Latarki LED do zadań specjalnych

latatarka

Porządna latarka to gadżet, który powinien znaleźć się w każdym domu. Nieoczekiwana awaria światła czy potrzeba szybkiego wyjścia po zmroku to sytuacje, które wymagają niezawodnego sprzętu. Latarki są też niezbędne w trakcie wypadów w góry czy za miasto.

Na rynku roi się od różnych modeli latarek. Latarka ręczna, czołowa? Zasilanie bateriami czy na akumulator? Podpowiadamy, co warto sprawdzić, zanim klikniesz Kup teraz.

Latarka o dobrych parametrach wcale nie musi nadwyrężać naszego portfela. Ważne jest określenie do czego najczęściej będziemy jej używać. Latarki ręczne są bardzo wygodne i pozwalają na szybką zmianę trybów. Czołówki są z kolei niezastąpione we wszystkich sytuacjach, w których potrzebujemy wolnych obydwu rąk – sprawdzą się zatem do majsterkowania, wieczornego biegania czy wypraw w góry. Solidny sprzęt będzie nam towarzyszył w wielu sytuacjach, a im lepiej dostosujemy do naszych oczekiwań, z tym większą przyjemnością będziemy po niego sięgać.

Jasność

Jasność emitowanego światła określa się liczbą lumenów. Im wyższa wartość, tym jaśniejsze światło będzie emitowała dana latarka. Jeśli planujemy korzystać ze sprzętu do uprawiania sportu dobrze jest zdecydować się na minimum 200-300 lumenów. Taka jasność spisze się na biwaku czy podczas jazdy rowerem. Modele taktyczne osiągają jasność ok. 1000 lumenów i więcej, np. latarki Ledlenser P7R.

Latarka ręczna Lenlenser P7R

Latarka ręczna Lenlenser P7R

Baterie czy akumulator?

Pierwszą kwestią jest zasilanie. Większą wytrzymałością odznaczają się latarki akumulatorowe, dlatego jeśli zależy nam na jak najdłuższym czasie pracy, warto sięgnąć po taki właśnie model. Praktycznym wyjściem jest także wybór latarki, która operuje systemem podwójnego zasilana, a więc akumulatorem i bateriami. Po wyczerpaniu akumulatora wystarczy włożyć baterie i dalej korzystać ze sprzętu. Taką opcję mają latarki Mactronic z serii Maverick. Latarki akumulatorowe zwykle mogą osiągać większą jasność – zastosowanie mocniejszej diody LED wymaga efektywniejszego zasilania.

Tryby świecenia

Latarki mają możliwość pracy w różnych trybach. Zmiana natężenia światła pozwala dostosować tryb działania do panujących warunków. Możliwość ustawienia światła migającego (tzw. tryb stroboskopowy) przydaje się do wysłania sygnału SOS i wskazania swojego położenia w sytuacji zagrożenia lub do samoobrony, kiedy trzeba oślepić i zdezorientować napastnika. Światło o niskim natężeniu określane jako funkcja moonlight przydaje się do oświetlania przedmiotów z bliskiej odległości – w taką funkcję wyposażone są latarki Mactronic Vizo. Niektóre modele są wyposażone w możliwość ustawienia światła czerwonego, które jest bardzo praktyczną opcją do odczytywania map.

Latarka czołowa Mactronic Vizo

Latarka czołowa Mactronic Vizo

Klasa szczelności

Kolejnym parametrem, który znacząco wpływa na komfort użytkowania jest szczelność obudowy IP. Pierwsza cyfra może mieć wartość od 0 do 6 i jest informacją, w jakim stopniu sprzęt jest odporny na pył, kurz lub żwir. Druga cyfra to zakres spomiędzy 0-9 i określa poziom szczelności urządzenia przed wnikaniem wody do wnętrza. Modele z najwyższą klasą szczelności IP67, IP68 i IP69 zniosą praktycznie każde warunki, łącznie z całkowitym zanurzeniem w wodzie (np. latarki Ledlenser P7R Work).

Latarka Ledlenser P7R Work

Latarka Ledlenser P7R Work

Przy wyborze latarki czołowej warto zwrócić uwagę, czy ma ona możliwość regulowania kąta świecenia. Przydaje się to w różnych sytuacjach – np. w czasie uprawiania sportu lub podczas naprawiania auta w warsztacie. Za to niektóre z latarek ręcznych mają wbudowany magnes, który pozwala na solidne przytwierdzenie jej do metalowych części.

Informacja prawna