Jak optycznie powiększyć mieszkanie za pomocą oświetlenia?

jak optycznie powiększyć mieszkanie

Mały metraż kuchni, salonu, łazienki czy innego wnętrza to nie katastrofa. Ciasne pomieszczenia ograniczają swobodę przemieszczania i sprawiają, że zaczynamy się w nich dusić. Dobra wiadomość jest taka, że każdą przestrzeń można zagospodarować w mniej lub bardziej ekonomiczny sposób. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, co zrobić, żeby optycznie powiększyć wnętrze używając oświetlenia LED.

Planując kupno lub wymianę oświetlenia warto zdecydować się na lampy LED, które mają dużo większe możliwości niż tradycyjne oświetlenie, a dodatkowo dbają o domowy budżet. Świetlówki ledowe pobierają znacznie mniej energii elektrycznej i pracują dużo dłużej niż żarowe odpowiedniki. Ponadto światło LED może osiągać dowolną barwę i mieć możliwość regulowania jasności.

Niskie pomieszczenia

Nisko zawieszony sufit sprawia, że wnętrze wydaje się przytłaczające, nawet jeśli jego metraż wcale nie jest mały. W takim przypadku przemeblowanie niewiele da. Możemy jednak zastosować proste rozwiązanie, które sprawi, że pomieszczenie wyda się dużo wyższe. W tym celu należy użyć lamp, które mają możliwość skierowania światła do góry – znakomicie sprawdzą się w tej roli reflektory LED z ruchomymi głowicami. Rozproszone na suficie światło optycznie oddali go od podłogi, a przestrzeń wyda się bardziej otwarta.

Reflektory LED w salonie

Reflektory LED w salonie

Ten rodzaj lamp zyskuje coraz większe grono fanów – nic dziwnego – oświetlenie szynowe jest bardzo funkcjonalne. Jego możliwości przewyższają tradycyjne lampy. Montując lampy LED na szynach mamy pełną dowolność w rozmieszczeniu źródeł światła. Ciekawą formą oświetlenia proponuje marka Abigali, która stworzyła system Magneto oparty na działaniu szynoprzewodów magnetycznych. Ich montaż jest niezwykle prosty i nie wymaga korzystania z żadnych dodatkowych narzędzi. Umieszczone w szynach magnesy są kompatybilne z dedykowanymi do nich lampami. W ten sposób można zawieszać lampy wiszące, oprawy i reflektory poprzez wpięcie ich do szyn. Co istotne, szyny Abigali Magneto można montować także na ścianach, co umożliwia stworzenie stylowej, a zarazem funkcjonalnej aranżacji świetlnej.

Abigali system Magneto

Abigali system Magneto

Wąski korytarz

Światło potrafi też poszerzyć pomieszczenie. Najczęściej wąskimi pomieszczeniami w domu jest korytarz lub kuchnia, a by sprawić, by wydawały się nieco szersze wystarczy skierować strumień światła na dłuższe ściany. Ten prosty zabieg wywoła wrażenie, że ściany są od siebie oddalone na większą odległość, niż w rzeczywistości. Dobrze, aby kinkiety lub inne źródła światła miały możliwość regulowania kierunku padania światła. Warto wybierać lampy wiszące o niewielkich wymiarach wykonane ze szkła lub innych przezroczystych materiałów. Unikniemy w ten sposób efektu zagracenia, i tak już małego, pomieszczenia.

Mała sypialnia

To szczególne miejsce w domu, w którym odpoczywamy po całym dniu. Aby wypoczynek był efektywny dobrze, aby przestrzeń była przestronna, a zarazem przytulna. Mały metraż sypialni może być przytłaczający, ale wcale nie musi. Właściwie zagospodarowane oświetlenie sprawi, że pomieszczenie wyda się większe, a przy tym bardziej stylowe. Jako światło główne warto postawić na plafon, którego kompaktowy rozmiar nie będzie zabierał cennej przestrzeni. Kolejnym sposobem jest wykorzystanie taśm LED, które można zamontować w garderobie, u wezgłowia łóżka lub przy szafkach.

Oświetlenie sypialni za pomocą taśm LED

Oświetlenie sypialni za pomocą taśm LED

Oświetlone zakamarki wprowadzą do przestrzeni wrażenie lekkości i świeżości. Wielkim sprzymierzeńcem małym pomieszczeń są duże lustra, również w sypialni sprawdzają się wyśmienicie. To proste rozwiązanie znajduje zastosowanie także w salonie, kuchni czy łazience. Należy jednak pamiętać, aby w miejscach ze zwiększoną wilgotnością wybierać wodoodporny model taśmy.

Informacja prawna