Oświetlenie przemysłowe jest jednym z głównych czynników wpływających na sprawne funkcjonowanie hal produkcyjnych, magazynów, fabryk, warsztatów czy dróg.
Wyspecjalizowana technologia LED ukierunkowana na dostarczanie coraz wydajniejszych źródeł światła umożliwiła stworzenie inteligentnych systemów oświetleniowych, które nie tylko ułatwiają pracę, ale są też dużym generatorem oszczędności w budżecie przedsiębiorstwa.
Wykorzystanie oświetlenia LED w przemyśle i związane z tym ograniczenie zużywania energii elektrycznej to także zwiększenie bezpieczeństwa pracowników i podwyższenie komfortu wykonywanych obowiązków. Światło LED może osiągać dowolną barwę dostosowaną do rodzaju aktywności użytkownika. Czynnik ten ma duży wpływ na koncentrację i postrzeganie kolorów oświetlonych przedmiotów. Istotne jest też dostosowanie natężenia światła do warunków pomieszczenia – wpływ na to ma wysokość zawieszenia lamp oraz ich moc.
Oświetlenie przemysłowe LED
Oświetlenie hal przemysłowych
Lampy przemysłowe generują bardzo jasny strumień świetlny, dobór odpowiedniego natężenia w miejscach pracy zależy od wytycznych zawartych w Normach Europejskich. W przypadku magazynów jest to od 100 do 200 luksów. Kolejnym aspektem warunkującym funkcjonalność oświetlenia jest jego optymalne rozmieszczenie.
Oświetlenie hali magazynowej
Dobrze jest zlecić to zadanie specjalistom, którzy przedstawią projekt dostosowany do wymogów obiektu i potrzeb użytkowników. Pozwala to uchronić się przez niewłaściwie skonstruowanym systemem oświetleniowym i dodatkowymi kosztami związanymi z jego modyfikacją. Usługę tę oferują sklepy internetowe czy sam producent. Żarówek LED stosowanych np. w oświetleniu ulicznym nie sposób przecenić – są one dużo bardziej wydajne od tradycyjnych świetlówek i emitują światło o pełnym spektrum barw widzialnych. Oznacza to, że mogą osiągać dowolną barwę światła dostosowaną do oczekiwań użytkowników. Polski producent żarówek LED, Greenie Polska, oferuje szeroki wybór źródeł światła do użytku przemysłowego, komercyjnego i biurowego.
Oświetlenie uliczne
Współczesne lampy uliczne LED są wyposażone w szereg zabezpieczeń i udogodnień podnoszących ich funkcjonalność. Niektóre modele są całkowicie autonomiczne pod względem energetycznym – jest to możliwe, dzięki zastosowaniu paneli fotowoltaicznych i turbin wiatrowych, które pozyskują energię do zasilania z surowców naturalnych.
Lampa uliczna z wbudowanym panelem LED
Ponadto, mają wbudowane czujniki ruchu, które uruchamiają światło po wykryciu przemieszczającego się obiektu. Dzięki temu lampa samoczynnie oszczędza energię, a przy tym nie powoduje tzw. zanieczyszczenia światłem. Niezawodne działanie lamp podnosi poziom bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego zmniejszając ryzyko wypadków, dlatego warto wybierać rozwiązania od sprawdzonych producentów. Stosowane w nich światło białe wpływa na lepszą widoczność, zwiększa koncentrację kierowców i zapewnia wyższą jakość nagrań z monitoringu. Obudowy lamp muszą być odpowiednio zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi – o poziomie ochrony danego modelu informuje stopień szczelności IP – lampy uliczne muszą mieć szczelność minimum IP65. Oznacza to, że są one całkowicie wodoodporne i zabezpieczone przed wnikaniem kurzu i innych zanieczyszczeń.
Lampy uliczne LED są najbardziej efektywnym sposobem na oświetlenie dróg. Oprócz wysokiej jakości światła gwarantują też spore oszczędności w miejskim budżecie. Modernizacja oświetlenia pozwala zredukować koszty nawet o 70%. Lampy ledowe nie zawierają szkodliwych pierwiastków np. rtęci czy fosforu, dzięki czemu są bardziej przyjazne środowisku i łatwiej poddać je recyklingowi.