Nafta kosmetyczna stanowi specyfik pozwalający w szybki i skuteczny sposób przywrócić blask włosom. W medycynie wykorzystuje się jej oczyszczoną odmianę ze względu na szerokie spektrum jej zastosowania. Z tego artykułu dowiesz się w jaki sposób nafta destylowana oddziałuje na ludzki organizm i w jakich przypadkach warto po nią sięgnąć.
Jak powstaje nafta kosmetyczna?
Naftę kosmetyczną uzyskuje się dzięki procesowi długotrwałej destylacji ropy naftowej. W pierwszym odruchu przyjmowanie tego specyfiku może kojarzyć się z niebezpieczeństwem i kontrowersją. Rzeczywistość prezentuje się jednak zupełnie inaczej. Nafta kosmetyczna była powszechnie stosowana wśród przedstawicieli poprzednich pokoleń jako środek wspomagający zdrowy wygląd włosów. Nie należy więc obawiać się używania tej substancji pod warunkiem, iż korzystamy z niej w sposób zgodny z jej przeznaczeniem.
Nafta kosmetyczna na włosy
W kontekście oddziaływania na włosy, nafta kosmetyczna okaże się zbawienna dla tych zniszczonych, suchych, łamliwych i pozbawionych blasku. Nafta kosmetyczna jest bowiem w stanie:
- przywrócić im naturalny blask,
- uelastycznić ich strukturę,
- ułatwić rozczesywanie kosmyków.
Nafta sprawi również, iż włosy przestaną mieć tendencje do puszenia się i elektryzowania. Jej działanie polega w dużej mierze na stymulacji cebulek włosowych oraz wzmacnianiu struktury włosa, dzięki czemu będą one nie tylko mniej łamliwe, ale również nie będą wypadały w dużych ilościach.
Jak używać nafty kosmetycznej na włosy?
Głównym działaniem nafty kosmetycznej jest zabezpieczenie włosów przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych oraz przed ich nadmiernym wysuszaniem. Powinno się więc nakładać jej najwięcej na końcówki, dzięki temu można uniknąć zjawiska rozdwajania się włosów. Ponadto, nafta kosmetyczna stosowana regularnie na skórę głowy pobudza jej krążenie. W konsekwencji stymulowania cebulek włosowych zaczną one produkować nie tylko większą ilość włosów, ale także będą one znacznie silniejsze. Nie powinno się jednak nakładać nafty kosmetycznej bezpośrednio na skalp, ponieważ może powodować podrażnienia i reakcje alergiczne.
Warto też wiedzieć, iż sama nafta kosmetyczna nie posiada właściwości odżywczych. Z tego względu zaleca się jej mieszanie z innymi środkami np. olejem rycynowym lub z czarnuszki bądź wyciągiem roślinnym z pokrzywy, aloesu czy rumianku. Tak przygotowana mieszanka będzie stanowiła znacznie bogatszą odmianę olejowania włosów. Dzięki jej zastosowaniu możesz spodziewać się efektu w postaci znacznie bardziej miękkich i podatnych na układanie pasm włosów.
Nafta do picia
Oprócz niesamowitych właściwości związanych z porostem włosów, nafta jest stosowana również w dziedzinach medycznych. Nafta destylowana jest stosowana od lat w niekonwencjonalnych praktykach leczniczych i potrafi przynieść wiele pozytywnych oddziaływań swoim użytkownikom. Warto więc przyjrzeć się jej nieco dokładniej.
Jak działa nafta do picia?
Picie nafty destylowanej ma za zadanie oczyszczać organizm z wszelkich toksyn i złogów oraz rozrzedzać krew. Z tego powodu zaleca się jej stosowanie w przypadku zmagania się z chorobami tętniczymi lub nadciśnieniem. Wysoka gęstość krwi jest bowiem jednym z czynników odpowiedzialnym za rozwijanie się tego typu zdarzeń chorobowych. W niektórych badaniach na temat nafty destylowanej można znaleźć sugestie, iż środek ten odgrywa znaczenie w kontekście leczenia chorób nowotworowych. Picie nafty ma bowiem kompleksowy wpływ na układ oddechowy, pokarmowy, moczowy a także na jakość wyglądu skóry. Trudno jednak znaleźć jednoznaczne wyniki potwierdzające skuteczność nafty w zakresie przeciwdziałania rozwoju raka. Potwierdzono jednak, iż stosowanie nafty destylowanej z pewnością jest pomocne przy niedrożności błon śluzowych układu oddechowego i przy nieżytach jelit. Ponadto, nafta destylowana wykazuje również intensywne działanie antybakteryjne. Z tego względu jej pochodne stosowano już w okresie starożytności.
Jak dawkować naftę do picia?
Terapia związana z piciem nafty destylowanej opiera się o jej spożywanie trzykrotnie w ciągu dnia w stosunku 15 kropel na łyżkę stołową wody. Mieszankę należy spożywać na godzinę przed lub po posiłku w okresie od 4 do 5 tygodni. W przypadku chęci użycia nafty destylowanej do leczenia zmian skórnych, powinno się z niej przygotowywać okłady.
Czym różnią się nafty?
Nie należy mylić nafty kosmetycznej z naftą destylowaną. Ta druga stanowi środek całkowicie bezpieczny w spożyciu, w przeciwieństwie do kosmetycznej odmiany. Jeśli więc zdecydujesz się z niej skorzystać w aptece należy podkreślić o który rodzaj nafty konkretnie nam chodzi. Oba rodzaje produktu można kupić w dowolnej aptece, zaś ich cena jest bardzo przystępna na każdą kieszeń. Warto także podkreślić, iż leczenie się za pomocą nafty stanowi odłam medycyny niekonwencjonalnej. W przypadku stwierdzenia u siebie niepokojących objawów chorobowych nie należy jedynie ograniczać się do stosowania nafty destylowanej, lecz skorzystać z pomocy specjalisty.