Maseczka na włosy z majonezu – sposób na piękne włosy

majonez

Majonez na włosy? – Zobacz efekt!

W czasach, w których na półkach sklepowych rzadko można było znaleźć produkty kosmetyczne, nasze babcie miały autorskie sposoby na dbanie o zdrowy wygląd włosów. Jednym z nich, obok kultowej maseczki z kurzych jaj jest ta z majonezu. Okazuje się bowiem, że oprócz szerokiego zastosowania w kuchni można z niego korzystać również w kontekście pielęgnacji. Nie dość, że domowa maseczka na włosy z majonezu jest prosta w wykonaniu to jeszcze cechuje się lepszą skutecznością, niż niejeden produkt pielęgnacyjny.

Jak działa majonez na włosy?

Chociaż w pierwszej chwili trudno w to uwierzyć, majonez potrafi zadziałać doskonale na zniszczone kosmyki. W składzie tego produktu żywieniowego można znaleźć oliwę i żółtka jajek, które wykazują działanie nawilżające i regenerujące. Regularne korzystanie z maseczki majonezowej przyczyni się więc do poprawienia kondycji skóry głowy, a co za tym idzie – suchych i pozbawionych blasku włosów. Włosy po takiej kuracji będą też miękkie i lśniące, dzięki czemu znacznie łatwiej będzie można je rozczesać i ułożyć. Warto też wiedzieć, iż maseczka majonezowa stanowi jeden z najskuteczniejszych sposobów na wszy. Pokrycie skóry głowy tym produktem skutecznie wpływa na pozbycie się robactwa z głowy. Jak widać, majonez stanowi więc nie tylko sposób na przywrócenie kosmykom naturalnego blasku i siły splotu, ale również pozwala odżywić miejsce ich powstawania. Tyle zalet dzięki jednemu produktowi? Trudno w to uwierzyć, a jednak!

Majonez – dlaczego tak dobrze działa na włosy?

Za działanie majonezu na włosy w tak szeroki sposób są odpowiedzialne zawarte w nim składniki: jajka, ocet i olej lub oliwa z oliwek. Przyjrzyjmy się ich cechom oraz działaniu tych składników na kondycje włosów.

Jajka

Jajko kurze stanowi największe źródło białka. To właśnie z tego powodu wykazuje tak doskonałe działanie na uszkodzone mieszki włosowe. Białko wzmacnia tkanki, w tym również struktury włosa. Dodatkowo, jajka wpływają także na zwiększenie ich odporności na działanie czynników zewnętrznych oraz zapobiegają ich łamliwości i wypadaniu. Po użyciu jajka włosy nie tylko stają się mocniejsze, ale także pełne blasku i naturalnej miękkości.

Ocet

Ocet cechuje się wieloma właściwościami mającymi dobroczynne oddziaływanie na skórę i włosy. Jednym z najważniejszych jest działanie oczyszczające i przy okazji również antybakteryjne, dzięki czemu włosy przestają się puszyć i elektryzować. Regularne stosowanie octu może również wspomóc walkę z mikroorganizmami na skórze głowy. Ma się tu na myśli nie tylko wszy, ale również te wywołujące łupież. Ponadto, ocet wpływa na odżywienie i wygładzenie skóry głowy, a jak wiadomo – dobra kondycja głowy przekłada się na zdrowy wygląd włosów.

Przeczytaj także:  Jak rozjaśnić ciemne włosy? Kilka domowych sposobów

W kontekście pielęgnacyjnym najistotniejszą rolę odgrywa ocet jabłkowy. Stanowi on bowiem najbogatsze źródło składników odżywczych, a także niezbędne dla zdrowia włosów enzymy oraz minerały.

Olej/Oliwa z oliwek

O jej zaletach i skuteczności w kuchni wie niemal każdy. Naturalne oleje znajdują jednak szerokie zastosowanie również w kosmetyce i pielęgnacji. Olej na włosy jest powszechny w użyciu od wielu lat w kulturach orientalnych. Indyjskie kobiety cenią sobie proces kładzenia oleju na włosy ze względu na rezultaty – mocne, błyszczące kosmyki oraz odżywienie skóry głowy. Specjalna technika zwana olejowaniem włosów pomaga chronić je przed uszkodzeniami wywołanymi szkodliwym promieniowaniem a także wzmacnia kosmyki przed działaniem czynników zewnętrznych.

Dziedzina kosmetologii ceni sobie w szczególności oleje roślinne, a najbardziej oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej słonecznikowy i olej sezamowy. Zawierają najwięcej substancji odżywczych, pozwalającym przywrócić włosom ich naturalny i zdrowy wygląd.

Jak przygotować maseczkę majonezową na włosy?

Istnieje kilka kombinacji wykorzystania majonezu jako odżywki lub maseczki. Przed rozpoczęciem przygotowywania mieszanki warto jednak wyjąć go z lodówki, aby nabrał odpowiedniej temperatury. Po około godzinie można zabrać się za komponowanie majonezowego kosmetyku.

Maseczka majonezowa na włosy z jajkiem i oliwą z oliwek

  • trzy łyżki majonezu
  • jedno jajko kurze
  • dwie łyżki oliwy z oliwek

Umieść wszystkie składniki w misce i energicznie je wymieszaj. W efekcie tego procesu powstanie jednolita masa. Tak uzyskaną maseczkę zaaplikuj równomiernie na włosy, przykryj je czepkiem fryzjerskim i owiń ręcznikiem. Pozostaw na około 30-40 minut. Po upływie czasu spłucz mieszankę letnią wodą i umyj włosy szamponem.

Maseczka majonezowa na włosy z żółtkiem i sokiem z cytryny

  • trzy łyżki majonezu
  • jedno żółtko kurze
  • sok wyciśnięty z całej cytryny

Wymieszaj wszystkie składniki do momentu, w którym uzyskasz jednolitą konsystencje. Mieszankę nałóż na zwilżone włosy, następnie nałóż czepek fryzjerski lub owiń je folią spożywczą i okryj głowę ręcznikiem. Pozostaw maseczkę na około 20-30 minut. Po tym czasie spłucz dokładnie włosy letnią wodę i umyj je szamponem. Dla dodatkowego efektu nałóż odżywkę regenerującą.

Przeczytaj także:  Problem z przesuszonymi włosami? Nie tym razem!

Majonez do maseczki – domowej roboty czy ze sklepu?

Domowej roboty majonez stanowi doskonałe rozwiązanie w kontekście wyrabiania odżywczej maseczki na włosy. Własny majonez będzie nie tylko doskonały w smaku, ale także będzie cechował się znacznie krótszym składem. Jeśli masz ochotę zrobić domowej roboty majonez, skorzystać z tego przepisu. Ilość potrzebnych składników zależy od długości twoich włosów.

  • jajko
  • dwie łyżeczki oleju 
  • jedna łyżeczka octu jabłkowego

Jajka, ocet i mleko umieść po kolei w misce. Użyj blendera, aby uzyskać gęstą i kremową masę. W trakcie tego proces możesz dodawać odrobinę oleju. Tak przygotowany majonez można schować do słoika, albo, jeśli chcesz zrobić maseczkę – nałożyć na wilgotne włosy, owinąć je folią spożywczą i ręcznikiem. Odczekaj 30 minut i spłucz majonez z włosów zimną wodą i umyj je szamponem.

Dodatkowe porady

Typ włosów ma znaczenie w przypadku techniki nakładania maseczki majonezowej. Sprawdź jaka metoda będzie najlepsza dla Ciebie.

Suche i cienkie włosy

Na suchość włosów wpływa dość często nieprawidłowy sposób ich pielęgnacji. Jeśli masz suche i cienkie włosy, powinnaś nakładać majonez od nasady włosa na 20 minut w częstotliwości raz na dwa tygodnie. 

Włosy zniszczone

Zniszczone włosy potrzebują głębokiego odżywienia. Z tego względu poleca się zastosować na nie majonez z dodatkiem dwóch łyżeczek miodu. Taka mieszanka pozwoli odpowiednio zregenerować zniszczone kosmyki.

Tłusta skóra głowy

Jeśli skóra głowy jest tłusta, a włosy przesuszone nie poleca się nakładać maski na skórę głowy. Zaaplikuj ją od połowy włosów na 20 minut raz na dwa tygodnie. Jeśli stan włosów ulegnie poprawie można ograniczyć nakładanie maski do jednego razu w miesiącu.

Jak widać, majonez stanowi doskonałego sprzymierzeńca nie tylko do walki ze zniszczonymi kosmykami, ale również z mikroorganizmami odpowiedzialnymi za choroby skóry głowy. Regularne stosowanie maseczki majonezowej na włosy jest skutecznym rozwiązaniem, pozwalającym osiągnąć zadowalające efekty. Mamy nadzieje, iż powyższe porady pomogą Wam przygotować ekonomiczną maseczkę majonezową na włosy.

Informacja prawna