Wrażenie zatkanych uszu nie należy do przyjemnych. Czasami pojawia się razem z katarem i innymi objawami przeziębienia, innym razem po kąpieli lub wizycie na basenie. Zatkane ucho oznacza gorsze słyszenie, ale również ucisk, a nawet ból. Czy istnieje sposób na zatkane ucho, jednocześnie skuteczny i bezpieczny?
Skąd bierze się wrażenie zatkanego ucha?
Wrażenie zatkanego ucha może pojawić się w rozmaitych sytuacjach. Nie zawsze ma związek z toczącą się w organizmie infekcją. Do najczęstszych przyczyn wrażenia, że ucho jest czymś zatkane, należą:
- zbyt duża ilość zalegającej w uchu wydzieliny (np. w przypadku nieprawidłowego czyszczenia uszu patyczkami);
- gwałtowna zmiana ciśnienia (podczas lotu samolotem, jazdy szybką windą);
- dostanie się wody do uszu podczas kąpieli w wannie lub na basenie;
- zbieranie się płynu w uchu środkowym w następstwie wysiękowego zapalenie ucha.
Zastosowany sposób na zatkane ucho, aby okazał się skuteczny, musi odpowiadać przyczynie problemu.
Domowe sposoby na zatkane ucho
Domowe sposoby na zatkane ucho mogą się okazać skuteczne, o ile podczas ich stosowania zachowa się odpowiednią ostrożność. Trzeba pamiętać, że ucho jest narządem bardzo wrażliwym na urazy mechaniczne, choćby ze względu na obecność cienkiej błony bębenkowej. Z wszelkich metod polegających na wkładaniu do uszu jakichś przedmiotów, nawet patyczków higienicznych, należy zrezygnować.
Jeśli problem z zatkanym uchem jest konsekwencją przeziębienia i kataru albo nadmiaru zalegającej wydzieliny, można pomóc sobie stosując oliwę z oliwek albo olejek kamforowy. Oliwę z oliwek należy nieco podgrzać, a następnie wkroplić 1 lub 2 krople do zatkanego ucha. Oliwa powinna rozpuścić nadmiar zalegającej woskowiny. Po jej wypłynięciu, wystarczy delikatnie oczyścić zewnętrzną część małżowiny. Równie dobrze sprawdzą się wszelkie przeznaczone do tego celu preparaty apteczne w postaci kropli lub sprayów.
Jak odetkać ucho występujące w połączeniu z katarem? Nie zaszkodzi wypróbować metody z olejkiem kamforowym. Nie należy jednak wkraplać go do przewodu słuchowego, a jedynie natrzeć nim miejsce na szyi, bezpośrednio za uchem.
Zatkane ucho po basenie
Jak pozbyć się wody z ucha po kąpieli w wannie lub pływaniu? Najważniejszą kwestią jest niewykonywanie żadnych zbyt gwałtownych ruchów i nie podejmowanie prób wysuszenia ucha przez wkładanie do niego wacików czy innych przedmiotów. Najprościej wypróbować następującą metodę:
- Pochylić głowę na tę stronę, po której odczuwamy zatkanie ucha.
- Kilkukrotnie, delikatnie pociągnąć za płatek ucha.
- Wytworzone w ten sposób wibracje powinny doprowadzić do wypłynięcia wody.
Jaki sposób na zatkane ucho zastosować, jeśli spraye, krople i olejki nie dają poprawy? Jedynym rozwiązaniem może być konsultacja laryngologiczna. Jeśli płyn w uchu, powodujący uczucie zatkania, jest wynikiem wysiękowego zapalenia ucha środkowego, konieczna może być antybiotykoterapia. Samodzielne aplikowanie sobie kropli dostępnych w aptece bez recepty, nawet tych zawierających antybiotyk, nie daje gwarancji skuteczności. Lekarz może zlecić badania laboratoryjne i ustalić, z jakim dokładnie patogenem mamy do czynienia. Pozwoli to dobrać odpowiednią terapię i szybko pozbyć się zarówno stanu zapalnego, jak i wrażenia zatkanego ucha.