Terapia bowena
Obecne czasy sprawiają, że żyjemy w ciągłym pędzie. Często nie zwracamy uwagi na komunikaty, które dostajemy od naszego ciała. Nie weryfikujemy, co nam tak naprawdę dolega. Nie mamy czasu na chwilę zastanowienia. W momencie, gdy pojawia się większy ból, którego nie potrafimy określić i zrozumieć, szukamy porady u specjalistów.
Spora liczba naszego społeczeństwa cierpli na dolegliwości powiązane z kręgosłupem. Wielu żyje w błędnym przekonaniu, że wystarczy wizyta u lekarza czy masażysty i kłopot zostanie rozwiązany. Niestety takie wizyty przynoszą tylko krótkotrwałą ulgę i nie likwidują przyczyny problemu. W ostatnich czasach popularną i stosującą nieinwazyjne metody badawcze, stała się medycyna holistyczna. Ten rodzaj medycyny opiera się na przekonaniu, iż powinno się leczyć cały organizm człowieka, a nie skupiać wyłącznie na chorym fragmencie, bowiem stan umysłu, ducha i ciała oddziałują wzajemnie na siebie. Do kategorii medycyny holistycznej zalicza się Terapia Bowena, która pozytywnie wpływa na organizmy wielu osób i, o której słyszy się coraz więcej w naszych czasach.
Terapia Bowena – pochodzenie
W latach 50. XX wieku Australijczyk Thomas Ambrose Bowen na podstawie własnych badań, stworzył metodę leczniczą, która za pomocą ruchów dłońmi na ciele, miała stanowić początek reakcji dającej możliwość autoleczenia organizmu. Samoleczenie zachodzi poprzez uwolnienie z organizmu człowieka stresu, napięcia i negatywnych emocji. Thomas Bowen nie posiadał formalnego wykształcenia medycznego. Nie prowadził również dokumentacji związanej ze swoją techniką badawczą. W związku z tym, po jego śmierci powstało z sześć odmian wprowadzonej przez niego metody. Dopiero w 2002 roku Technika Bowena została formalnie uznana przez Dyplomowane Towarzystwo Fizjoterapii Wielkiej Brytanii za formę zabiegu, który może być wykonywany przez fizjoterapeutów.
Terapia Bowena – czym jest?
Terapia Bowena to manualna terapia holistyczna, która polega na wykonywaniu specyficznych i delikatnych ruchów dłońmi przez fizjoterapeutę. Terapii nie należy porównywać z masażem, ponieważ nie przypomina go w żadnym wypadku. Nie powinno się jej również upodabniać do znanych metod terapeutycznych. Terapia jest samoleczeniem, który to proces uruchamia terapeuta. Ruch Bowena oddziałuje na całe ciało, dlatego też proces zdrowienia dotyczy wszystkich układów organizmu człowieka. Zmianę widać nie tylko, w sferze fizycznej, ale również w emocjonalnej i psychicznej.
Terapia Bowena – jak działa?
Organizm człowieka jest bardzo inteligentny. W trakcie zabiegu sam określa sobie priorytety i zaczyna uwalnianie od problemów, które najbardziej mu szkodzą. Dzięki temu mechanizmowi, utwierdzamy się w przekonaniu, że nasze ciało jest w pełni skomunikowane ze sobą. Ruchy Bowena wyprowadzają sygnały, które docierają do naszego organizmu poprzez receptory do układu nerwowego, odpowiedzialnego za funkcje poznawcze. Podczas prowadzonego zabiegu, nasze odprężone ciało włącznie z mózgiem, rozpoczyna proces autolecznia.
Terapia Bowena – jak wygląda przebieg terapii?
Zanim terapeuta przystąpi do zabiegu najpierw przeprowadza wstępny wywiad z pacjentem. Zabiegi wykonywane są za pomocą dłoni, bez dodatkowych sprzętów i farmakologii. Są spokojne i delikatne, wykonywane bezboleśnie, dlatego też zalecane podczas zabiegu jest odprężenie pacjenta a nawet sen. W trakcie sesji w gabinecie powinna panować całkowita cisza. Sesje odbywają się przeważnie co 5-10 dni, jednakże ich częstotliwość dopasowywana jest indywidualnie do potrzeb pacjenta i stanu jego zdrowia. Ważną kwestią jest zachowanie przynajmniej pięciodniowego odstępu czasu pomiędzy zabiegami, ponieważ jest to czas potrzebny ciału na samoleczenie. Zabieg trwa od 15 do 60 minut.
Terapia Bowena – stosowanie
Zdaniem terapeutów, którzy specjalizują się w technice Bowena, terapię może stosować każdy, niezależnie od wieku czy płci. Terapia ma zastosowanie u osób, które zmagają się z drobnymi schorzeniami, ale także u osób, które chorują na ciężkie choroby nowotworowe. Często stosowana jest u osób z bólami głowy, zawrotami, dusznościami, bólami mięśni, problemami układu trawiennego, zaburzeniami emocjonalnymi, a także chorującymi na astmę, dyskopatię, migrenę, alergię, nadciśnienie tętnicze, depresję, ADHD, niedoczynność/nadczynność tarczycy. Terapia ma również zastosowanie u osób niepełnosprawnych, u kobiet w ciąży, u niemowląt, dzieci i młodzieży, u osób ze słabą odpornością. Terapia Bowena ma szeroki zakres zastosowania na wszystkich płaszczyznach ciała ludzkiego. Nie sposób wymienić tutaj wszystkich. Według specjalistów nie ma żadnych przeciwwskazań do jej stosowania.
Terapia Bowena – skuteczność
Skuteczność terapii Bowena nie została ostatecznie potwierdzona. Niektórzy pacjenci potwierdzają jej skuteczność już po jednej z pierwszych sesji, inni twierdzą, że w niczym im nie pomogła. Specjaliści podchodzą do każdego pacjenta indywidualnie. W 2015 roku Australijski Departament Zdrowia wydał raport, w którym stwierdzono, że brakuje naukowych dowodów potwierdzających skuteczność terapii Bowena.
Terapia Bowena – cena
Cena terapii Bowena zależy od różnych czynników. Przede wszystkim od tego czy będzie się odbywała w prywatnym gabinecie czy w klinice. Po drugie zależna jest od wykształcenia terapeuty (certyfikowany czy nie) oraz od stopnia zaawansowania (SPB1 – zaawansowani, SPB2 – mistrzowie). Po trzecie na cenę wpływa również wiek pacjenta oraz długość sesji. Generalnie ceny wahają się pomiędzy 100 zł a 200 zł.
Terapia Bowena – podsumowanie
Reasumując, terapia Bowena jest holistyczną, niekonwencjonalną formą współczesnej medycyny, która pomimo oficjalnego potwierdzenia ze strony naukowców, posiada wiele pozytywnych opinii spośród osób z niej korzystających. Być może czas pozwoli na bliższe poznanie tej techniki badawczej, która zdecydowanie działa na wielu lidzkich organizmach. Nie wszystko od razu udowodnione naukowo, spełniało oczekiwane kryteria.