Jak zacząć być wegetarianinem w zdrowy i bezpieczny sposób?

jestem weganką - jak przejść na weganizm

Jak przejść na weganizm? Rezygnacja z mięsa w diecie stanowi dla niektórych źródło wielu kontrowersji. W rzeczywistości jednak stosowanie diety wegetariańskiej jest doskonałym rozwiązaniem nie tylko dla tych, którzy decydują się na nią z kwestii ideologicznych. Spożywanie produktów roślinnych jest tak samo pełnowartościowe jak korzystanie z diety tradycyjnej, a ponadto – pobudza kulinarną wyobraźnię. W tym artykule dowiesz się dlaczego warto przejść na dietę wegetariańską i jak tego dokonać w przyjemny i bezpieczny sposób.

Czy wegetarianizm jest zdrowy?

Większość osób zainteresowanych przejściem na dietę wegetariańską stanowią ci, którzy chcą podjąć ideową walkę ze zjawiskiem krzywdzenia zwierząt. Po drugiej stronie barykady stoją często zwolennicy spożywania mięsa. Twierdzą oni, że ograniczenie diety wyłącznie do produktów pochodzenia roślinnego jest niezdrowe a wręcz szkodliwe i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Ten stan rzeczy wynika przede wszystkim z kulturowego przekonania, iż obiad bez mięsa jest niepełny i mało wartościowy. W rzeczywistości jednak wegetarianizm stanowi połączenie źródeł wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Obecne w tradycyjnej diecie mięso spokojnie można zastąpić soczewicą, ciecierzycą czy fasolą, gdyż zawierają takie same ilości białka co mięso. Bycie wege przy stosowaniu odpowiednich zasad żywienia jest więc bezpieczne, a ponadto może być także bogatym źródłem korzyści – zarówno dla zdrowia jak i moralnych uwarunkowań.

Zalety diety wegetariańskiej

Wyłączenie z codziennej diety mięsa pozytywnie wpływa na ludzki organizm. Według wyników licznych badań na ten temat naukowcy potwierdzili, iż dieta wegetariańska:

  • zmniejsza ryzyko zawału serca (główna przyczyna zgonów w USA)
  • zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzyce, dnę moczanową oraz nadciśnienie
  • niweluje zagrożenie związane z zachorowaniem na choroby nowotworowe
  • wyklucza ryzyko otyłości i pomaga utrzymać szczupłą sylwetkę
  • może przedłużyć życie nawet o 10 lat
  • wpływa na uczucie lekkości i dobre samopoczucie
Przeczytaj także:  Catering dietetyczny to jedzenie na wiele okazji

Jak zostać wegetarianinem?

Niektórzy słysząc po raz pierwszy o diecie wegetariańskiej sądzą, iż jej genezą jest spożywanie sałaty i zielonej herbaty. Jednym słowem kojarzy się z mozolnym procesem i koniecznością jedzenia niesmacznych produktów. Ten sposób myślenia niewiele ma jednak wspólnego z rzeczywistością. Odpowiednio zbilansowana dieta wegetariańska może być równie smaczna, a z czasem nawet ciekawsza w smaku niż dieta oparta o produkty mięsne. Przed rozpoczęciem procesu odstawienia mięsa należy jednak mieć na względzie kilka aspektów. Często bowiem dochodzi do sytuacji samodzielnie podjętych w tym kierunku kroków bez należnego przygotowania. Takie osoby nie tylko mogą zniechęcić się do wegetarianizmu, ale także narazić swój organizm na liczne niedobory witamin i substancji odżywczych.

Zacznij powoli

W pierwszym odruchu przejście na wegetarianizm brzmi bardzo poważnie i wiążąco. W rzeczywistości jednak nikt nie zabroni ci podejść do tego tematu stopniowo. Będzie to o tyle zdrowsze, gdyż nie spowoduje szoku organizmu spowodowanego nagłym brakiem tak często przyjmowanego produktu żywieniowego. Zamiast gwałtownego wyrzucenia z diety mięsa przeanalizuj swój jadłospis i zastanów się gdzie mogłoby go być mniej. Pozwoli to w sposób płynny i stopniowy na bezbolesną rezygnacje z tego produktu. Ponadto, rewizja składników zawartych w codziennych posiłkach pozwala zauważyć które z nich są naprawdę korzystne dla zdrowia.

Spróbuj nowych składników

W diecie tradycyjnej często omija się część składników żywieniowych. Zanim całkowicie wyeliminujesz mięso z diety uzupełnij ją o nowe produkty – soczewicę, ciecierzyce, białą fasolę, komosę ryżową, kaszę kuskus czy pełnoziarnisty makaron. Dieta wegetariańska zmusza także do korzystania z przypraw, dlatego stanowi doskonały sposób na poznanie tych, których wcześniej nie gościłeś w swojej kuchni.

Czytaj etykiety

Bycie wege często stanowi, obok diety również styl życia. Podczas wdrażania nowych nawyków żywieniowych warto zwracać także uwagę na jakość kupowanych produktów. W tym celu warto czytać etykiety oraz tylne pudełka, zawierające informacje na temat składu produktu. Gwarantujemy ci, że gdy zaczniesz to robisz możesz zaskoczyć się faktem jak wiele szkodliwych składników przyjmowałeś w codziennych posiłkach do tej pory.

Przeczytaj także:  Co jeść aby schudnąć? - Skuteczne odchudzanie

Gotuj w sposób różnorodny

Aby dieta wegetariańska mogła być zdrowa i bezpieczna powinna być zbilansowana. Dzięki ograniczeniu mięsa i zastąpienia go nowymi składnikami pojawia się także potrzeba gotowania produktów warzywnych na różne sposoby. Takie zjawisko nie tylko pomaga osiągnąć kulinarną satysfakcje, ale również pobudza wyobraźnię. Zdziwisz się jak wiele potraf wegetariańskich potrafisz przygotować a jednocześnie jak smaczne potrafią być.

Celebruj posiłki

Współcześnie mamy tendencje do szybkiego pochłaniania produktów żywnościowych. Często robimy to bezrefleksyjnie, nie zwracając uwagi ani na składniki w nich zawarte ani na kontekst. Przygotowywanie i spożywanie posiłku stanowi jednak istotny element życia domowego, który możesz odczarować dzięki diecie wegetariańskiej. Więcej czasu w kuchni spowoduje, że będziesz chciał też bardziej skupić się na efekcie swojego gotowania.

Suplementuj się

Bez względu na to jaką dietę stosujemy, w każdym przypadku możemy narazić swój organizm na niedobory. Warto wiec zainteresować się tematem mikroelementów i witamin – dowiedzieć się o ich właściwościach i oddziaływaniu na ludzki organizm. Jeśli zauważysz, że któregoś z nich ci brakuje – polecamy dodatkową suplementacje.

Jak można zauważyć, przejście na dietę wegetariańską nie musi być przykrym i traumatycznym zjawiskiem. Wręcz przeciwnie – w oparciu o stopniowe ograniczenie mięsa w diecie na rzecz nowych składników można nie tylko pobudzić swoją wyobraźnię, ale także zachować pełnię zdrowia i dobrego samopoczucia.

Informacja prawna