Przygryzanie wargi przez kobietę – dlaczego jest niebezpieczne

przygryzanie wargi przez kobiete

Przygryzanie wargi przez kobietę jest parafunkcją, o ile odbywa się regularnie i w sposób nieświadomy. I, choć niewiele kobiet zdaje sobie sprawę z tego problemu, jednak częste gryzienie wargi może powodować powstanie owrzodzeń i aft w jamie ustnej, a nawet prowadzić do wad zgryzu lub nowotworów.

Przygryzanie wargi przez kobietę – z czego wynika?

Gryzienie wargi może mieć wiele przyczyn, a jedną z nich jest stres, który towarzyszy ludziom we współczesnym świecie. Objawia się to często nieświadomym przygryzaniem warg lub innymi problemami, takimi jak na przykład bruksizm, czyli zgrzytanie zębami w nocy. Te, z pozoru niegroźne przypadłości mogą prowadzić do negatywnych następstw.

Za przygryzanie wargi odpowiadają również wady zgryzu. Czasami jednak jest to zwykła czynność, którą raz na jakiś czas się wykonuje, ale warto uważać aby nie robić tego zbyt często i by nie stało się to niezdrowym nawykiem. Dotyczy to zwłaszcza osób, które zmagają się z atopowym zapaleniem skóry, alergią na kosmetyki lub sarkoidozą, co wiąże się z suchością ust i ich obrzękiem, a to powoduje, że znacznie częściej pojawia się ochota na przygryzanie warg.

Jakie negatywne następstwa ma przygryzanie wargi przez kobietę?

Częste i długotrwałe przegryzanie wargi u kobiety oraz u mężczyzny może prowadzić to pęknięć i suchości warg. W efekcie usta mogą krwawić, być bolesne i wyglądać nieestetycznie, a z czasem mogą pojawić się afty lub nadżerki. Zranione usta tworzą też idealne środowisko do rozwoju drobnoustrojów – zwłaszcza jeśli kobieta pali papierosy. W takiej sytuacji częste przegryzanie wargi może powodować nawet stany przedrakowe, a, w skrajnych przypadkach, nawet nowotwory.

Jak radzić sobie z niekontrolowanym przygryzaniem wargi?

Zawsze należy walczyć z nawykiem jakim jest przygryzanie warg. Warto też zwracać uwagę na inne odruchy, takie jak np. nadmierne ssanie warg, co również jest niekorzystne dla zdrowia i estetyki ust. Jak w praktyce radzić sobie z przygryzaniem warg?

  • Jeśli w efekcie przygryzania wargi pojawiają się zmiany w postaci ran i opuchnięć i utrzymują się one bardzo długo, to konieczne jest udanie się do lekarza. Czasami niezbędne jest też pobranie wycinka do badania histopatologicznego, aby możliwe było zdiagnozowanie zmiany w obrębie warg i wdrożenie odpowiedniego leczenia;
  • U wielu kobiet skuteczne leczenie przygryzania warg jest możliwe po zredukowaniu stresu, ponieważ to właśnie w efekcie nadmiernej ilości stresu w codziennym życiu dochodzi do powstania tego nawyku. Istotne znaczenie ma także czynnik psychologiczny, ponieważ zawsze istotne jest aby kobieta uświadomiła sobie, że jej nawyk jest patologiczny i należy z nim walczyć;
  • W leczeniu gryzienia warg pomocne mogą być pomadki ochronne, a także odpowiednie kremy, zawierające substancje tłuszczowe, które nawilżają usta i przeciwdziałają gryzieniu, ponieważ posiadają specyficzny smak. Jeśli w efekcie gryzienie warg w jamie ustnej pojawią się afty to możliwe jest też zastosowanie odpowiedniego preparatu w postaci np. żelu aby przyśpieszyć gojenie się bolesnych ran.

Gryzienie warg to nawyk, który może mieć negatywne następstwa zdrowotne, a nawet prowadzić do rozwoju nowotworu. Dlatego należy z nim walczyć, a kluczem do sukcesu jest samokontrola i stosowanie się do zaleceń lekarza. 

Informacja prawna