Czy trzeba walczyć z zagryzaniem wargi?

Co oznacza zagryzanie wargi? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć w sposób jednoznaczny, ponieważ praktycznie robi to każda osoba. Niektórzy bardzo rzadko. Jest jednak grono takich osób, które robią to często. Wystarczy ich obserwować dłuższy czas, aby przekonać się, że takie zjawisko można zaobserwować u nich dosyć często. Dlaczego tak się dzieje? Oto kilka słów wyjaśnienia.

Co oznacza parafunkcja?

Mówiąc o przygryzaniu warg, należy wspomnieć o takim zjawisku jak parafunkcja. Jest to zjawisko, które robi się w sposób nieświadomy. Co jednak trzeba zauważyć, o parafunkcji mówi się wtedy, jeżeli występuje często – czyli jak w tym przypadku, często zagryza się wargi. Dlaczego ma się do czynienia z takim zjawiskiem? Odpowiedzią może być…stres. Nie tylko, jeżeli chodzi o osoby dorosłe, ale także dzieci, które również mają do czynienia z dużą ilością sytuacji stresowych.

Gryzienie warg może również leżeć u podstaw lęków, fobii. W takich wypadkach należy się zgłosić do odpowiedniej poradni psychologicznej lub psychiatrycznej.

Do czego prowadzi przygryzanie warg?

Jeżeli ta parafunkcja występuje u człowieka często, nie można tej sytuacji bagatelizować. Tym bardziej, że nieleczone może doprowadzić do wielu poważniejszych dolegliwości.

Dzieci, które często przygryzają wargi, mogą skazać siebie same w przyszłości na noszenie aparatu ortodontycznego. Najmłodsi pacjenci mogą mieć do czynienia z takimi wadami, jak:

  • przodozgryz lub przodożuchwie – nadmierne przygryzanie górnej wargi,
  • tyłozgryz lub tyłożuchwie – nadmierne przygryzanie dolnej wargi.

Nie można zapomnieć o tym, że aparaty ortodontyczne (w szczególności te stałe) nie należą do najtańszych, więc tym bardziej trzeba interweniować.

A co z pacjentami dorosłymi? Przygryzanie warg może prowadzić do bolesnych ran, jakie będą pojawiać się w tych okolicach. W szczególności, jeżeli ma się do czynienia z suchością warg, to będą powstawać rany z których będzie sączyć się krew. Od środka mogą pojawiać się także bolesne afty. Nie można zapomnieć, że otwarte rany to także „dobra” pożywka dla wszelkiego rodzaju drobnoustrojów, które wywołują liczne poważniejsze choroby. Dlatego warto zdecydować się na leczenie tego, aby móc pozbyć się takich ran.

Jak leczy się przygryzanie warg?

Jedna z metod leczenia już została wymieniona. Wizyta w specjalistycznej poradni, gdzie lekarz będzie w stanie w odpowiedni sposób pokierować terapią. Ciężko pogodzić się z wizytą u psychologa lub psychiatry, bo „co ludzie powiedzą?”, ale trzeba uświadomić sobie, że pacjent robi to nie dla innych, ale dla samego siebie.

Koniecznością na pewno będzie kontrola swojego zachowania. Samokontrola! To słowa trzeba by podkreślić po wielokroć. Jeżeli już jednak dochodzi do tego przygryzania i powstają bolesne rany w okolicach ust, to należy wprowadzić nawilżające pomadki ochronne z odpowiednim składem, które będą w stanie poradzić sobie z gojeniem się takich miejsc. Na afty otrzymuje się specjalne środki, najczęściej na receptę, które pomagają wyleczyć takie zjawisko.

Informacja prawna