Jak ochłodzić pokój lodem, czyli świetny sposób na upały

chłodzenie pokoju

Wyczekiwane lato i wysokie temperatury to doskonały czas na wypoczynek. W basenie, pełnym chłodnej wody, na nadmorskiej plaży lub nad jeziorem upał to wymarzona pogoda, jednak w nagrzanym mieszkaniu nie jest naszym sprzymierzeńcem. Utrudniający wypoczynek, zasypianie, a nawet wykonywanie rutynowych, domowych obowiązków potrafi zaburzyć rytm dnia. Gdy nie możemy pozwolić sobie na urlop i wyjazd poza miasto, warto dowiedzieć się, jak ochłodzić pokój w bloku, by latem temperatura nie zaburzała normalnego funkcjonowania.

Co może wpływać na nagrzewanie się mieszkania latem?

Mieszkanie w bloku nagrzewa się przede wszystkim przez niewyizolowane ściany oraz otwarte okna. Jeśli elewacja budynku nie została pokryta warstwą styropianu, który zimą zatrzymuje ciepło i latem zapobiega nagrzewaniu, budynek nie wykazuje się dostatecznym poziomem izolacyjności. Wpływ na nagrzewanie się pomieszczeń w mieszkaniu mogą mieć również okna. Nieosłonięte, otwarte okna w trakcie upału nawet, jeśli można zrobić przeciąg wpływają na wzrost temperatury w pomieszczeniach. Najbardziej nagrzewają się pomieszczenia w mieszkaniach, położonych na najwyższych kondygnacjach. Sprawdź jak ochłodzić pokój na poddaszu szybko i domowymi sposobami.

Jak ochłodzić pokój domowymi sposobami?

Jeśli zastanawiasz się jak ochłodzić pokój dziecka, salon i kuchnię domowymi sposobami, przede wszystkim zadbaj o jak najefektywniejszą izolację termiczną. W oknach zawieś białe zasłony z dość grubego materiału, doskonale sprawdzą się również rolety z warstwą termo. Żaluzje drewniane, zasłonięte w ciągu dnia zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczenia, gdyż drewno jest naturalnym, świetnym izolatorem. Zwróć uwagę na to, by okna były zamknięte w ciągu dnia, otwieraj je wieczorem i w nocy, gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada. Warto wyposażyć się w co najmniej dwa wentylatory, dzięki którym wprowadzisz ruch powietrza w pomieszczeniu. Ustawione obok okna wieczorem szybko wyprowadzą z wnętrza nadmiar ciepłego powietrza i pomogą wtłoczyć chłodne masy z zewnątrz.

Jak ochłodzić pokój lodem – najlepszy sposób

Lód jest doskonałym sposobem na ochłodzenie pomieszczeń latem, nie tylko gdy serwujesz go z napojami. Jak ochłodzić pokój bez klimatyzacji, z pomocą zamrożonej wody? Wystarczy, że wieczorem wlejesz do plastikowych butelek wodę, a następnie włożysz je na noc do zamrażarki. W ten sposób wraz z nadejściem najwyższych temperatur możesz rozstawić po pokoju obok siebie butelki w zamarzniętą wodą. Chłodzenie pomieszczenia lodem zostanie spotęgowane, gdy obok butelek ustawisz małe wiatraczki. W ten sposób utworzy się efekt morskiej, chłodnej bryzy, który znacznie poprawi Twój komfort przebywania w pomieszczeniu. Lód podczas upału pozwoli ochłodzić pomieszczenie do przyjemnej, komfortowej temperatury. Nie sprawdza się otwieranie drzwi lodówki lub zamrażarki. Możesz zawiesić w pomieszczeniu ręcznik, nasączony zimną wodą, który skutecznie pomoże obniżyć temperaturę i nawilży powietrze w pokoju. To świetny sposób, by schłodzić pokój dziecka wieczorem, gdy nie chcesz pozostawiać otwartego okna na noc.

O czym warto pamiętać, by ochłodzić mieszkanie w upały?

Używanie lodu do chłodzenia pomieszczeń jest najskuteczniejszym, a zarazem prawie bezkosztowym sposobem na ochłodzenie mieszkania. Jeśli nie możesz zainstalować systemu klimatyzacji warto zastosować lód w połączeniu z wiatraczkiem. Przy ochładzaniu mieszkania latem pamiętaj o tym, by nie otwierać okien. W ten sposób nie przewietrzysz wnętrza, a dodatkowo je dogrzejesz. Oczywiście dotyczy to godzin najcieplejszych w ciągu dnia, gdy temperatura na zewnątrz jest znacznie wyższa niż w pomieszczeniach. Pamiętaj o zasłonięciu otworów okiennych, nie używaj ciemnych zasłon, które dodatkowo przyciągną słoneczne promienie i szybciej nagrzeją się od swoich jasnych odpowiedników. Pamiętaj, by nie dogrzewać mieszkania gotowaniem oraz używaniem piekarnika. Doskonale sprawdzą się również miseczki z kostkami lodu, którymi możesz schłodzić skronie lub kark podczas popołudniowej sjesty.

Informacja prawna