Jak efektywnie oświetlać duże pomieszczenia?

Mając do zaaranżowania wnętrza o dużym metrażu zaplanowanie oświetlenia może okazać się kłopotliwe. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia należy wybrać odpowiedni rodzaj lamp, ich rozmieszczenie i inne parametry, które wydobędą jego wszelkie atuty.

W oświetleniu dużych obiektów najlepiej sprawdza się technologia LED – zapewnia wydajność i znaczne oszczędności związane z zużywaniem energii. Żarówki LED wykorzystujące diody elektroluminescencyjne emitują światło, które ma wysoki współczynnik oddawania barw określany symbolem CRI. Współczesne lampy ledowe w połączeniu z nowoczesnymi technologiami np. WiFi, Bluetooth oraz czujnikami ruchu PIR pozwalają na stworzenie inteligentnych systemów oświetleniowych, które optymalizują wydajność lamp i przyczyniają się do oszczędnego gospodarowania pobieraną energią.

Dzięki  rozszerzonej funkcjonalności lamp LED, takie jak planowanie czasu pracy, wykrywanie poruszających się obiektów, czy możliwość sterowania z poziomu aplikacji mobilnej zarządzanie, światłem jest bardzo intuicyjne, nawet w przypadku bardzo dużych obiektów.

Hale i magazyny

Bardzo wysokie pomieszczenia takie jak hale przemysłowe czy magazyny można funkcjonalnie oświetlić stosując naświetlacze LED. Generują one bardzo mocny strumień światła, dlatego zaleca się umieszczanie ich co najmniej na wysokości około 4 metrów. Jeśli w miejscu instalacji lampa mogłaby mieć kontakt z wilgocią, należy wybrać model z podwyższoną klasą szczelności – do wnętrz IP44 lub wyższą. Naświetlacze LED mogą mieć wbudowany czujnik ruchu, który będzie uruchamiał lampę dopiero, kiedy wykryje ruch. Jest to przydatna funkcja, jeśli obiekt nie wymaga ciągłego oświetlenia, np. w alejkach magazynu, które nie są często odwiedzane. Oświetlenie dużych hal warto zlecić specjalistom, którzy stworzą projekt spełniający wszelkie wymogi obiektu dobierając rodzaj, ilość i rozmieszczenie źródeł światła, a także barwę i natężenie światła.

Oświetlenie magazynu

Oświetlenie magazynu

Pomieszczenia biurowe

W pomieszczeniach przeznaczonych do pracy biurowej najczęściej stosowanym rodzajem lamp są panele led. To wydajne źródła światła, które emitują światło dostosowane do specyfiki pracy przy komputerze. Panele mogą być montowane natynkowo, podtynkowo lub na dedykowanych linkach – wszystko zależy od możliwości obiektu. W biurze najlepiej sprawdza się światło w barwie białej naturalnej – 4000K. Jej właściwości ułatwiają koncentrację i nie powodują zmęczenia wzroku, ponadto, światło naturalne nie zmienia barw oświetlanych przedmiotów. Wysokiej jakości światło chroni wzrok i podnosi wydajność pracowników. Panele LED są wyposażone w matowe przesłony, które eliminują niekorzystny dla oczu efekt olśnienia.

Panele LED w biurze

Panele LED w biurze

Oszczędności

Oświetlenie zaprojektowane w przemyślany sposób pozwala na zmniejszenie kosztów związanych z jego eksploatacją, ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w przypadku dużych obiektów. Lampy LED pobierają znacznie mniej energii niż tradycyjne źródła światła – szacuje się, że jest to oszczędność na poziomie w granicach 80-90%.

Oszczędności związane z modernizacją oświetlenia

Oszczędności związane z modernizacją oświetlenia

Żarówki LED są bardzo trwałe, średni czas świecenia wynosi 50 000 godzin pracy, dla porównania tradycyjne świetlówki wymagają wymiany po 800-2000 godzin. Ledowe źródła światła mają mniejszą podatność na usterki, dzięki czemu nie wymagają częstego serwisowania i ponoszenia kosztów z nim związanych. Dodatkowo, do ich produkcji nie używa się żadnych szkodliwych dla człowieka substancji np. rtęci, dlatego są bezpieczniejsze w użytkowaniu i dużo łatwiej je recyklingować.

Informacja prawna