Montaż klimatyzacji — na co zwrócić uwagę?

Klimatyzacja jest coraz popularniejsza nie tylko w biurach i lokalach komercyjnych, ale także w naszych prywatnych domach i mieszkaniach. Prawidłowy montaż klimatyzacji zapewni bezbłędne działanie całego systemu i wprowadzi odrobinę wygody do naszego domu lub biura. Montaż klimatyzatorów pozwoli nam ochłodzić się latem, ale także ogrzać w zimne dni. Na co jednak zwrócić uwagę, aby uzyskać jak największy komfort użytkowania tego urządzenia? W jakich miejscach zamontować klimatyzację? Które modele lepiej sprawdzą się w lokalach usługowych i dużych firmach, a w jakie najlepiej zainwestować planując montaż klimatyzacji w domu? Sprawdź koniecznie!

Czym jest i jak działa klimatyzacja?

Proces klimatyzacji wykorzystywany jest do wytworzenia oraz utrzymania satysfakcjonującej nas temperatury, a także wilgotności i czystości powietrza we wnętrzu budynku.

Klimatyzator składa się z przynajmniej jednej jednostki wewnętrznej oraz jednostki zewnętrznej, a także połączeń i przewodów, które spajają obie jednostki. Klimatyzator pobiera energię w jednym miejscu po to, aby oddać ją w innym.

Istotnym elementem poprawnego działania klimatyzacji, który łączy jednostkę wewnętrzną i jednostkę zewnętrzną, jest przewód freonowy z czynnikiem chłodniczym.

Montaż klimatyzacji — jaką klimatyzację wybrać?

Na rynku możemy znaleźć wiele rodzajów klimatyzacji działających zarówno w systemie monoblokowym jak i urządzenia działające w systemie VRF, klimatyzacje typu SPLIT, a także MULTI-SPLIT.

Klimatyzacje monoblokowe montuje się w oknach lub na ścianach, jednak charakteryzują się one dosyć niską mocą. Systemy VRF z kolei pozwalają na łączenie wielu jednostek wewnętrznych i zewnętrznych, dlatego są idealnym rozwiązaniem w dużych obiektach komercyjnych, gdzie trzeba klimatyzować wiele lokali jednocześnie.

Klimatyzacje typu SPLIT składają się z jednej jednostki wewnętrznej i jednej jednostki zewnętrznej. Służą do klimatyzowania jednego pomieszczenia i są najczęściej montowane w domach jednorodzinnych lub w mniejszych lokalach i firmach.

klimatyzacja na ścianie

Z kolei klimatyzacja MULTISPLIT będzie świetnym wyborem do chłodzenia kilku mniejszych pomieszczeń. W skład tego typu klimatyzacji wchodzi jedna jednostka zewnętrzna i kilka jednostek wewnętrznych. Taka klimatyzacja w biurze z pewnością poprawi wydajność pracowników, szczególnie w gorące dni.

Zalety montażu klimatyzacji

Do zalet montażu klimatyzacji możemy zaliczyć duży komfort przebywania w danym pomieszczeniu. Komfort termiczny jest bardzo ważny zarówno podczas pracy jak i w czasie wypoczynku. Często upały bywają niebezpieczne dla osób cierpiących na problemy kardiologiczne czy oddechowe. W takich sytuacjach montaż klimatyzacji jest bardzo polecany.

Co więcej, klimatyzatory są idealnym rozwiązaniem także w sezonach przejściowych, kiedy nie potrzebujemy jeszcze ciągłego ogrzewania mieszkania czy biura. Montaż klimatyzacji pozwoli nam wówczas na dostosowanie temperatury wnętrza do naszych preferencji oraz ułatwi wieczorne zasypianie.

Dostępne na rynku klimatyzatory często posiadają czujniki pozwalające wykryć poziom temperatury w pomieszczeniach, a niektóre mogą uchronić nas przed zanieczyszczeniami. Klimatyzacja w mieszkaniu czy biurze zapewnia nam ciągły dopływ świeżego powietrza, dlatego sprawdzi się nawet w budynkach, w których otwieranie okien jest utrudnione.

Sprzęt ten pozwala też na utrzymanie prawidłowej wilgotności powietrza oraz niekiedy posiada funkcję jonizacji, która skutecznie pozwala na zabijanie szkodliwych drobnoustrojów. Takie rozwiązania są szczególnie ważne dla alergików i astmatyków.

Pamiętajmy, iż nie tylko sam montaż klimatyzacji, ale też napełnienie jej czynnikiem chłodniczym, powinna wykonać osoba posiadająca specjalne uprawnienia m.in. w zakresie napraw i obsługi technicznej urządzeń i instalacji chłodniczych, zawierających substancje kontrolowane. Dlatego zadanie to wykonują tylko wykwalifikowani specjaliści, posiadający wieloletnie doświadczenie i dla swojego bezpieczeństwa, warto korzystać z ich usług. Fachowcy usuną również wilgoć i sprawdzą szczelność układu za pomocą pompy próżniowej oraz wakuometru.

Gdzie zamontować klimatyzację?

Montaż klimatyzacji należy rozpocząć od dokładnego sprawdzenia, czy jednostka wewnętrzna, zewnętrzna oraz połączenia i przewody nie są uszkodzone. Następnym krokiem jest wybranie odpowiedniego miejsca do instalacji, ponieważ to m.in. właśnie od tego zależy, czy dystrybucja powietrza będzie przebiegała równomiernie. Instalatorzy z pewnością doradzą Ci najlepsze umiejscowienie sprzętu.

klimatyzacja w sypialni

Jednostki zewnętrzne montowane są najczęściej na elewacji, na balkonie lub na dachu (w odpowiedniej odległości od balkonów sąsiadów). W miarę możliwości najlepiej wybrać taką lokalizację, która nie sprawi nam kłopotu w momencie, gdy będziemy potrzebować dostępu do urządzenia.

Instalacja klimatyzatora wewnątrz budynku również musi zostać poprzedzona wyborem odpowiedniego miejsca, nie tylko po to, aby łatwiej było serwisować sprzęt, ale również po to, by nawiew nie był skierowany bezpośrednio na domowników. Aby dobrze dopasować moc chłodniczą klimatyzatora do powierzchni domu czy biura, najlepiej obliczyć, jak dużą emisję ciepła wytwarzają urządzenia elektryczne i ściany oraz wykonać pomiar nasłonecznienia. Przykładowo, we wnętrzach, które posiadają ok. 25 m2, należy dokonać montażu klimatyzatora o mocy ok. 2,5 KW.

Klimatyzacja powinna być zamontowana w pomieszczeniach, w których przebywamy najczęściej. Klimatyzatory ścienne należy montować na ścianie, która nie nagrzewa się w ciągu dnia, a dzięki temu zaoszczędzimy więcej energii. Dodatkowo zamontowanie klimatyzatorów w możliwie jak najwyższym punkcie pozwoli na płynne rozchodzenie się powietrza po wnętrzu.

Jeżeli wybraliśmy już odpowiednie miejsce, przystępujemy do montażu klimatyzacji. Najpierw wykonujemy instalację modułu wewnętrznego. W tym celu konieczne będzie zamontowanie stelażu. Następnie musi zostać wywiercony otwór, który pozwoli połączyć obie jednostki za pomocą kabli i rur. W kolejnym kroku, do modułu wewnętrznego musimy podłączyć instalację freonową oraz elektryczną.

Teraz już może zostać wykonania instalacja jednostki zewnętrznej (agregatu). Należy również zamontować odpływ skroplin. Następny etap obejmuje połączenie obu jednostek instalacją elektryczną oraz rurami. Poza samą usługą montażu zakres usług specjalistów często obejmuje także uruchomienie sprzętu, sprawdzenie szczelności, odpowietrzenie oraz przeszkolenie.

klimatyzator

Często, jeszcze zanim zakupimy sprzęt, zastanawiamy się także, ile kosztuje montaż klimatyzacji w domu lub biurze. Usługi montażu klimatyzacji wycenia się najczęściej indywidualnie i zależą one od tego, w jakim miejscu zainstalowana będzie jednostka zewnętrzna, jak duża będzie odległość między jednostką wewnętrzną i zewnętrzną, oraz od tego, czy w zakres usług wchodzą także dodatkowe zabezpieczenia i czy specjaliści do montażu będą musieli użyć dźwigu lub rusztowania.

Parametry klimatyzacji — na co zwrócić uwagę?

Instalacja klimatyzatorów to nie tylko wybór odpowiedniego modelu oraz najlepszego miejsca na ścianie dla naszej klimatyzacji. Montaż takiego sprzętu może mieć wiele zalet, jednak aby urządzenie spełniało wszystkie nasze oczekiwania, przed wyborem najlepszego dla nas modelu, powinniśmy zwrócić uwagę na to:

  • czy istnieje możliwość regulacji temperatury,
  • czy urządzenie posiada tryb grzewczy,
  • czy klimatyzator jest zautomatyzowany i jak jest sterowany,
  • czy klimatyzacja zużywa dużo energii i czy jest wydajna,
  • czy wybrany klimatyzator generuje dużo hałasu,
  • czy jest to klimatyzator z inwerterem, czy może typu on-off,
  • czy klimatyzacja jest wyposażona w funkcję nawilżania i jonizacji powietrza,
  • jaki czynnik chłodniczy oraz filtry posiada.

Serwis klimatyzacji

Montaż klimatyzacji wymaga także corocznego serwisowania, czyszczenia oraz sprawdzania ciśnień. Usługi takie wykonują specjalizujące się w tym firmy. Okresowy przegląd urządzenia jest niezbędny do jego prawidłowej pracy i naszego zdrowia.

Informacja prawna