Rozdwajanie się paznokci – sprawdzone sposoby na łamliwe paznokcie

łamliwe paznokcie

Rozwarstwienie paznokci

Łamliwość paznokci jest częstą przypadłością kobiet. Panie, które mogą poszczycić się mocną płytką paznokcia mogą czuć się wyróżnione! Nie każda jednak może odczuwać pełnię satysfakcji związaną ze stanem swoich paznokci, przez co zmaga się z ich rozdwajaniem i łamliwością. Na szczęście, w świecie kosmetycznym istnieje kilka sprawdzonych sposobów na odżywienie paznokcia i zapobieganiu jego rozdwajaniu. Sprawdź w jaki sposób zadbać o swoje łamliwe paznokcie!

Rozdwajanie się paznokci – przyczyny

Kruchość płytki paznokciowej może być zależna od kilku czynników. Aby dobrać odpowiednią metodę walki z tą dolegliwością należy precyzyjnie wskazać jej przyczynę. Do najczęstszych przyczyn rozdwajania się paznokci należy:

  • nieprawidłowa pielęgnacja lub jej brak w okolicach dłoni i paznokci
  • nadużywanie zmywaczy do paznokci 
  • wielorazowy nieprofesjonalnie wykonany manicure hybrydowy, żelowy lub akrylowy
  • stosowanie diety ubogiej w składniki odżywcze (np. w witaminę A i E)
  • częste przesuszanie dłoni i paznokci (np. przez częsty kontakt z silnymi detergentami noszenia rękawiczek)

Sposoby na rozdwajające się paznokcie

Trudno jest jednoznacznie wskazać całkowicie uniwersalną metodę pozwalającą cieszyć się mocnymi paznokciami. Wybraliśmy jednak takie, które z pewnością pomogą poprawić ich kondycję, dzięki zastosowaniu kilku prostych zasad. Poznaj sprawdzone i skuteczne sposoby na słabe i rozdwajające się paznokcie.

Kremy i oliwki do rąk

Po każdym kontakcie z wodą powinno się stosować dodatkową formę nawilżenia. Nie inaczej jest w przypadku dłoni, które są narażone na przesuszenia związane z ich myciem oraz przez kontakt ze środkami czystości. Dzięki stosowaniu kremów do rąk zniwelujesz ryzyko powstawania mikrourazów w płytce paznokcia. Stanowi więc doskonały sposób na kompleksową ochronę przed ich rozdwajaniem. Jeśli jednak już zmagasz się z tym zjawiskiem, korzystanie wyłącznie z kremu może nie być wystarczające. W takich przypadkach polecamy zaopatrzyć się również w oliwkę do rąk, którą należy wcierać w płytki paznokcia około 3 razy dziennie. Oprócz doskonałego działania na płytę paznokcia, oliwka zapobiega również powstawaniu wystających skórek, co ułatwia pielęgnację dłoni. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się powszechnie dostępna oliwka dla dzieci bądź oliwa z oliwek. W tym celu można skorzystać także z oleju arganowego lub kokosowego.

Przeczytaj także:  Onycholiza - objawy, leczenie, domowe sposoby na onycholizę

Nocna kuracja rękawiczkami

Ten sposób sprawdzi się doskonale w okresie jesienno-zimowym, kiedy ręce są wyjątkowo narażone na przesuszanie się. Aby wykonać nocą kuracje regenerującą dłoni i paznokci należy zakupić rękawiczki bawełniane i nakładać je codziennie po położeniu grubej warstwy kremu na ręce. Do tego celu najlepiej wybierać kremy z zawartością witamin z grup A i E bądź oliwkę z olejkiem z pestek winogron. Taką metodę można także zastosować w ciągu dnia np. w trakcie oglądania ulubionego filmu lub serialu. Domowe SPA jest nie tylko niezwykle przyjemne, ale również bardzo skuteczne. Jeśli zmagasz się z rozdwajającymi się płytkami paznokci u stóp możesz zastosować podobną metodę. Zamiast rękawiczek możesz użyć grubych skarpetek.

Zmień zmywacz do paznokci

Klasyczne zmywacze zawierają zazwyczaj w swoich składach wysokie stężenia acetonu. Jest on co prawda skuteczny w pozbywaniu się resztek kolorowego lakieru, ale przy okazji silnie wysusza płytę paznokcia prowadząc do jej rozdwajania. Warto więc zastąpić klasyczne zmywacze tymi bezacetonowymi, które oprócz właściwości rozpuszczania lakieru do paznokci często zawierają też witaminy i oleje, pomagające regenerować się płytce paznokcia. W przypadku posiadania silnie uszkodzonych paznokci najlepiej będzie jednak całkowicie wstrzymać się od ich malowania. Warto je także obciąć krótko przy skórze i poczekać, aż ich kondycja będzie nieco lepsza. W międzyczasie można zastosować bezbarwny lakier lub odżywkę, która nada paznokciom delikatnego blasku.

Przeczytaj także:  Lakiery hybrydowe, które nie uczulają

Odpowiednio skracaj paznokcie

Brak cierpliwości może równać się z wieloma przykrymi konsekwencjami. Nie inaczej dzieje się w przypadku zbyt szybko piłowanych paznokci, które z czasem przez taką praktykę mogą mieć tendencje do rozdwajania się. Na stan płytki paznokcia działa nie tylko technika, ale również narzędzie. Częstym powodem łamliwości paznokci jest korzystanie z pilników metalowych. Warto więc zastanowić się nad zakupem pilniczka szklanego lub papierowego, który co prawda piłuje wolniej, ale także mniej dotkliwie. Dodatkowo, pilnik szklany ma jeszcze jedną zaletę – podczas pracy uszczelnia i zamyka wszelkie mikro uszkodzenia i złamania płytki paznokcia.

Odżywiaj płytkę paznokcia

Oprócz powyższych sposobów, w przypadku zmagania się z rozdwojeniem paznokci warto także zainteresować się zakupem odżywki do paznokci. Istnieje wiele produktów dedykowanych słabym i łamliwym paznokciom, które zapobiegają ponownemu rozwarstwianiu się płytki. Odżywki do paznokci mogą być stosowane samodzielnie lub w charakterze podkładu pod lakier. W trakcie wyboru odpowiedniego preparatu warto zwrócić uwagę czy nie zawiera on toluenu lub kwaus toluenosulfonowego. Te substancje są bowiem odpowiedzialne za przesuszanie się paznokci.

Informacja prawna