • przyjmowanie niektórych leków i preparatów medycznych

Onycholiza – rodzaje dolegliwości

Określenie rodzaju onycholizy jest istotne, aby zrozumieć przyczyny jej powstawania. Występują następujące odmiany tego schorzenia:

 • onycholiza pierwotna – dotyka w szczególności kobiet, które często korzystają z nieprofesjonalnie przeprowadzanych zabiegów manicure typu żelowe, hybrydowe czy akrylowy. Jest to związane z aplikowaniem na paznokcie zbyt silnych preparatów pielęgnacyjnych oraz niepoprawnie przeprowadzonymi etapami nakładania masy oraz zrywania jej z płytki paznokcia. Dodatkowym czynnikiem jej występowania może być także stosowanie odżywek do paznokci zawierających w składzie wysokie stężenia formaldehydu. Warto też pamiętać, że im dłuższe są kobiece paznokcie tym częściej są narażone na urazy mechaniczne oraz wystąpienie onycholizy pierwotnej.
 • onycholiza wtórna – w przypadku jej występowania może świadczyć o obecności innej choroby skóry np. łuszczycy czy liszaja płaskiego. Onycholiza wtórna może być również zwiastunem znacznie poważniejszych dolegliwości takich jak choroby tarczycy, cukrzyca czy anemia. Należy więc regularnie przyglądać się płytkom paznokcia celem wykrycia ewentualnego niebezpieczeństwa.
 • onycholiza polekowa – ta odmiana pojawia się z reguły u osób przyjmujących określoną grupę leków. Często dotyczy to preparatów przeznaczonych do wspomagania walki z łuszczycą bądź trądzikiem. Onycholiza polekowa może pojawić się również w skutek zażywania antybiotyków z grupy tetracyklin, z których korzysta się podczas zwalczania chorób skórnych.
Przeczytaj także:  Lakiery hybrydowe, które nie uczulają

Jak leczyć onycholizę?

Kiedy poznaliśmy już objawy oraz przyczyny powstawania tego nieestetycznego schorzenia należy zapoznać się z możliwymi formami jego leczenia. Sposób leczenia jest zależy od przyczyny występowania onycholizy. Aby prawidłowo je określić warto więc udać się do dermatologa. Bez względu na rodzaj onycholizy diagnoza zawsze jest oparta o podstawowy aspekt – konieczność wyeliminowania czynnika powodującego schorzenie. W przypadku onycholizy pierwotnej będą to więc zbyt silne środki pielęgnacyjne i lakiery do paznokci bądź za ciasne buty.

Leczeniem chorego miejsca zajmuje się specjalista zwany podologiem. Aby usunąć onycholizę lekarz dokona odcięcia paznokcia aż do miejsca występowania jego odwarstwienia. Następnie oczyści przestrzeń między płytką a łożyskiem, pobudzając jednocześnie podłoże. Ten proces bywa często bolesny dla pacjenta. Z tego względu należy dokonać wyboru specjalisty, który posiada profesjonalne urządzenia oraz doświadczenie w wykonywaniu tego typu zabiegów. Absolutnie odradza się wykonywać tego typu praktykę na własną rękę, ponieważ grozi to pogorszeniem już istniejącej dolegliwości!

Przeczytaj także:  Rozdwajanie się paznokci - sprawdzone sposoby na łamliwe paznokcie

Jak długo trwa leczenie onycholizy?

Odpowiedź na to pytanie może być rozczarowująca, ponieważ leczenie onycholizy jest procesem długotrwałym. Odbudowa paznokcia jest procesem, który wymaga uzbrojenia się w cierpliwość. Jeśli onycholiza jest leczona na paznokciach dłoni, płytka powinna odrosnąć w czasie od 4 do 6 miesięcy. W przypadku paznokci u stóp proces trwa nawet dwa razy dłużej ze względu na ograniczony dostęp do słońca w tym rejonie ciała. Długi czas wynagrodzi fakt, iż po przebyciu onycholizy pierwotnej płytka paznokcia powraca do naturalnie zdrowego wyglądu. Onycholiza polekowa i wtórna może jednak odcisnąć piętno na wyglądzie paznokci, dlatego dobrym rozwiązaniem może okazać się manicure leczniczy.

Podczas procesu leczenia warto zaopatrzyć się w dodatkowe preparaty suplementujące. Na kondycje paznokci wpływa między innymi cynk, kolagen i biotyna, dlatego warto wybierać produkty zawierające ich wysokie stężenia w swoich składach. W przypadku onycholizy występującej przy okazji chorób ogólnoustrojowych podstawowym aspektem jest próba pozbycia się lub zaleczenia głównej dolegliwości. Bez względu na rodzaj występowania onycholizy warto jednak udać się do lekarza, który dostosuje skuteczną metodę leczenia i skróci czas jego trwania.

Domowe sposoby na onycholizę

Onycholiza jest schorzeniem wymagającym konsultacji z lekarzem. Nie oznacza to jednak, iż osoba, która się z nią zmaga powinna biernie przyglądać się procesowi jego pogłębiania. Profilaktyka ma w tym przypadku bardzo istotne znaczenie. Aby uniknąć powstawania onycholizy warto korzystać z rękawiczek ochronnych podczas używania silnych środków czyszczących a także chronić dłonie i stopy przed nadmierną wilgocią. Paznokcie powinno się także obcinać krótko, aby zminimalizować ryzyko uderzeń i uszkodzeń mechanicznych. Jeśli schorzenie nawraca, warto zrezygnować także z manicure hybrydowego, żelowego i akrylowego.

Domowym sposobem na zapobieganie onycholizie jest także stosowanie preparatów wzmacniających strukturę płytki paznokcia. W tym kontekście doskonale sprawdzi się olejek herbaciany, kąpiele z szałwii i rumianku, ponieważ wszystkie te zioła wykazują działanie przeciwgrzybiczne i antybakteryjne.

Informacja prawna