Przygryzanie wargi – co oznacza i czy może mieć negatywne skutki?

co oznacza przygryzanie wargi

Mimika twarzy może zdradzić Twoje prawdziwe uczucia i emocje, które próbujesz ukryć przed innymi ludźmi. Dlatego warto wiedzieć, przygryzanie wargi co oznacza, by sprawnie kontrolować własne reakcje i lepiej odczytywać zamiary rozmówcy. Specjaliści od mowy ciała już dawno rozszyfrowali ten gest i przypisali mu konkretne intencje. A o czym świadczy przygryzanie wargi?

Przygryzanie wargi – przyczyny

Przygryzanie wargi to nieświadomy odruch, który najczęściej pojawia się, gdy próbujesz skoncentrować się na zadaniu lub przeżywasz stres o umiarkowanym natężeniu. Wspomniane zjawisko jest efektem samoregulacji organizmu, który w ten sposób próbuje zachować równowagę psychofizyczną w sytuacji wzmożonego napięcia. Niektóre osoby przygryzają dolną wargę w charakterystyczny sposób, gdy spodoba im się nowo poznany przedstawiciel płci przeciwnej. Taki gest jest sposobem na wyrażenie zainteresowania i ma na celu podkreślić atrakcyjność fizyczną wykonującej go osoby. Natomiast przygryzanie górnej wargi wiąże się głównie z niepokojem.

Czy przygryzanie wargi może mieć negatywne skutki?

Gdy już wiesz, co oznacza przygryzanie wargi, warto zastanowić się, czy ten zwyczaj może mieć negatywne skutki dla zdrowia. Sporadyczne przygryzanie wargi w wyjątkowych sytuacjach nie jest groźne. Jednak częste przygryzanie wargi może być objawem:

  • stanów lękowych
  • fobii
  • parafunkcji
  • wad zgryzu

W efekcie kompulsywne przygryzanie wargi może doprowadzić do:

  • powstania skaleczeń, aft, obtarć i stanów zapalnych
  • nadmiernego obciążenia stawów skroniowo-żuchwowych
  • przerostu mięśni żwaczy

Jeśli przygryzanie wargi wynika z problemów natury psychicznej, to skutecznie poradzisz sobie z nim w trakcie psychoterapii. Zjawisko to może być też spowodowane wadami zgryzu, ubytkami w uzębieniu lub wadami anatomicznymi w obrębie szczęki. W takim wypadku warto zastosować odpowiednie leczenie stomatologiczne lub ortodontyczne, które powinno całkowicie wyeliminować problem.

Jak przeciwdziałać przygryzaniu wargi?

Gdy przygryzanie wargi staje się niebezpieczne dla zdrowia, wówczas trzeba koniecznie dotrzeć do jego przyczyny, by ją wyeliminować. Jeśli borykasz się z nadmiernym stresem, to spróbuj zmienić swój tryb życia lub zastosuj odpowiednie techniki relaksacyjne. W rozładowaniu napięcia pomocna może być również aktywność sportowa oraz ziołowe napary. Ponadto wiele ciekawych i praktycznych ćwiczeń relaksacyjnych może Ci pokazać doświadczony rehabilitant lub fizjoterapeuta. Takie ćwiczenia możesz wykonywać w chwilach największego napięcia. Skuteczność wdrożonego leczenia będzie uzależniona od Twojej determinacji oraz umiejętności wychwycenia momentu, w którym zaczynasz kompulsywnie przygryzać dolną lub górną wargę.

Zjawisko przygryzania wargi można spotkać również u dzieci i zwykle jest ono ściśle powiązane ze stresem. Szybkie wychwycenie złego nawyku i podjęcie właściwych działań zaradczych, powinno zapobiec powstaniu poważnych wad zgryzu. Pamiętaj jednak, że przygryzanie wargi nie zawsze musi oznaczać problemy zdrowotne i czasem jest tylko prostym sposobem na wyrażenie emocji lub głęboko skrywanych pragnień.

Informacja prawna