Terapia małżeńska uznawana jest za bardzo dobrą metodę usprawniania komunikacji w związku i sposób na przezwyciężenie wszelkich trudności oraz kryzysów. Na terapię decydują się zarówno osoby o krótkim, jak i dłuższym stażu małżeńskim.
Na czym polega terapia małżeńska?
Terapia małżeńska polega na spotkaniach z psychologiem po kursie psychoterapii. Powinny być one regularne i oboje małżonków musi być na nich obecnych (chyba że specjalista zaleci inaczej). Zwykle decyzja o podjęciu terapii małżeńskiej jest odwlekana przez partnerów, a w międzyczasie problemy narastają. Warto pamiętać o tym, że terapia dla par powinna rozpocząć się w momencie, gdy małżonkowie zauważają trudności, a nie kiedy problemy eskalują i pojawia się poważny kryzys. Do najczęstszych przyczyn prowadzących do podjęcia decyzji o terapii małżeńskiej można zakwalifikować:
- zdrady ze strony jednego lub obojga partnerów,
- pojawienie się problemów komunikacyjnych,
- trudności z zajściem w ciążę mimo chęci posiadania dziecka lub przeżycie śmierci noworodka,
- kłopoty finansowe,
- oddalanie się małżonków od siebie.
Silne i negatywne emocje wywołują zwykle konflikty między partnerami, dlatego tak ważne jest udanie się do psychologa i rozmawianie w sposób nieoceniający w spokojnych warunkach. Najczęściej jedno z małżonków chce podjąć decyzję o udaniu się na terapię i zachęca drugiego. W takiej sytuacji bardzo ważne jest sprawdzenie motywacji pary do dalszego bycia razem, ponieważ może się zdarzyć, że na wspólnej przyszłości zależy tylko jednej osobie. W trakcie terapii małżeńskiej psycholog stara się znaleźć źródło konfliktów, umożliwia partnerom porozumienie się, a także zadaje drobne zadania domowe. Przykładem takiego zadania może być spisanie swoich myśli i emocji lub też rozmowa z partnerem w domu przez określony czas na zadany temat. W praktyce więc terapia dla par jest metodą, która umożliwia rozpoznawanie potrzeb drugiej osoby, a także zmniejszenie trudności i dbanie o związek.
Efekty terapii małżeńskiej
Terapia małżeńska zwykle przynosi bardzo dobre rezultaty, chociaż oczywiście efekty zależą od różnorodnych czynników. Przede wszystkim znaczenie ma motywacja partnerów i nastawienie na zmianę. Po drugie, ważny jest wybór odpowiedniego podejścia terapeutycznego, a dodatkowo kluczowy jest problem małżonków. Przykładowo problemy w komunikacji zwykle da się rozwiązać, jednak gorzej jest w sytuacji zdrady lub uzależnienia, gdy jeden z partnerów nie chce lub nie potrafi się zmienić. Bardzo ważne jest także regularne odbywanie spotkań z psychoterapeutą, a także mówienie szczerze o różnych problemach. Najczęściej terapia małżeńska trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy i przynosi różne efekty, na przykład brak rozwodu, wyjście z separacji, porozumienie małżonków i wzajemne zrozumienie.