Herbata jest jednym z najpopularniejszych napojów, po które wiele osób sięga nawet kilka razy w trakcie dnia. Jednak podobnie, jak kawa nie jest ona obojętna dla naszego zdrowia, dlatego nie powinno się ich pić bez ograniczeń. Oba napary mają właściwości pobudzające, zatem zwiększają ciśnienie krwi. Nie dla każdego ten efekt jest wskazany.
Co zamiast kawy i herbaty pić na co dzień, aby czuć przypływ energii?
Jakie działanie ma kawa i herbata? Dlaczego nie można ich pić w nadmiarze?
Kawa zawiera głównie kofeinę, która działa stymulująco na układ nerwowy, podnosząc czujność i powodując pobudzenie organizmu. Oprócz tego kawa zawiera kwasy organiczne nadające jej charakterystyczny smak oraz antyoksydanty, takie jak kwas chlorogenowy, które mogą pomóc w ochronie organizmu przed wolnymi rodnikami. Kawa może także dostarczać pewne minerały, takie jak potas i magnez.
Herbata, podobnie jak kawa, zawiera kofeinę, choć w mniejszych ilościach. W przypadku herbaty, szczególnie zielonej, ważnym składnikiem są katechiny, rodzaj antyoksydantów związanych z różnymi korzyściami zdrowotnymi. Herbata zawiera także aminokwasy, takie jak teanina, które mogą wpływać na relaksację i koncentrację. Dodatkowo herbata dostarcza pewne minerały, w tym fluor, korzystny dla zdrowia jamy ustnej.
Ograniczenia dotyczące spożywania kawy i herbaty różnią się w zależności od osoby. Dla większości zdrowych osób picie umiarkowanych ilości kawy (zazwyczaj 3-4 filiżanek dziennie) lub herbaty jest bezpieczne i może nawet przynosić korzyści zdrowotne. Niemniej jednak niektóre osoby mogą być bardziej wrażliwe na kofeinę i doświadczać działań ubocznych, takich jak bezsenność, nerwowość lub problemy żołądkowe. Nie jest też zalecana czarna herbata w ciąży.
5 zdrowych zamienników kawy i herbaty
Chcesz dostarczyć organizmowi wystarczającą ilość płynów? Nie przepadasz za wodą? Nie wiesz co zamiast kawy wybrać, aby rano się obudzić i zmotywować do działania. Poznaj nasze propozycje smacznej i przede wszystkim zdrowej alternatywy dla popularnych napojów.
- Herbaty ziołowe, takie jak mięta pieprzowa, rumianek, lub melisa, nie zawierają kofeiny i mogą być doskonałym zamiennikiem herbaty czarnej lub kawy. Te napoje ziołowe często mają właściwości uspokajające i mogą pomagać w relaksacji.
- Yerba mate to popularny napój w Ameryce Południowej. Zawiera naturalną kofeinę, ale w mniejszych ilościach niż kawa, co sprawia, że jest to dobry wybór dla osób, które chcą ograniczyć spożycie kofeiny. Yerba mate jest bogata w antyoksydanty i może mieć korzystny wpływ na zdrowie.
- Kawa zbożowa to napój przygotowywany z prażonych ziaren zbóż, takich jak jęczmień, pszenica czy żyto. Nie zawiera kofeiny i ma łagodny smak, co czyni go alternatywą dla tradycyjnej kawy.
- Napar z imbiru jest aromatycznym i ożywiającym napojem bez kofeiny. Imbir może pomóc w łagodzeniu dolegliwości żołądkowych, a także ma właściwości przeciwzapalne.
- Kawa z cykorii to napój przygotowywany z prażonych korzeni rośliny. Nie zawiera kofeiny, ale ma głęboki smak i jest często stosowany jako zamiennik kawy. Może być dobrym wyborem dla osób, które chcą unikać kofeiny lub są wrażliwe na nią.
Co pić na pobudzenie zamiast kawy?
Pytanie, co pić zamiast kawy zadaje sobie wiele osób, które chce ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z tego napoju. Na szczęście jest wiele alternatyw, które są nie tylko smaczne, ale też dają podobny efekt.
Może sięgać po Napary ziołowe, takie jak ginseng, żeń-szeń syberyjski lub ashwagandha, które mają właściwości pobudzające i adaptogenne. Pomagają one w zwiększeniu energii i podnoszą wytrzymałość organizmu. Ciekawym zamiennikiem jest też kombucha, czyli fermentowany napój, który zawiera naturalnie występującą kofeinę i probiotyki. Może pomóc w utrzymaniu energetycznego ożywienia.
Dobre będą też świeżo wyciskane soki owocowe, zwłaszcza te z cytrusów, dostarczają witamin i naturalnej glukozy, co może dostarczyć krótkotrwałego zastrzyku energii. Zdrowa jest też z pewności szklanka ciepłej woda z cytryną, która może pomóc w rozpoczęciu dnia odświeżeniem i nawodnieniem organizmu.
Warto próbować nowych smaków i szukać alternatywy dla kawy i herbaty. Ten krok wpływa pozytywnie na samopoczucie i sprawia, że można lepiej funkcjonować bez konieczności przyjmowania dużych dawek kofeiny.